خیلی‌ها، تا همین چند سال پیش، سومین شهر بزرگ استرالیا را شهری معمولی و نه‌چندان مهم می‌دانستند که فقط نمایی از کلان‌شهرهای مدرنی مثل سیدنی و ملبورن را در آن می‌بینید. اما در چند سال گذشته بریزبن تکانی به خود داده است و حالا یکی از بهترین و محبوب‌ترین گزینه‌های استرالیایی‌ها برای زندگی است. می‌گویند هر هفته حدود هزار نفر از شهرهای مختلف این کشور همه‌ی زندگیشان را برمی‌دارند و به بریزبن می‌آیند تا یک زندگی تازه را شروع کنند.
البته خود بریزبنی‌ها همیشه به شهرشان ایمان داشته‌اند و مسافرها هم با یک گردش کوچک توی شهر متوجه دلیل این دل‌بستگی می‌شوند. درست است که بریزبن کم‌کم دارد به یک کلا‌ن‌شهر بین‌المللی تمام‌عیار، با گالری‌های هنریِ درجه‌ی یک و سبک زندگیِ امروزی، تبدیل می‌شود، اما هنوز هم حال و هوای خوشایند و دل‌نشینِ شهرستان‌های کوچک و خودمانی را حفظ کرده است. تردیدی نیست که آب و هوای رخوتناکِ نیمه‌گرمسیری، عبور رود پر پیچ و خم بریزبن از میان شهر و جامعه‌ی غنی فرهنگی و هنریِ محله‌های مختلف بریزبن را برای گردشگران جذاب می‌کند، اما بیشتر آن‌هایی که گذارشان به این‌جا می‌افتد به خاطر فضای صمیمی و غذاهای خوشمزه‌ی استرالیایی مدرن بعضی از رستوران‌هایش عاشق بریزبن می‌شوند.
مرکز شهر بریزبن یا منطقه‌ی تجاری مرکزی درست در خم رود بریزبن قرار گرفته است. پیاده‌راه بازار خیابان کوین قلب فعالیت‌های روزانه‌ی شهر است؛ خیابانی که به ساختمان سابق خزانه‌داری و پل ویکتوریا به ساوت بَنک می‌رسد. اگر از پل ویکتوریا بگذرید، به بریزبن جنوبی و ساوت بَنک پارک‌لندز می‌رسید و اگر باز هم راهتان را به طرف جنوب ادامه دهید، محله‌ی وِست اِند را خواهید دید. خیابان آن از شمال شرقی منطقه‌ی تجاری مرکزی به طرف محله‌ی امروزیِ فُرتیتود وَلی می‌رود و پل استوری هم فُرتیتود ولی را به کانگورو پوینت وصل می‌کند.
بیشتر دیدنی‌های تاریخی بریزبن را دور و بر منطقه‌ی تجاری مرکزی و ساوت بَنک پیدا می‌کنید. برجِ تالار شهر بریزبن بزرگ‌ترین ساعت‌های استرالیا را دارد و هرچند این برج دیگر بلندترین ساختمان بریزبن نیست می‌شود از تراس برج منظره‌ی همه‌ی شهر را تماشا کنید. این‌جا می‌توانید بعضی از جنجالی‌ترین آثار هنری معاصر را توی موزه‌ی هنری کیویوتی در محوطه‌ی دانشگاه فناوری کوینزلند ببینید و گشت زدن توی باغ گیاه‌شناسی شهر هم شما را با پوشش گیاهی بومی منطقه آشنا می‌کند. بد نیست اگر چند ساعت از وقتتان را توی مرکز فرهنگی کوینزلند و موزه‌های دیدنی آن بگذرانید و بعد هم سری به موزه‌ی دریانوردی بزنید؛ جایی که می‌توانید ماکت‌های کشتی‌های مختلف را ببینید و از سرگذشت صنعت دریانوردی کوینزلند باخبر شوید.
منطقه‌ی کوهستانی حفاظت‌شده‌ی مونت کوت‌‌تا در حدود ۷ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر قرار گرفته است و خیلی‌ها برای پیک‌نیک یا پیاده‌روی به این منطقه می‌روند و پارک جنگلی ۲۸۵۰۰ هکتاریِ بریزبن در غرب شهر هم نمونه‌ای است از حیات گیاهی و جانوری بومی این بخش از استرالیا. پیشنهاد می‌کنیم منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوالاهای لون پاین را هم از دست ندهید؛ منطقه‌ای در ۱۱ کیلومتری جنوب غربی بریزبن که اولین و بزرگ‌ترین منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوالاها در جهان است. البته اگر به دنیای جانوران علاقه دارید، گردش در پارک باغ وحش آلما را هم در برنامه‌تان بگذارید تا خیلی از جانوران بومی و غیربومی را از نزدیک ببینید.
بریزبن آب و هوای مرطوبِ نیمه‌گرمسیری دارد، یعنی تابستان‌هایی گرم و مرطوب و زمستان‌هایی ملایم، خشک و نه چندان سرد. گاهی، بین ماه‌های نوامبر تا مارس، طوفان‌هایی در این شهر اتفاق می‌افتند و در سال‌های اخیر هم بریزبن خشک‌سالی کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده که باعث شده است دولت قوانین خاصی را برای حفظ منابع آب اجرا کند. میزان بارندگی در بریزبن زیاد نیست و همین باعث می‌شود که گرمای هوا بعضی‌وقت‌ها آزاردهنده باشد.
بهترین و گران‌ترین رستوران‌های بریزبن را دور و بر منطقه‌ی تجاری مرکزی پیدا می‌کنید. اگر می‌خواهید در رستوران‌هایی نسبتا ارزان غذا بخورید و به غذاهای کشورهای مختلف هم دسترسی داشته باشید، به محله‌های فُرتیتود وَلی و نیو فارم سری بزنید. برای خوردن یک صبحانه‌ی عالی به منطقه‌ی وست اِند بروید و کافه‌های هنری و شیک شهر را هم در پِتری تراس و پدینگتن خواهید دید. بد نیست بدانید که بیشتر کافه‌های منطقه‌ی تجاری مرکزی آخر هفته‌ها تعطیل هستند.
با همه‌ی این دیدنی‌ها و جاذبه‌ها، باید اعتراف کنیم که بریزبن هیچ شباهتی به بهشت عاشقان خرید ندارد. این‌جا بیشتر با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، بازارهای قدیمی و سوغات‌فروشی‌های مراکز سیاحتی سر و کار خواهید داشت که خیلی‌هایشان در بازار خیابان کوین در منطقه‌ی تجاری مرکزی قرار گرفته‌اند.
فرودگاه اصلی بریزبن در ۱۶ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر است و پروازهای متعددی به آسیا، اروپا، اقیانوس آرام و آمریکای شمالی و همچنین به دیگر شهرهای استرالیا دارد. آسان‌ترین راه برای رفت و آمد فرودگاهی استفاده از قطارهای ایرترن است که فرودگاه را به مرکز ترابری میدان رُما ‌ پایانه‌ی اصلی همه‌ی اتوبوس‌ها و قطارهای بین شهری بریزبن‌ و ایستگاه مرکزی وصل می‌کنند. هر نیم‌ ساعت یک بار هم قطارهایی از فرودگاه به مقصد ایستگاه‌های قطار شهری گلد کُست حرکت می‌کنند. شما می‌توانید از اتوبوس‌های ویژه‌ی فرودگاهی یا تاکسی هم استفاده کنید.
بریزبن یکی از بهترین شبکه‌های حمل و نقل شهری را در استرالیا دارد. قیمت بلیت‌های شبکه‌ی حمل و نقل عمومی بریزبن را بر اساس مناطق مشخص می‌کنند، اما در هر صورت اگر بیشتر از یک بار در روز از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنید، به‌صرفه است که بلیت روزانه بخرید. توی بریزبن، و مخصوصا دور و بر مرکز شهر، تاکسی گرفتن هم آسان است و تاکسی‌ها را همه‌جای شهر می‌بینید.
بریزبن سرگرمی‌های زیادی هم برای بچه‌ها دارد، مخصوصا اگر در دوره‌های تعطیلات مدارس به این شهر بروید. خیلی از موزه‌ها و گالری‌های شهر برنامه‌های ویژه‌ای برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌کنند و مرکز علمیِ موزه‌ی کوینزلند، منطقه‌ی حفاظت‌شده کوالاهای لون پاین و رصدخانه‌ی تامس بریزبن هم دل بیشتر بچه‌ها را می‌برند.

چند توصیه:
۱. در پایانه‌های داخلی و بین‌المللی فرودگاه بریزبن دفاتر صرافی را می‌بینید و خودپردازهای شهر هم بیشتر کارت‌های اعتباری بین‌المللی را می‌پذیرند. بیشتر بانک‌های شهر هم باجه‌های صرافی و خودپرداز دارند.
۲. توی خیابان‌های شهر کافی‌نت‌های زیادی را پیدا می‌کنید و بیشتر مسافرخانه‌ها هم اینترنت دارند. هزینه‌ی استفاده از اینترنت اغلب بین ساعتی ۴ تا ۶ دلار است.
۳. پایانه‌های داخلی و بین‌المللی فرودگاه حدود ۲ کیلومتر از هم فاصله دارند و می‌توانید با قطارهای ایرترن که از ساعت ۶ صبح تا ٧:٣٠ شب هر ۱۵ دقیقه از ایستگاه حرکت می‌کنند، بین دو پایانه رفت و آمد کنید.
۴. مرکز ترابری خیابان رُما پایانه‌ی اصلی همه‌ی اتوبوس‌ها و قطارهای بین شهری بریزبن است؛ جایی که می‌توانید از خدمات رزرو اقامتگاه هم استفاده کنید. از باجه‌های فروش بلیت اتوبوس در طبقه‌ی سوم این مرکز هم می‌توانید بلیت‌هایی برای شهرهای مختلف استرالیا بخرید.
۵. اگر بیشتر از یک بار در روز از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنید، به‌صرفه است که بلیت روزانه بخرید که از دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۳:٣٠ عصر و از ۷ عصر به بعد و آخر هفته‌ها هم در تمام طول روز معتبر است. همچنین، بلیت‌های ۱۰ سفره‌ای هم هستند که می‌توانید برای اتوبوس، قطار و قایق‌های مسافربر از آن‌‌ها استفاده کنید.
۶. اطلاعات مربوط به جشنواره‌ها و رویدادهای بریزبن را می‌توانید از مرکز اطلاعات بازدیدکنندگان یا نشانی اینترنتی: www.ourbrisbane.com/whatson دریافت کنید. اگر هم بچه‌ای همسفرتان است، می‌توانید بروشور رایگان ماهانه‌ی بریزبنز چایلد (www.brisbaneschild.com.au) را از کتابخانه‌ها و مراکز اطلاعات گردشگری بگیرید تا اطلاعاتی درباره‌ی برنامه‌های مناسب برای کودکان در زمان اقامتتان در شهر پیدا کنید.

دیدنی‌های بریزبن:
- تالار شهر بریزبن و موزه‌ی بریزبن
- موزه‌ی هنری کیویوتی
- باغ گیاه‌شناسی شهر
- مرکز فرهنگی کوینزلند، شامل گالری هنر مدرن کوینزلند، گالری هنر کوینزلند و موزه‌ی کوینزلند
- موزه‌ی دریایی
- منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی مونت کوت‌‌تا
- باغ گیاه‌شناسی بریزبن
- رصدخانه‌ی تامس بریزبن
- پارک جنگلی بریزبن
- کلیسای جامع سنت جان
- منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوالاهای لون پاین
- پارک باغ وحش آلما


تاریخچه

پیش از این که پای اروپایی‌ها به بریزبن باز شود، این منطقه خانه‌ی قبیله‌های توربال و جاگِرا بود، تا این که در اواخر قرن هجدهم اولین سفیدپوست‌ها به این‌جا آمدند و کشتی‌هایشان در خلیج مورتن لنگر انداختند. سال ۱۸۲۳ بود که تامس بریزبن، فرماندار نیو ساوت ولز، دستور داد که شهرکی برای اقامت زندانی‌هایی که از انگلستان به استرالیا می‌آوردند در این منطقه بسازند و اولین گروه محکومان در سال ۱۸۲۴ به بریزبن آمدند. از سال ۱۸۳۸ به بعد، کم‌کم سر و کله‌ی افرادی جز محکومانِ اروپایی هم در شهر پیدا شد و بریزبن کم‌کم رشد کرد. وقتی در سال ۱۸۵۹، کوینزلند یکی از مستعمره‌های مستقل بریتانیا شد، بریزبن را به عنوان پایتخت این مستعمره انتخاب کردند، هرچند هنوز شهر بزرگی نبود.
در اولین سال‌های قرن بیستم، بریزبن بزرگ‌ و بزرگ‌تر شد و شکل و شمایل یک شهر امروزی را به خودش گرفت و عمر خیلی از دیدنی‌های بریزبن، مثل تالار شهر، مقبره‌ی یادبود، میدان آنزاک و پل استوری به این سال‌ها برمی‌گردد. با همه‌ی این پیشرفت‌ها، بیشتر استرالیایی‌ها بریزبن را یک «روستای بزرگ» می‌دانستند و به همین خاطر بود که، بعد از جنگ جهانی دوم، هدف اصلی شخصیت‌های برجسته‌ی شهر این بود که این تصویرِ جاافتاده را عوض کنند. دولت ایالتی برنامه‌های گسترده‌ای را برای نوسازی معماری شهری بریزبن اجرا کرد که حال و هوای منطقه‌ی تجاری مرکزی و محله‌های داخلی شهر را کاملا تغییر دادند، شبکه‌ی تراموای بریزبن هم در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ جای خودش را به شیوه‌های امروزی‌ترِ حمل و نقل شهری داد و البته بعضی از ساختمان‌های قدیمی بریزبن هم در جریان نوسازی از بین رفتند.
رشد و توسعه‌ی سریع شهر آن را به مقصد خیلی از مهاجران تازه‌ از راه رسیده تبدیل کرد و رشد جمعیت بریزبن، از سال ۱۹۹۰ به بعد، همیشه بیشتر از میانگین رشد جمعیت در کل استرالیا بوده است. شهری که زمانی خیلی‌ها آن را یک روستای بزرگ می‌دانستند، در سال ۲۰۰۹، شانزدهمین شهر مناسب برای زندگی در جهان اعلام شد و حالا شهری زیبا و پر رونق است.


بریزبن آب و هوای مرطوبِ نیمه‌گرمسیری دارد، یعنی تابستان‌هایی گرم و مرطوب و زمستان‌هایی ملایم، خشک و نه چندان سرد. گاهی، بین ماه‌های نوامبر تا مارس، طوفان‌هایی در این شهر اتفاق می‌افتند و در سال‌های اخیر هم بریزبن خشک‌سالی کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده که باعث شده است دولت قوانین خاصی را برای حفظ منابع آب اجرا کند. میزان بارندگی در بریزبن زیاد نیست و همین باعث می‌شود که گرمای هوا بعضی‌وقت‌ها آزاردهنده باشد.


بیشتر دیدنی‌های تاریخی بریزبن را دور و بر مرکز شهر یا همان منطقه‌ی تجاری مرکزی و ساوت بَنک پیدا می‌کنید. می‌توانید بروشور رایگان میراث زنده‌ی بریزبن (www.brisbanelivingheritage.com) را از مراکز اطلاعات گردشگری بگیرید تا گشت و گذار در شهر برایتان ساده‌تر شود.

تالار شهر بریزبن و موزه‌ی بریزبن
سنگ بنای تالار شهر بریزبن را در سال ۱۹۲۰ گذاشتند، اما حدود ۱۰ سال طول کشید تا ساختمان تالار را کامل کنند. چهار ساعتی که روی ضلع‌های برج تالار نصب شده‌اند، بزرگ‌ترین ساعت‌های استرالیا هستند و، هرچند این برج دیگر بلندترین ساختمان بریزبن نیست، می‌شود از تراس برج منظره‌ی همه‌ی شهر را تماشا کنید.
زیرزمین و طبقه‌ی همکف تالار را حالا به موزه‌ی بریزبن تبدیل کرده‌اند که شامل نمایشگاه‌هایی دائمی و موقت می‌شود. این موزه، روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و شنبه ساعت ۱۱ صبح، یک تور رایگان دارد که کمک می‌کند با فرهنگ و میراث شهر آشناتر شوید.

موزه‌ی هنری کیویوتی
این موزه‌ی کوچک اما تأثیرگذار در محوطه‌ی دانشگاه فناوری کوینزلند قرار گرفته است و نمایشگاه‌هایی از آثار هنری معاصر برگزار می‌کند که بعضی‌وقت‌ها هم حسابی جنجالی هستند.

باغ گیاه‌شناسی شهر
بریزبن پر است از پارک‌ها و باغ‌هایی سرسبز و دیدنی که باغ گیاه‌شناسی گل سرسبد آن‌هاست. این‌جا قدیمی‌ترین پارک بریزبن است و درست در انحنای رود قرار گرفته است. مسیرهای پیاده‌روی، چمن‌زارهای سبز و انبوه درختان بومی بامبو و ماکادامیا و انجیر این‌جا را به یکی از محبوب‌ترین تفریحگاه‌های مردم بریزبن تبدیل کرده است.

مرکز فرهنگی کوینزلند
این‌جا مهم‌ترین مرکز فرهنگی بریزبن است و شامل چند موزه و گالری، مثل گالری هنر مدرن کوینزلند، گالری هنر کوینزلند و موزه‌ی کوینزلند می‌شود.

گالری هنر مدرن کوینزلند
این بزرگ‌ترین گالری هنر مدرن در کشور است و بر آثار هنری از جمله آثار سینمایی و رسانه‌ایِ ۳ دهه‌ی اخیر تمرکز دارد.
نشانی اینترنتی: www.qag.qld.gov.au

گالری هنر کوینزلند
این گالری را به آثار هنریِ استرالیا، آسیا و جهان در سال‌های پیش از دهه‌ی ۱۹۷۰ اختصاص داده‌اند و شاهکارهای خیلی از هنرمندان استرالیایی را در آن خواهید دید.

موزه‌ی کوینزلند
این‌جا می‌توانید با تاریخ اجتماعی و طبیعی کوینزلند آشنا شوید و فرهنگ بومیان استرالیا را هم بهتر بشناسید.
نشانی اینترنتی: www.southbank.qm.qld.gov.au

موزه‌ی دریایی
اگر به دریانوردی علاقه دارید، حتما به این موزه سری بزنید؛ جایی که می‌توانید ماکت‌های کشتی‌های مختلف را ببینید و با تاریخچه‌ی صنعت دریانوردی کوینزلند آشنا شوید.

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی مونت کوت‌‌تا
این منطقه‌ی کوهستانی حفاظت‌شده در حدود ۷ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر قرار گرفته است و خیلی‌ها برای پیک‌نیک یا پیاده‌روی به این‌جا می‌آیند. قدیم‌ترها، بومیان منطقه برای جمع‌آوری عسل طبیعی به این‌ کوه می‌آمده‌اند و اگر از کوه بالا بروید، منظره‌ی شهر و اطرافش را پیش چشمتان می‌بینید. باغ گیاه‌شناسی بریزبن و رصدخانه‌ی تامس بریزبن را هم در دامنه‌ی همین کوه پیدا می‌کنید.

باغ گیاه‌شناسی بریزبن
بلیت: رایگان
تلفن: ۳۴۰۳۲۵۳۵

رصدخانه‌ی تامس بریزبن
تلفن: ۳۴۰۳۲۵۷۸

پارک جنگلی بریزبن
پارک جنگلی ۲۸۵۰۰ هکتاریِ بریزبن در غرب شهر قرار گرفته است و نمونه‌ای است از حیات گیاهی و جانوری بومی این بخش از استرالیا. این‌جا می‌توانید پیاده‌روی کنید، پرنده‌ها و حیوانات دیگر را دید بزنید و هیاهوی شهر را از یاد ببرید. اگر می‌خواهید در این پارک چادر بزنید، بد نیست که سراغ مرکز اطلاعات پارک جنگلی بریزبن در کنار ورودی پارک بروید و اطلاعات لازم را بگیرید.

کلیسای جامع سنت جان
نمونه‌ای زیبا از معماری گوتیک جدید قرن نوزدهمی که در تزئینات داخلی آن از حیات گیاهی و جانوری کوینزلند الهام گرفته‌اند.

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوالاهای لون پاین
این منطقه‌ی حفاظت‌شده در ۱۱ کیلومتری جنوب غربی بریزبن است و اولین و بزرگ‌ترین منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوالاها در جهان است. اگر دوست دارید این حیوانات دوست‌داشتنی را از نزدیک ببینید، پیشنهاد می‌کنیم با قایق‌های مسافربر میریمار که هر روز ساعت ۱۰ صبح از نورت کی حرکت می‌کنند و ساعت ١:٣٠ ظهر به شهر برمی‌گردند، به این‌جا بیایید. یادتان باشد که هزینه‌ی بلیت قایق شامل ورودیه‌ی منطقه هم می‌شود و دیگر لازم نیست بلیتی هم برای خود منطقه بخرید.

پارک باغ وحش آلما
باغ وحش گرمسیری بریزبن را در ۲۸ کیلومتری شمال مرکز شهر پیدا می‌کنید؛ جایی که خانه‌ی خیلی از حیوانات بومی و غیربومی استرالیاست. این‌جا می‌توانید کوالاها، کانگوروها، دینگوها، بابون‌ها، پلنگ‌ها و خیلی از جانوران دیگر را از نزدیک ببینید.


اطلاعات مربوط به جشنواره‌ها و رویدادهای بریزبن را می‌توانید از مرکز اطلاعات بازدیدکنندگان یا نشانی اینترنتی: www.ourbrisbane.com/whatson دریافت کنید. مهم‌ترین رویدادهای سالانه‌ی شهر هم این‌ها هستند:

فوریه
سال نو‌ی چینی‌ها
چینی‌تبارها و خیلی دیگر از اهالی بریزبن سال نوی چینی را با آتش‌بازی، رقص اژدها و مراسم سنتی چینی در فُرتیتود وَلی جشن می‌گیرند.

تراپ‌فِست
جشنواره‌ی سراسری فیلم کوتاه که در سانکُرپ پیازا در ساوت بنک برگزارش می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.tropfest.com

آوریل
کارناوال سوارکاری زمستانه‌ی کوینزلند
ار اواخر آوریل تا اواخر ژوئیه، بهترین سوارکاران استرالیا آخر هفته‌ها در بریزبن جمع می‌شوند و مسابقه‌هایی برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.racingqueensland.com.au

ژوئیه
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بریزبن
جشنواره‌ای ۱۰ روزه که حال و هوای متفاوتی به شهر می‌دهد.
نشانی اینترنتی: www.biff.com.au

جشنواره‌ی موسیقی کوینزلند
این جشنواره‌ی دو هفته‌ایِ موسیقی جهانی را در سال‌های فرد برگزار می‌کنند و خیلی‌ها را به بریزبن می‌کشاند.
نشانی اینترنتی: www.queenslandmusicfestival.com

سپتامبر
جشنواره‌ی رود بریزبن
این جشنواره‌ی ۱۰ روزه‌، با نمایش‌های خیابانی و برنامه‌های موسیقی و تئاتر، مهم‌ترین جشنواره‌ی هنری بریزبن است.
نشانی اینترنتی: www.riverfestival.com.au

دسامبر
جشنواره‌ی کریسمس
یک هفته مانده به کریسمس، بریزبنی‌ها با این جشنواره‌ی ۳ روزه به استقبال تعطیلات می‌روند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد