کشور بودایی تایلند که قرن‌ها با نام سیام شناخته می‌شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسیای جنوب شرقی بوده است. تایلند کنونی در سال ۱۲۳۸ ایجاد شده و بر خلاف دیگر کشورهای منطقه، هیچ‌گاه مستعمره و تحت سلطه‌ی قدرت‌های اروپایی نبوده است. کلمه‌ی تای به معنای آزادی است و تایلند یعنی سرزمین آزادی.

تایلند در اکثر اوقات گرم و مرطوب بوده و دمای آن بین ٢٨ تا ٣٠ درجه سانتی‌گراد متغیر است. به دلیل مختصات خاص جغرافیایی، سه فصل در این کشور وجود دارد: فصل سرد؛ از نوامبر تا فوریه که واقعاً سرد نیست، اما بومی‌‌ها که به آب و هوای نسبتاً گرم عادت دارند آن را سرد می‌خوانند و حتی لباس گرم هم می‌پوشند. بهترین وقت دیدن تایلند هم همین وقت است. البته اکثر شهرها پر از توریست است و جاهای دیدنی شلوغ می‌شود و قیمت‌ اتاق و غذا و خدمات هم بالا می‌رود. دومین فصل، فصل گرم است که از ماه مارس تا ژوئن ادامه دارد. دمای هوا در این فصل گاهی تا ٤٠ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. به خاطر مشکلات تهویه، بهتر است که این وقت سال، از معابد تایلند بازدید نکنید. در این فصل کمی باران می‌بارد، اما فصل اصلی باران، از ژوییه تا نوامبر است که باران‌های موسمی و سیل راه افتادن برای مردم طبیعی محسوب می‌شود و شنا کردن، مخصوصاً در سواحل جنوبی تایلند خطرناک است.

تایلند تعطیلات زیادی دارد که اکثراً به بودیسم و سلطنت ربط پیدا می‌کنند. هیچ‌کس همه‌ی آن‌ها را جشن نمی‌گیرد، به جز بانک‌ها که در همه‌ی این مناسبت‌ها بسته هستند.

ماخابوکا
هنگامی که ماه در چهارمین ماه از تقویم قمری کامل بشود این جشن را برگزار می‌کنند که اکثراً هم می‌افتد به فوریه یا مارس. در معابد بانکوک بودایی‌ها شمع روشن حمل می‌کنند و سه دور در جهت عقربه‌ی ساعت گرد معبد اصلی می‌چرخند.

سال نوی چینی
در طول برگزاری سال نوی چینی، تایلندی‌های چینی‌الاصل که در بانکوک پرشمارند، با تمیزکردن خانه‌ها به پیشواز جشن‌ها می‌روند. در این وقت سال، برگزاری مراسم عروسی هم بسیار متداول است.

سونگ‌کران
بامزه‌ترین تعطیلات تایلند است و به مناسبت سال نو که می‌افتد حدود بیست و چهارم- بیست و پنجم فروردین برگزار می‌شود. طی این تعطیلات، به نشانه‌ی شستن مکان‌ها و آدم‌ها از گناهان و ناپاکی‌های سال گذشته، مردم بر روی هم‌دیگر آب می‌پاشند. این آب‌بازی که در دنیا نظیر ندارد، سه روز تمام طول می‌کشد. این وقت سال همه‌جای تایلند شلنگ و تفنگ آب‌پاش و از این قبیل وسایل می‌فروشند تا رنگ و بوی بیشتری به این مراسم ببخشند. در سالیان اخیر، از وقتی مردم تصمیم گرفتند آب خیلی سرد روی هم بپاشند، آب‌پاشی کمی ناخوشایند شده است.

لوی کراتونگ
اولین شب ماه کامل دوازدهمین ماه از تقویم قمری که اکثراً در نوامبر رخ می‌دهد، مردم به سمت دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، و حتی استخر هتل‌ها می‌روند و با گذاشتن گل و شمع روی برگ درخت موز و شناور کردنش روی آب، از الهه‌ی رودخانه‌ها تشکر می‌کنند که به مردم شور زندگی را بخشیده است. تایی‌ها بر این عقیده‌اند که با این کار بدشانسی ان‌ها هم روی آب شناور می‌شود؛ برای همین کمی از مو یا ناخن خودشان را هم می‌چینند. در این جشن آرزو هم می‌کنند؛ اگر کاتونگ شما -که همان برگ موزی است که شناور کردید- پیش از خاموش شدن شمع‌اش از دید شما محو شود، معنایش این است که به آرزوی خود می‌رسید.

تولد شاه
این روز ملی که به عنوان روز پدر نیز جشن گرفته می‌شود، روزی است که در آن تایی‌ها احترام و وفاداری‌شان را به شاه ابراز می‌کنند. تمامی ساختمان‌های دولتی و بانک‌ها در روز ٥ دسامبر تعطیل می‌شوند. روز مادر هم روز دوازدهم آگوست که سالروز تولد ملکه است، برگزار می‌شود.

غذای تایلندی به تند بودن مشهور است؛ البته فروشندگان غذاها می‌دانند که تحمل این مقدار تندی از تحمل غیر بومی‌ها خارج است، بنابراین قبل از حاضر کردن غذا، می‌پرسند که آیا غذای تند می‌خواهید یا نه. اگر پاسخ شما به این سوال مثبت باشد، معلوم است که حسابی اهل ریسک کردن هستید!

غذای عمده در تایلند برنج است. وقتی در تایلند می‌گویند غذا بخوریم بیشتر منظورشان این است که برنج بخوریم! به شکل‌های مختلفی هم طبخ می‌شود که مهم‌ترینشان به شرح زیر است:
- خائو سوای یا برنج زیبا، نوعی کته است که پای اغلب غذاها می‌گذارند.
_ خائو فات برنجی سرخ شده است که با گوشت سرو می‌شود.
- خائو توم برنجی شور و آب‌دار است که ادویه‌ی زیادی هم با آن مخلوط می‌کنند و بیشتر برای صبحانه صرف می‌شود.

نودل هم در تایلند طرفداران زیادی دارد. نودل نوعی رشته‌ی چینی است که تایلندی‌ها با تکه‌های گوشت و ادویه‌های مختلف می‌خورند. فت تای، که معنی‌اش تای سرخ‌ کرده است، نودل‌های برنجی است که در سس تمبرهندی خوابانده و بعد سرخش می‌کنند. این غذا ارزان و خوش‌مزه است و تند هم نیست، هر چند که اگر بخواهید، خودتان می‌توانید تندش کنید.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد