سر و کله‌ی اولین انسان‌ها بین ۴۸ هزار تا ۴۲ هزار سال پیش در قاره‌ی استرالیا پیدا شد. این ساکنانِ نخستین شاید اجداد بومیانِ استرالیای امروز باشند. بیشترِ این بومیان، تا وقتی که در اواخر قرن هجدهم پای اروپایی‌ها به سرزمینشان باز شد، شکارچی‌ گردآورنده بودند و فرهنگ شفاهیِ پیچیده و ارزش‌های معنوی‌ای داشتند که اساسشان حرمت گذاشتن به زمین و باور داشتن به «روزگارِ رؤیا» بود.
اوایل قرن هفدهم میلادی بود که اولین دریانوردان هلندی به استرالیا رسیدند. هلندی‌ها نقشه‌ی خط ساحلی غربی و شمالی استرالیا را تهیه کردند و اسم این جزیره را هم «هلند نو» گذاشتند، بی این که ساکنش شوند. اما در اواسط قرن هجدهم، وقتی جیمز کوکِ بریتانیایی به ساحل شرقی استرالیا رسید، اسم نیو ساوت ولز را روی منطقه گذاشت و آن را جزو سرزمین‌های بریتانیای کبیر نامید. وقتی در سال ۱۷۸۰، بریتانیا مستعمره‌های آمریکاییش را از دست داد، ناوگانی از کشتی‌هایش را به نیو ساوت ولز فرستاد تا مستعمره‌ی جدیدی برای خودش دست و پا کند. این‌طور بود که در ۲۶ ژانویه‌ی ۱۷۸۸ پرچم بریتانیا را در استرالیا نصب کردند و استرالیا رسما جزو پادشاهیِ بریتانیا شد. از آن به بعد، استرالیایی‌ها ۲۶ ژانویه را به عنوان روز استرالیا جشن می‌گیرند.
وقتی بریتانیایی‌ها در استرالیا جا افتادند، شروع کردند به ساختنِ شهرهای جدیدی مثل سیدنی، سر و سامان دادن به کشاورزی، صنعت و بازرگانی و همچنین کشف سرزمین‌های استرالیا و مسکونی کردنشان. گذشته از کسانی که خودخواسته به استرالیا مهاجرت می‌کردند، تا اواسط قرن نوزدهم، بریتانیایی‌ها کسانی را هم که در دادگاه‌های انگلستان محکوم می‌شدند با کشتی به استرالیا می‌کوچاندند و بسیاری از استرالیایی‌های سفیدپوست امروزی نوادگان همین محکومانِ بخت‌برگشته‌ هستند.
تخمین می‌زنند که جمعیت بومی استرالیا، هنگام آغاز سکونت اروپایی‌ها در این قاره، حدود ۷۵۰ هزار تا یک میلیون نفر بود، اما این جمعیت در ۱۵۰ سال بعد، بیشتر به دلیل شیوع بیماری‌های مسری، کمتر و کمتر شد. بومیان استرالیا قربانی سیاست‌های نژادپرستانه‌ی سفیدپوست‌ها هم بودند و خیلی‌ از آن‌ها خانواده‌ها و قبیله‌هایشان را از دست دادند. تازه در سال ۱۹۹۲ بود که بعضی از بومیان باقی‌مانده، با رأی دادگاه عالی، توانستند زمین‌های آبا و اجدادیشان را پس بگیرند.
بین سال‌های ۱۸۵۵ تا ۱۸۹۰، هر یک از شش مستعمره‌ی اصلیِ بریتانیا در استرالیا توانستند دولت خودمختاری تشکیل دهند که بیشتر امورشان را اداره می‌کرد، هرچند هنوز هم بخشی از امپراتوری بریتانیا بودند. این مستعمره‌ها در اوایل قرن بیستم به همدیگر پیوستند و «کشورِ مشترک‌المنافع استرالیا» را تشکیل دادند که همچنان تحت قیمومیتِ بریتانیا بود. استرالیایی‌ها بعد از اتحادشان ملبورن را به عنوان پایتخت موقت انتخاب کردند و وقتی در سال ۱۹۲۷ ساختِ شهر کانبرا به پایان رسید، پایتخت استرالیا را به این شهر انتقال دادند. استرالیا در جنگ جهانی اول ارتش مشترک استرالیا و نیوزیلند (آنزاک) را تشکیل داد و در کنار بریتانیا جنگید.
در فاصله‌ی بین دو جنگ جهانی، بریتانیا استقلال بیشتر و بیشتری به استرالیا داد و کم‌کم استرالیا، هرچند هنوز تحت قیمومیتِ بریتانیا بود و فرماندار کل آن را ملکه منصوب می‌کرد، اما اختیارات یک کشور مستقل را پیدا کرد. بعد از جنگ جهانی دوم، استرالیا سیاست تشویق اروپایی‌ها به مهاجرت به این کشور را دنبال کرد و از دهه‌ی ۱۹۷۰ هم پای مهاجرانی از آسیا و دیگر مناطق جهان به این کشور باز شد. این مهاجرت‌ها ترکیب جمعیتی و فرهنگ استرالیا را تغییر دادند و به همین خاطر است که حالا استرالیا یکی از متنوع‌ترین فرهنگ‌ها را در جهان دارد.
استرالیای امروز کشوری ثروتمند و مبتنی بر اقتصاد بازار است و از نظر شاخص توسعه‌ی انسانی هم رتبه‌ی دوم را در جهان دارد. در دهه‌ی گذشته، نرخ تورم سالانه‌ی این کشور بین ۲ تا ۳ درصد بوده است و بخش خدمات، شامل گردشگری، آموزش و خدمات مالی، منشأ حدود ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.


استرالیا کشوری خیلی بزرگی است و به همین دلیل آب و هوای متنوعی دارد. با این حال، بیشترِ استرالیا را مناطق بیابانی یا نیمه‌خشک تشکیل داده‌اند. در واقع، فقط بخش‌های جنوب شرقی و جنوب غربی استرالیا آب و هوایی ملایم و خاکی حاصل‌خیز دارند. آب و هوای بخش شمالیِ کشور گرم‌سیری است و این بخش شامل چند اقلیمِ جنگلیِ بارانیِ استوایی، علف‌زاری و بیابانی می‌شود.
کمربندِ گرم و پر فشارِ نیمه‌گرم‌سیری هم که با تغییر فصل از شمال به جنوب حرکت می‌کند، باعث می‌شود که الگوهای بارندگی در این کشور کاملا فصلی باشند. از آن‌جا که اقیانوس جنوبی میان استرالیا و مناطق قطبی فاصله‌ انداخته است، این کشور چندان تحت تأثیر آب و هوای قطبی، که زمستان‌های نیم‌کره‌ی شمالی را سرد می‌کنند، قرار نمی‌گیرد. همچنین، بر خلاف نیم‌کره‌ی شمالی، تفاوت دمای زمستانی و تابستانیِ هر منطقه در استرالیا چندان چشم‌گیر نیست، هرچند تفاوت دمای مناطق مختلف گاهی به ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد.
استرالیا کم‌بارش‌ترین قاره‌ی جهان است و چهار پنجمِ مساحت این کشور را مناطقی با کمتر از ۶۰۰ میلی‌متر بارندگی سالانه تشکیل می‌دهند. به طور کلی، میانگین بارش سالانه در استرالیا ۴۱۹ میلی‌متر است و زمستان‌ها هم پر باران‌تر از تابستان‌ها هستند.
دمای هوای روزهای تابستانیِ استرالیا بین ۳۲ تا ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و دمای هوای روزهای زمستانی هم بین ۱۸ تا ۲۳ درجه‌ی سانتی‌گراد است. بخش‌های جنوبی استرالیا زمستان‌های نسبتا سردتری دارند و آب و هوای مناطق ساحلیشان هم در طول سال ملایم‌تر است. در عوض، مناطق گرم‌سیری شمال استرالیا، به دلیل وجود بادهای موسمی، تابستان‌های گرم و مرطوبی دارند و بین ماه‌های اکتبر تا آوریل هم معمولا رگبارها و طوفان‌های زیادی را از سر می‌گذرانند. در سواحل شرقیِ استرالیا گاهی برف هم می‌بارد و بعضی از این مناطق حتی پیست‌های اسکی دارند.
در مجموع، بیشترِ روزهای استرالیا آفتابی هستند و هوای این کشور از شمال به جنوب معتدل‌تر می‌شود. یادتان باشد که استرالیا در نیم‌کره‌ی جنوبی است و زمان زمستان‌ها و تابستان‌هایش درست برعکس زمستان‌ها و تابستان‌های ماست. زمستان استرالیا بین ماه‌های ژوئن تا اوت خودش را نشان می‌دهد و ماه‌های دسامبر تا فوریه هم ماه‌های تابستانیِ این کشور هستند. آب و هوای نسبتا معتدل و قابل پیش‌بینی استرالیا باعث می‌شود که همه‌ی فصل‌ها برای سفر به این کشور مناسب باشند، با این حال، بیشتر گردشگران پاییز و بهار را برای سفر به استرالیا انتخاب می‌کنند.


خرج و مخارج
با معیارهای اروپای غربی و آمریکایی، سفر به استرالیا چندان گران تمام نمی‌شود، اما ارزان هم نیست؛ مخصوصا اگر درآمدتان با معیارهای اروپای غربی و آمریکا سازگار نباشد. بیشترین هزینه‌های سفر به این کشور به اقامت و حمل و نقل مربوط می‌شوند. اگر مسافری معمولی باشید که برای خودتان ماشین کرایه می‌کنید، توی هتل‌ می‌مانید و بیرون غذا می‌خورید، برای هر نفر باید روزی ۱۱۰ تا ۱۶۰ دلار در نظر بگیرید که البته در شهرها ممکن است بیشتر هم بشود. با توجه به گران بودن بنزین، سعی کنید ماشینی کم‌مصرف کرایه کنید تا ناچار نباشید هزینه‌ی زیادی بابت بنزین بپردازید.
اگر می‌خواهید ارزان‌تر سفر کنید، می‌توانید در کمپ‌ها یا مهمان‌خانه‌ها اقامت کنید، خودتان غذا بپزید، سراغ سرگرمی‌ها و دیدنی‌های گران نروید و برای رفت و آمد هم از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید. این‌طوری می‌توانید مخارجتان را در حد روزی ۷۰ تا ۸۰ دلار نگه دارید. البته اگر می‌خواهید واقعا از سفر لذت ببرید، بهتر است برای هر روز سفر دور و بر ۱۰۰ دلار در نظر بگیرید.
همه‌ی کالاها و خدمات در استرالیا مشمول ۱۰ درصد مالیات می‌شوند، البته چیزهایی مثل مواد غذایی اساسی (شیر، نان، میوه، سبزیجات و مانند این‌ها) از این مالیات معاف هستند. قانون می‌گوید که این مالیات باید در قیمتِ روی هر کالا محاسبه شود، بنابراین همه‌ی برچسب‌های قیمت شامل این ۱۰ درصد مالیات می‌شوند و هنگام خرید لازم نیست که پولی جز قیمت درج‌شده روی کالاها بپردازید.
اگر کمتر از ۳۰ روز مانده به خروج از استرالیا کالای نو یا دست دومی بخرید که قیمتش حداقل ۳۰۰ دلار باشد، مشمول قانونِ بازپرداختِ مالیات می‌شوید و می‌توانید مالیاتی را که هنگام خرید کالا پرداخته‌اید، پس بگیرید. البته این قانون شامل همه‌ی کالاها نمی‌شود و برای این که بتوانید از معافیت مالیاتیش استفاده کنید، باید خریدتان شرایط ویژه‌ای داشته باشد. برای اطلاع از این شرایط می‌توانید به وب‌سایت گمرک استرالیا (www.customs.gov.au) مراجعه کنید.


ژانویه و فوریه
بیگ دی اوت
این تور بزرگ موسیقی را در شهرهای سیدنی، ملبورن، آدلاید، پِرت و گلد کوست برگزار می‌کنند و خیلی از هنرمندان سرشناس بین‌المللی در آن شرکت دارند.
نشانی اینترنتی: www.bigdayout.com

روز استرالیا
استرالیایی‌ها هر سال ۲۶ ژانویه را به عنوان روز استرالیا جشن می‌گیرند؛ روزی که اولین ناوگان دریایی بریتانیا به این کشور رسید.

جشنواره‌ی ترُپ‌فِست
بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فیلم‌های کوتاه جهان که در سیدنی برگزارش می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.tropfest.com.au

مارس و آوریل
ده روز در جزیره
دوسالانه‌ی فرهنگی تاسمانی که در سال‌های فرد در شهرهای مختلف این ایالت برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.tendaysontheisland.org

وُمادلاید
جشنواره‌ی ۳ روزه‌ی موسیقی و هنر جهان در آدلاید که خیلی‌ها را از سراسر استرالیا به این شهر می‌کشاند.
نشانی اینترنتی: www.womadelaide.com.au

روز آنزاک
روز آنزاک، ۲۵ آوریل، یکی از تعطیلات رسمی استرالیاست و استرالیایی‌ها در این روز به ارتش مشترک استرالیا و نیوزیلند (آنزاک) ادای احترام می‌کنند. توی این روز، همه‌ی شهرهای کشور برنامه‌های صبح‌گاه و رژه‌ی نظامی دارند.

مه
روز عذرخواهی (ساری دِی)
روز ۲۶ مه ۱۹۹۷، دولت استرالیا با انتشار گزارشی رسمی، فرایند عذرخواهی از بومیان استرالیایی قربانی تبعیض را آغاز کرد. از آن به بعد، استرالیایی‌ها هر سال در این تاریخ مراسمی برای بزرگداشت و عذرخواهی از بومیان در سراسر کشور برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.journeyofhealing.com

ژوئیه
هفته‌ی نایدُک
از سال ۱۹۵۷ به بعد، قبیله‌های استرالیایی سراسر کشور با جشنواره‌های خیابانی و مراسم نمایشی سالیانه سعی می‌کنند فرهنگ بومیان و جزیره‌نشینان استرالیایی را زنده نگه دارند.
نشانی اینترنتی: www.naidoc.org.au

نوامبر
جام ملبورن
مهم‌ترین مسابقه‌ی سوارکاری استرالیا هر سال در اولین سه‌شنبه‌ی نوامبر در ملبورن برگزار می‌شود و خیلی از شهرهای کوچک و بزرگ دیگر هم تاریخ مسابقه‌های سوارکاریشان را به همین روز می‌اندازند.

دسامبر
مسابقه‌ی قایق‌رانی از سیدنی تا هوبارت
هر سال هزاران قایق در این مسابقه شرکت می‌کنند و دیدن منظره‌ی دریایِ پر از قایق‌های کوچک و بزرگ خالی از لطف نیست.
نشانی اینترنتی: www.rolexsydneyhobart.comتعطیلات رسمی
تعطیلات رسمی استرالیا شامل تعطیلات سراسری و تعطیلات ویژه‌ی ایالت‌ها می‌شوند. هنگام برنامه‌ریزی سفر به استرالیا یادتان باشد که تعطیلات تابستانیِ سراسریِ مدرسه‌های استرالیا از اواسط دسامبر تا اواخر ژانویه طول می‌کشد و بنابراین رزرو هتل و بلیت در این دوره کمی سخت‌تر است.

تعطیلات سراسری
- روز سال نو: اول ژانویه
- روز استرالیا: ۲۶ ژانویه
- تعطیلات عید پاک (شامل جمعه‌ی نیک و دوشنبه‌ی عید پاک): مارس/آوریل
- روز آنزاک: ۲۵ آوریل
- روز تولد ملکه به جز استرالیای غربی: دومین دوشنبه‌ی ژوئن/ در استرالیای غربی: آخرین دوشنبه‌ی سپتامبر
- روز کریسمس: ۲۵ دسامبر
- روز باکسینگ: ۲۶ دسامبر

تعطیلات منطقه‌ی پایتخت استرالیا
- روز کانبرا: دومین دوشنبه‌ی مارس
- بانک هالیدی: اولین دوشنبه‌ی اوت
- روز کارگر: اولین دوشنبه‌ی اکتبر

تعطیلات نیو ساوت ولز
- بانک هالیدی: اولین دوشنبه‌ی اوت
- روز کارگر: اولین دوشنبه‌ی اکتبر

منطقه‌ی شمالی
- روز مه: اولین دوشنبه‌ی مه
- روز نمایش (شو دِی): آلیس اسپرینگ: اولین جمعه‌ی ژوئیه، تِنَنت کریک: دومین جمعه‌ی ژوئیه، کاترین: سومین جمعه‌ی ژوئیه، داروین: چهارمین جمعه‌ی ژوئیه
- روز پیک‌نیک: اولین دوشنبه‌ی اوت

کوینزلند
- روز کارگر: اولین دوشنبه‌ی مه
- روز نمایش آر‌اِن‌اِی (بریزبن): اوت

استرالیای جنوبی
- روز جام آدلاید: سومین دوشنبه‌ی مه
- روز کارگر: اولین دوشنبه‌ی اکتبر
- روز اعلامیه: آخرین سه‌شنبه‌ی دسامبر

تاسمانی
- روز راگاتا: ۱۴ فوریه
- روز جام لانکستن: فوریه
- روز هشت ساعته: اولین دوشنبه‌ی مارس
- روز نمایش کینگ آیلند: مارس
- روز نمایش لانکستن: اکتبر
- روز نمایش هوبارت: اکتبر
- روز بازآفرینی (فقط در تاسمانی شمالی): اولین دوشنبه‌ی نوامبر

ویکتوریا
- روز کارگر: دومین دوشنبه‌ی مارس
- روز جام ملبورن: اولین سه‌شنبه‌ی نوامبر

استرالیای غربی
- روز کارگر: اولین دوشنبه‌ی مارس
- روز بنیان‌گذاری: اولین دوشنبه‌ی ژوئن


پخت و پز استرالیایی‌ها هم از آثار چندفرهنگی بودن کشورشان بی‌نصیب نمانده است و به خودیِ خود یک جاذبه‌ی گردشگری است. در شصت سال گذشته، مهاجران اروپایی، آسیایی، خاورمیانه‌ای و آفریقایی به استرالیا آمده‌اند و غذاهای بومی خودشان را هم به این‌جا آورده‌اند. البته هنر استرالیایی‌ها این بوده که همه‌ی این سبک‌های آشپزی را با هم ترکیب کرده‌اند و سبکی را ساخته‌اند که به سبک استرالیاییِ مدرن، یا به قول خودشان ماد اُز، معروف است.
غذاهای دریایی نقطه‌ی اوجِ سبک پخت و پز استرالیایی هستند. خیلی از این غذاها را با ماهی‌ها و آب‌زیانِ بومی استرالیا درست می‌کنند و به همین خاطر نظیرشان را هیچ جای دیگر از دنیا پیدا نمی‌کنید. وسعت و تنوع اقلیمی استرالیا هم باعث شده که محصولات کشاورزی و دامیِ بسیار متنوعی داشته باشد و این تنوع توی آشپزخانه‌های استرالیایی‌ها هم پیداست. خیلی از شهرهای استرالیا پنیرهای معروف و مخصوص خودشان را دارند که امتحان کردنشان خالی از لطف نیست. مثلا بد نیست که سراغ پنیرِ بزِ شهرهای جیمپی، کیترِن و کِروِلا، پنیر چدارِ پییِنگانا و هانتر وَلی و پنیرِ گوسفندیِ هایلند فارم بروید. هر نوع گوشت، سبزیجات یا لبنیاتی را هم که بخواهید در سوپرمارکت‌ها یا بازارهای میوه و تره‌بارِ شهرهای استرالیا پیدا می‌کنید.
صبحانه‌ی بیشتر استرالیایی‌ها ترکیبی از برشتوک، تُست و میوه است و آخر هفته‌ها تخم‌مرغ یا ژامبون هم به این ترکیب اضافه می‌شود. استرالیایی‌ها انواع سالادها، ساندویچ‌ها و سوشی‌ها را برای ناهار مصرف می‌کنند و شام هم وعده‌ی غذایی اصلیِ آن‌هاست که تنوع بسیار زیادی دارد. تقریبا توی حیاط همه‌ی خانه‌های استرالیایی بساط باربکیو به راه است و شب‌های تابستان، بوی انواع کباب‌های خوشمزه خیابان‌های مسکونی را پر می‌کند. البته اگر آب و هوا خوب باشد، در تمام سال، استرالیایی‌ها آخر هفته سراغ باربکیو می‌روند و انواع برگر، سوسیس، مرغ، ماهی، سبزیجات و گوشت را کبابی می‌کنند.
قهوه نوشیدنی محبوب استرالیایی‌هاست و هر جا که بروید انواع مختلف قهوه دم دستتان هستند. بیشتر کافه‌ها دستگاه اسپرسو دارند و مخصوصا توی ملبورن از تنوع قهوه‌های توی بازار حیرت‌زده می‌شوید. کافه‌های استرالیا همیشه شلوغ و پر مشتری هستند و قهوه‌های خوبی هم دارند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد