نام هند (India) از واژه‌ی ایندوس (Indus) در زبان پارسی باستان مشتق شده که به جای واژه‌ی سانسکریت سیندو (Sindhu) به‌کار می‌رفته و نام رودخانه‌ی سند بوده ‌است. واژه‌ی هندوستان که به عنوان نام کامل این سرزمین در اغلب کشورها از جمله خود هند رواج دارد، واژه‌ای فارسی است به معنی سرزمین هندوها. در زبان پارسی باستان، هند به معنای پر آب، آب‌دار، مرطوب و در مواردی رود و رودخانه استفاده شده‌ است، مانند هندوانه که به معنی میوه‌ی آبدار است. از آن‌جا که هند، سرزمینی با آب و هوای مرطوب و شرجی است و رود و رودخانه‌های بسیار هم دارد، با ترکیب نامش با واژه‌ی استان به معنای سرزمین، می‌توان واژه‌ی هندوستان را به سرزمین پر آب و یا پر رودخانه معنا کرد.
هند یا هندوستان، کشوری در جنوب آسیا است؛ با پاکستان، چین، بوتان، نپال، تبت، برمه و بنگلادش همسایه ‌است و با دریای عمان، خلیج بنگال و اقیانوس هند مرز آبی دارد. تاریخ و فرهنگ هندوستان بسیار کهن و پربار است و به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. هندوستان سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون است و طی هشتصد سال تسلط ایرانیان، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تاثیر بسیاری پذیرفته ‌است. زبان فارسی در دوران غزنویان وارد هند شد و در دوران گورکانیان، زبان رسمی هند بود. شاعران هندی بزرگی نظیر بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی به این زبان شعر می‌سرودند. زبان فارسی تاثیر فراوانی بر زبان‌های هندوستان به‌ویژه زبان اردو گذاشته و پیش از آن که هندوستان مستعمره‌ی انگلستان شود، دومین زبان رسمی و زبان فرهنگی و علمی این کشور به ‌شمار می‌رفت.

حرف اول را در انتخاب وقت سفر به هند، آب و هوایش می‌زند. تازه، آب و هوای شمال کشور هم زمین تا آسمان با آب و هوای جنوبش فرق دارد.
آب و هوای هند را تقریباً می‌شود به سه فصل تقسیم کرد: فصل گرم، فصل مرطوب و فصل سرد. هر کدام از این فصل‌ها در مناطق شمالی و جنوبی، زمان و مدت متفاوتی دارند؛ اما بهترین آب و هوا را می‌شود در فصل سرد، از ماه نوامبر تا اواسط فوریه و در تمام هند انتظار داشت.
علاوه بر آب و هوا، زمان برپایی جشنواره‌ها و رویدادها هم نقش مهمی را در انتخاب زمان سفر به هند، ایفا می‌کند.
فصل گرم در هند از ماه فوریه شروع می‌شود و تا آوریل، دما بالاتر می‌رود. در ماه‌های مه و ژوئن، گرما گاهی غیر قابل تحمل می‌شود و در بسیاری از مناطق هند، دما تا بالای چهل درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. اواخر ماه مه، اولین نشانه‌های فصل مرطوب و باران‌های سیل‌آسا ظاهر می‌شود: رطوبت هوا بالا می‌رود و توفان‌های شدید و کوتاه‌مدتی اتفاق می‌افتند که می‌توانند روز روشن را به شب تاریک بدل کنند. این فصل، بهترین وقت رفتن به کوهستان و دوری کردن از مناطق کم ارتفاع است. البته در نظر داشته باشید که این فصل، فصل شلوغ کوهستان هم هست.
فصل باران‌های موسمی یک‌دفعه از راه نمی‌رسد، بلکه آسمان کمی زودتر چندتا هشدار درست و حسابی از این بابت می‌دهد. باران‌ها تقریباً از اوائل ژوئن شروع می‌شوند، اما دمای هوا را پایین نمی‌آورند؛ فقط باعث می‌شوند آب و هوای گرم، خشک و غبارآلود تبدیل شود به آب و هوای گرم، مرطوب و گل‌آلود. باران تمام روز نمی‌بارد، اما تقریباً هر روز می‌بارد و بعدش هم آفتاب می‌زند و یک حمام سونای تمام عیار راه می‌افتد. حول و حوش اکتبر، باران‌های موسمی کم‌کم تمام می‌شوند و با خنک‌تر شدن هوا، گردشگران به سمت هند سرازیر می‌شوند.

در هند تنها سه روز تعطیل رسمی وجود دارد: روز جمهوری (اوایل بهمن)، روز استقلال (اواسط ماه آگوست) و روز تولد گاندی (اوایل اکتبر). جز این سه روز، هر یک از ایالت‌ها تعطیلات رسمی مخصوص خود را هم دارند و با توجه به تنوع زیاد مذهبی و دینی، ایام مهم ادیان و مذاهب مختلف در این کشور تعطیلات رسمی محسوب می‌شوند. معمولاً هر ایالت، روز تعطیل خاص خود را هم دارد. در تعطیلات رسمی، ادارات و مغازه ها تعطیل‌اند، اما سیستم‌های حمل و نقل به کار خود ادامه می‌دهند. اگر در زمان جشنواره‌ها و یا تعطیلات رسمی قصد سفر به هند را دارید، بهتر است از قبل، بلیت و هتل خود را رزرو کنید.


تقویم هند، هم بر اساس تقویم میلادی است و هم برخی مناسبت‌های قمری را دارد، به همین خاطر است که تعیین زمان دقیق هیچ یک از فستیوال‌ها و جشنواره‌ها به طور دقیق امکان ندارد. این مناسبت‌ها، طبق تقویم هندی به قرار زیرند:
چائیترا
- مهاویر جایانتی: این جشن به مناسبت تولد مهاویرا، بنیان‌گذار آیین جین برگزار می‌شود.
- راماناوامی: هندوها تولد راما را با موسیقی، رژه و مراسم خاص جشن می‌گیرند.
- عید پاک: جشنی مسیحی که با تصاویر مصلوب شدن حضرت مسیح و اعتقاد به روز رستاخیز او همراه است.
- عید میلاد نبی: جشنی اسلامی که به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) برگزار می‌شود.

وا ای ساخا
- بودا جایانتی: در این فستیوال، روز تولد بودا جشن گرفته می‌شود.

جی آایستا
- در این ایام، فقط مناسبت‌های مذهبی گرامی داشته می‌شود.

سِراوانا
- ناگ پانچامی: این جشن هندوها، به خاطر آنانتا، برگزار می‌شود. آنانتا، ماری است که به دور الهه ویشنو پیچیده است.
- رخشا باندهام: در این مراسم، هنگامی که ماه کامل است، دختران طلسم‌هایی درست می‌کنند و به نیت محافظت، آن را دور مچ دست برادر و یا نامزد خود می‌بندند.

بهادرا
- روز استقلال: این تعطیلی ملی، سالگرد استقلال هند در سال ١٩٤٧ است. به این مناسبت در تمام کشور جشن‌های زیادی برگزار می‌شود.
- گانش چاتورتی: هندوها، تولد گانِش، خدایی با سر گاو را جشن می‌گیرند. در روز این جشن، مجسمه‌های گانش در همه جا به چشم می‌خورد و قبل از شروع جشن، در رودخانه‌ها، چشمه‌ها و یا دریا انداخته می‌شود.
- جانماستامی: این جشن، به خاطر سالگرد تولد کریشنا برگزار می‌شود و در بمبئی، شهر زادگاه وی، شور و هیجان بیشتری دارد.
- رمضان: سی روز روزه‌داری، در نهمین ماه تقویم قمری اسلامی برگزار می‌شود.

آسوینا
- ناوراتری: این فستیوال طی نه شب برگزار می‌شود و جشنی مربوط به هندوها و الهه دورگا است. در این جشن، رقص‌های مخصوصی اجرا می‌شود.
- دوسِهرا: این جشن، به خاطر پیروزی راما، خدای هندو، بر پادشاه شیطانی راوانا و پیروزی خیر بر شر برگزار می‌شود.
- دورگا پوجا: این جشن سمبل پیروزی خیر بر شر است و به خاطر پیروزی الهه دورگا بر ماهیشاسورای شیطانی با کله گاو دلالت دارد.
- گاندی جایانتی: این جشن، سالگرد تولد ماهاتما گاندی رهبر فقید هند در دهم مهر است.
- عید فطر: این عید مسلمانان توسط هندوها هم برگزار میشود و بعد از سی روز روزه داری، جشن گرفته میشود.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد