پایتخت زیبای استرالیا، در میان انبوه درختچه‌ها و بوته‌زارهای بومی استرالیا، قرار گرفته است و همین آرامش ظاهری باعث می‌شود که خیلی‌ها آن را شهری رخوتناک تصور کنند؛ شهری با بافتی حومه‌ای و منظم که با خیلی از پایتخت‌های امروزیِ پر از آسمان‌خراش و برج متفاوت است. با این‌که کانبرا را از همان اول با هدف سر و سامان دادن به ساختار اداری دولت استرالیا ساخته‌اند، اما بخش خصوصی و دانشگاه‌های این شهر هم دست‌کمی از نهادهای دولتی آن ندارند و محلی‌ها هم در طول این سال‌ها سبک زندگی و فرهنگ ویژه‌ای را در این منطقه جا انداخته‌اند. اگر دقیق باشید و دور و برتان را خوب ببینید، زیر پوسته‌ی آرام و منظمِ کانبرا، جامعه‌ای چندفرهنگی و پویا را پیدا می‌کنید که فرهنگ، نوآوری‌های هنری و ماجراجویی‌های غذاییِ خودش را دارد. این‌جا نماد همه‌ی ارزش‌ها و آرمان‌های استرالیای امروز است و دیدنی‌های نمادینی مثل موزه‌ی ملی و پارلمان این کشور را در خود جای داده است.
اگر از بالا به کانبرا نگاه کنید، می‌بینید که این شهر را مثل مزرعه‌های مکانیزه‌ی کشاورزی به چند بخش مشخص تقسیم کرده‌اند. در واقع، چون این شهر را به شیوه‌ای طراحی‌شده ساخته‌اند، هنوز هم می‌توانید رد خط‌کش‌ها، نقاله‌ها و گونیاهای معماران شهرساز را در تصویر کلی شهر ببینید. کانبرا دو شریانِ اصلی دارد: خیابان‌های کینگز و کامن‌وِلت که دورِ دریاچه‌ی برلی گریفین، در مرکز کانبرا، کشیده شده‌اند و در بلندترین نقطه‌ی کپیتال هیل به هم می‌رسند و در کنار خیابان کانستیتوشن، مثلث پارلمانی را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین شاهراه شهر از تقاطع بزرگ‌راه‌های فدرال و بارتن در شمال کانبرا شروع می‌شود و به خیابان نورت‌بورن و، پس از گذشتن از محله‌های حومه‌ایِ داونر، دیکسن و برَدن، به سیویک، منطقه‌ی مرکزی شهر، می‌رسد. این جاده‌ی اصلی، دور سیتی هیل می‌چرخد و بعد به خیابان کامن‌ولت متصل می‌شود و از دریاچه‌ی برلی گریفین می‌گذرد تا به کپیتال هیل وصل شود. کپیتال هیل را استیت سیرکل و کپیتال سیرکل احاطه کرده‌اند و پارکز وِی هم در ساحل شمالی دریاچه قرار گرفته است. بقیه‌ی شهر را هم حومه‌هایی اقماری تشکیل داده‌اند که هر کدام مرکزی برای خودشان دارند.
مهم‌ترین ساختمان‌ها، موزه‌ها و گالری‌های کانبرا دورتادور دریاچه‌ی برلی گریفین قرار گرفته‌اند و بیشتر این دیدنی‌ها را هم طوری طراحی کرده‌اند که معلولان حرکتی برای بازدید از آن‌ها مشکلی نداشته باشند. آب دریاچه‌ی مصنوعی برلی گریفین را با ساختن سدی روی رود مالنگلو تأمین کرده‌اند و فواره‌ی ۱۴۷ متریِ یادبود کاپیتان کوک را هم در ساحل ۳۵ کیلومتریِ این دریاچه می‌بینید. پیشنهاد ما این است که حتما به موزه‌ی ملی استرالیا بروید و بخشی از وقتتان را هم در گالری ملی استرالیا، بنای یادبود جنگ استرالیا، باغ گیاه‌‌شناسیِ ملی استرالیا، ساختمان پارلمان، آکواریوم و باغ وحش ملی و موزه و گالری کانبرا بگذرانید.
آب و هوای کانبرا اقیانوسیِ نسبتا خشک است. این شهر تابستان‌های گرمی دارد که البته از گرمای لذت‌بخش تا گرمای کلافه‌کننده متغیر است، اما معمولا هوا از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر نمی‌شود. زمستان‌های کانبرا هم نسبتا سرد هستند، هرچند گاهی آفتاب دل‌چسب زمستانه حال و هوایی بی‌نظیر به شهر می‌دهد. خشکی آب و هوای کانبرا باعث شده است که، در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ استرالیا، تابستان‌های این شهر گرم‌تر باشند و زمستان‌هایش سردتر. بنابراین، بهتر است در بهار به این شهر بروید تا بهترین آب و هوایش را تجربه کنید.
کانبرا از آن شهرهایی است که همه‌جور رستوران و کافه‌ای در آن پیدا می‌کنید. منطقه‌ی مرکزی شهر، سیویک، پر است از غذاخوری‌های رنگارنگ و محله‌هایی مثل کینگزتن، مانوکا و گریفیت هم مرکز رستوران‌های سطح بالای شهر هستند. مانوکا، در جنوب شرقیِ کپیتال هیل، محله‌ی دیپلمات‌نشین شهر است و به همین رستوران‌های سطح بالای فرانسوی، اسپانیایی، ترکی، ایتالیایی، لبنانی، ویتنامی و اندونزیاییِ زیادی این‌جا هستند. توی محله‌ی دیکسن، رستوران‌های آسیاییِ متعددی را پیدا می‌کنید و مناطق حومه‌ایِ شهر هم غذاخور‌ی‌ها و کافه‌های دل‌نشین و خوبی دارند. البته یادتان باشد که دوشنبه‌ شب‌ها و یک‌شنبه شب‌ها خیابان‌های کانبرا خلوت می‌شوند و شاید پیدا کردن رستوران‌های باز کمی سخت باشد.
همه‌جای کانبرا، فروشگاه‌ی رنگارنگِ لباس را می‌بینید، اما اگر می‌خواهید کمی ولخرجی کنید و سراغ بوتیک‌های سطح بالا بروید، به مرکز خریدِ مانوکا سری بزنید. در مرکز خرید دیکسن هم انواع کالاهای آسیایی و مواد غذاییِ سرتاسر جهان را پیدا می‌کنید. برای سوغاتی، می‌توانید انواع صنایع دستی و آثار هنری را از گالری‌ها، سوغات‌فروشی‌های موزه‌ها و بازارهای شهر بخرید. اگر دوست دارید چیزی بخرید که یادگار فرهنگ بومیان استرالیا باشد، پیشنهاد می‌‌کنیم که به دهکده‌ی گلد کریک بروید و از نمایشگاه آثار هنری بومیان خرید کنید.
فرودگاه بین‌المللیِ کانبرا در پیالیگو، ۸ کیلومتریِ جنوب شرقی شهر، قرار گرفته است. تاکسی‌ها با کرایه‌ی دور و بر ۲۵ دلار شما را بین فرودگاه و شهر جابه‌جا می‌کنند و اتوبوس‌های فرودگاهی هم ۱۱ بار در هر روز کاری از سکوی شماره‌ی ۶ پایانه‌ی اتوبوس سیویک به سمت فرودگاه حرکت می‌کنند. مسیر این اتوبوس‌ها ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و کرایه‌ی آن‌ها هم ۷ دلار است.
پایانه‌ی اتوبوس‌های بین‌شهری کانبرا در مرکز جالیمانت (سیویک، خیابان نورت‌بورن) قرار گرفته است و امکاناتی مثل دوش، کمدهایی برای امانت گذاشتن بار، اینترنت عمومی، خط تلفت رایگان به مرکز اطلاعات گردشگران و چند اقامتگاه‌ِ ارزان‌قیمت دارد. بزرگراه هیوم، که دو شهر سیدنی و ملبورن را به هم وصل می‌کند، از ۵۰ کیلومتریِ شمال کانبرا می‌گذرد. بزرگراه فدرال در حوالی گولبرن و بزرگراه بارتن هم در حوالیِ یاس با این بزرگراه تقاطع دارند. در جنوب هم، بزرگراه مُنارو کانبرا را به کوما وصل می‌کند. خطوط اتوبوس‌رانی شهر کانبرا در طول خیابان‌های آلینگا، ایست رو و مُرت به هم می‌رسند.
کانبرا جاذبه‌ها و سرگرمی‌های متنوعی برای کودکان دارد و بچه‌ها می‌توانند در فضاهای سبز شهری هم حسابی بازی کنند. اگر گذارتان به مرکز بازدیدکنندگان کانبرا افتاد بد نیست که بروشور فعالیت‌ها و دیدنی‌های مناسب کودکان را از این مرکز بگیرید. می‌توانید بچه‌ها را به باغ گیاه‌شناسی ملی استرالیا ببرید تا هوای تازه بخورند و با گونه‌های گیاهیِ این کشور آشنا شوند، به پارک و باغ وحش ملی بروید یا به مرکز خزندگان استرالیا، موزه‌ی ملی دایناسورها، مرکز ملی علم و فن‌آوری کوِستاکان و چرخ و فلکِ منطقه‌ی سیویک سری بزنید.

چند توصیه:
۱. در کتابخانه‌های عمومی، مرکز کانبرا، پایانه‌ی اتوبوس‌های بین‌شهری در مرکز جالیمانت و بعضی مسافرخانه‌ها به اینترنت دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید سری به کافی‌نت‌های متعدد شهر بزنید.
۲. قیمت بلیت تک‌سفره‌ی اتوبوس برای بزرگسال/کودک ١.٥/٣ دلار است، اما اگر می‌خواهید با اتوبوس در کانبرا رفت و آمد کنید، به‌صرفه‌تر است که بلیت روزانه (۶/۶ دلار) بخرید. این بلیت‌ها را می‌توانید از نمایندگی‌های شرکت اکشن در مراکز توریستی یا روزنامه‌فروشی‌ها یا از خود رانند‌ه‌ها تهیه کنید.
۳. مسیرهای اتوبوس‌های خطوط ۳۴، ۸۰، ۳۳ و ۴۰ را مخصوص توریست‌ها طراحی کرده‌اند و با این اتوبوس‌ها به بیشتر دیدنی‌های شهر دسترسی خواهید داشت. برای رزرو تاکسی هم می‌توانید با کانبرا کَبز (تلفن: ۱۳۲۲۲۷) تماس بگیرید که تاکسی‌های مناسب ویلچر هم دارد.
۴. دقت کنید که در بعضی مراکز، بلیت‌های خانواده شامل حداکثر دو کودک می‌شوند. بنابراین اگر تعداد بچه‌های همراهتان بیشتر است، قبل از خرید درباره‌ی سطح اعتبار بلیت خانواده سؤال کنید.

دیدنی‌های کانبرا:
- دریاچه‌ی برلی گریفین
- موزه‌ی ملی استرالیا
- گالری ملی استرالیا
- بنای یادبود جنگ استرالیا
- باغ گیاه‌‌شناسیِ ملی استرالیا
- ساختمان پارلمان
- آکواریوم و باغ وحش ملی
- موزه و گالری کانبرا
- مرکز خزندگان استرالیا
- موزه‌ی ملی دایناسورها
- مرکز ملی علم و فن‌آوری کوِستاکان


تاریخچه

قبیله‌ی بومی انگوناوال بیش از بیست هزار سال در منطقه‌ای زندگی می‌کرده‌اند که امروز پایتخت استرالیاست. وفورِ فصلی مواد غذایی در این منطقه باعث می‌شد که کوچ‌نشینان مناطق همسایه در بعضی فصل‌های سال این‌جا دور هم جمع شوند و خیلی‌ها می‌گویند که کلمه‌ی «کانبرا» در زبان بومیان به معنای «محل جمع شدن» بوده است.
اولین اروپایی‌ها دور و بر سال ۱۸۲۰ میلادی به کانبرا آمدند و خیلی از بومیانِ منطقه را در دام‌داری‌های بزرگی که برای پرورشِ گوسفند ساختند به کار گرفتند. قبیله‌ی انگوناوال، با وجود سال‌ها زجر و سختی، شیوع بیماری‌های مری، بی‌توجهی‌های دولتی و تغییرات آب و هوایی چشم‌گیر، تا امروز در این منطقه دوام آورده‌اند و در سال‌های اخیر حتی قوی‌تر هم شده‌اند.
وقتی در اوایل قرن بیستم، مستعمره‌های چندگانه‌ی استرالیا با هم متحد شدند و یک کشور را تشکیل دادند، تصمیم گرفتند شهری جدید بسازند تا پایتخت این کشورِ جوان باشد. استرالیایی‌‌ها بعد از چند سال تحقیق و بررسی، بالاخره کانبرا را به عنوان پایتخت خودشان انتخاب کردند و اسم این منطقه را هم «منطقه‌ی پایتخت فدرال» گذاشتند که بعدها به «منطقه‌ی پایتخت استرالیا» تغییر کرد. کانبرا از سال ۱۹۲۷، یعنی زمانی که ساخت و سازش کامل شد، جای ملبورن را گرفت و رسما پایتخت استرالیا شد، اما این شهر پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که حسابی رونق گرفت و جمعیتش هم بیشتر و بیشتر شد.
در ژانویه‌ی ۲۰۰۳، حاشیه‌های غربی و جنوبیِ کانبرا گرفتار آتش‌سوزی‌های جنگلی شدند و بخش بزرگی از این مناطق ویران شد، اما مقامات شهری خیلی زود دست به کارِ بازسازیِ شهر شدند و حالا چیز زیادی از آن همه ویرانی به جا نمانده است.


آب و هوای کانبرا اقیانوسیِ نسبتا خشک است. این شهر تابستان‌های گرمی دارد که البته از گرمای لذت‌بخش تا گرمای کلافه‌کننده متغیر است، اما معمولا هوا از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر نمی‌شود. زمستان‌های کانبرا هم نسبتا سرد هستند، هرچند گاهی آفتاب دل‌چسب زمستانه حال و هوایی بی‌نظیر به شهر می‌دهد. گاهی، در صبح‌های زود زمستان، هوای کانبرا مه‌آلود و حسابی سرد می‌شود، با این حال کمتر پیش می‌آید که دمای هوا، حتی در شب‌های زمستانیِ ژوئیه، کمتر از یکی دو درجه زیر صفر باشد. توی خود کانبرا کم برف می‌بارد، اما قله‌های اطراف شهر زمستان‌ها سفیدپوش می‌شوند.
مقدار بارندگی در کانبرا نسبتا کم است، اما این بارش به شکلی تقریبا یکسان بین ماه‌های سال توزیع شده است. بعضی وقت‌ها، بین اکتبر تا آوریل، طوفان‌هایی هم در این شهر اتفاق می‌افتند، با این حال، وزش بادهای شدید خیلی در این شهر متداول نیست.
خشکی آب و هوای کانبرا باعث شده است که، در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ استرالیا، تابستان‌های این شهر گرم‌تر باشند و زمستان‌هایش سردتر. بنابراین، بهتر است در بهار به این شهر سفر کنید تا بهترین آب و هوایش را تجربه کنید.


مهم‌ترین ساختمان‌ها، موزه‌ها و گالری‌های کانبرا دورتادور دریاچه‌ی برلی گریفین قرار گرفته‌اند و بیشتر این دیدنی‌ها را هم طوری طراحی کرده‌اند که معلولان حرکتی برای بازدید از آن‌ها مشکلی نداشته باشند. برای دسترسی به بسیاری از این دیدنی‌ها هم می‌توانید از اتوبوس‌های خط ۳۴ استفاده کنید.

دریاچه‌ی برلی گریفین
این دریاچه‌ی مصنوعی اسمش را از معمارِ شهر کانبرا گرفته‌ است و آب آن را هم با ساختن سدی روی رود مالنگلو تأمین کرده‌اند. بسیاری از دیدنی‌های کانبرا، مثل فواره‌ی ۱۴۷ متریِ یادبود کاپیتان کوک، را در ساحل ۳۵ کیلومتریِ این دریاچه پیدا می‌کنید. البته یادتان باشد که این فواره در بعضی ساعت‌های روز کار می‌کند. نمایشگاه پایتخت ملی هم کنار همین دریاچه است و تاریخ شهر را روایت می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.nationalcapital.gov.au

موزه‌ی ملی استرالیا
این موزه تاریخ استرالیا را با استفاده از شیوه‌هایی خلاقانه مثل بحث و جدل و طنز و شوخی روایت می‌کند و تصویری جالب از هویت ملیِ استرالیایی‌ها ارائه می‌دهد. کارکنان موزه شما را در بازدید از بخش‌های مختلف آن راهنمایی می‌کنند و اگر بخواهید می‌توانید از تورهای یک ساعته هم استفاده کنید (هزینه برای بزرگسال/کودک/خانواده: ٧.٥/٥/٢٠ دلار). این موزه‌ی کم‌نظیر ممکن است کمی گیجتان کند و پیشنهاد ما این است که نمایشِ معرفیِ «C» را از دست ندهید. یادتان باشد که اتوبوس‌های خط ۳۴ به این موزه می‌رسد و در آخر هفته‌ها و تعطیلات رسمی اتوبوس‌های رایگانی از سکوی ۷ ایستگاه اتوبوسِ سیویک از ساعت ١٠:٣٠ صبح مسافران را به این موزه می‌آورند.
نشانی اینترنتی: www.nma.gov.au

گالری ملی استرالیا
گالری ملی استرالیا مجموعه‌ای دیدنی از حدود صدهزار اثر هنری را در خود جای داده است که شامل چهار دسته‌ی آثار بومیان و جزیره‌نشینانِ تنگه‌ی تورز، آثار استرالیایی، آثار آسیایی و آثار بین‌المللی می‌شوند. گالریِ هنرِ شبه‌قاره‌ی هند یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های هنریِ مرتبط با هند در جهان است و گنجینه‌ی آثار استرالیاییِ این موزه هم از هنر بومیان تا آثار هنرمندان معاصر را در بر می‌گیرد. این موزه‌ گالری‌های متعددی دارد که معمولا برای ورود به آن‌ها باید بلیت بخرید.
نشانی اینترنتی: www.nga.gov.au

بنای یادبود جنگ استرالیا
بنای عظیم یادبود جنگ در نقطه‌ای مشرف به جاده‌ی آنزاک پِرِید و دریاچه‌ی برلی گریفین قرار گرفته و یکی از بهترین موزه‌های استرالیاست. این‌جا مجموعه‌ی بزرگی از عکس‌ها و فیلم‌ها و بقایایی را می‌بینید که رویدادهای مهم، تسلیحات رایج و هزینه‌ی انسانی جنگ را روایت می‌کنند. از ساعت ۱۰ صبح به بعد، هر ساعت یک نمایش صدا و تور در تالار آنزاکِ مجموعه برگزار می‌شود که دیدنش خالی از لطف نیست.
نشانی اینترنتی: www.awm.gov.au

باغ گیاه‌‌شناسیِ ملی استرالیا
این باغ بزرگ ۹۰ هکتاری در کوه‌پایه‌های بلک مانتینز قرار گرفته است و گونه‌های متنوع گیاهیِ استرالیا را در آن خواهید دید. اگر برای بازدید از موزه از پیاده‌راه یک کیلومتریِ ابُریجینال پلَنت یوز استفاده کنید، می‌توانید در ۴۵ دقیقه زیباترین بخش‌های باغ، از جمله جنگل بارانیِ گالی، را ببینید.
نشانی اینترنتی: www.anbg.gov.au/gardens

ساختمان پارلمان
این ساختمان مجلل و نمادین را در سال ۱۹۸۸ و با هزینه‌ی ۱/۱ میلیارد دلار در کپیتال هیل ساخته‌اند. روی بام این ساختمان هم یک باغ بزرگ ۲۳ هکتاری هست که چشم‌انداز ۳۶۰ درجه‌ی شهر را می‌توانید از آن‌جا تماشا کنید.
نشانی اینترنتی: www.aph.gov.au

آکواریوم و باغ وحش ملی
آکواریوم و باغ وحش ملی درست پشت سد اسکریوِنِر قرار گرفته است و حتما باید چند ساعتی را در این مجموعه بگذرانید. این‌جا جانورهای مختلفی را خواهید دید، از میمون‌های کاپوچین گرفته تا کوسه و گربه‌سان‌های بومی استرالیا.
نشانی اینترنتی: www.nationalzoo.com.au

موزه و گالری کانبرا
این موزه‌ی زیبا به تاریخ اجتماعی و هنرهای بصریِ کانبرا اختصاص دارد. نمایشگاه دائمیِ «بازنماییِ کانبرا» در این موزه روایتی بی‌نظیر از تاریخ این شهر را ارائه می‌دهد و آثار هنری مناطق مختلف جهان، از فلسطین باستان تا کره، را در آن خواهید دید.


همه‌جای کانبرا، فروشگاه‌ی رنگارنگِ لباس را می‌بینید، اما اگر می‌خواهید کمی ولخرجی کنید و سراغ بوتیک‌های سطح بالا بروید، به مرکز خریدِ مانوکا سری بزنید. در مرکز خرید دیکسن هم انواع کالاهای آسیایی و مواد غذاییِ سرتاسر جهان را پیدا می‌کنید. برای سوغاتی، می‌توانید انواع صنایع دستی و آثار هنری را از گالری‌ها، سوغات‌فروشی‌های موزه‌ها و بازارهای شهر بخرید. اگر دوست دارید چیزی بخرید که یادگار فرهنگ بومیان استرالیا باشد، پیشنهاد می‌‌کنیم که به دهکده‌ی گلد کریک بروید و از نمایشگاه آثار هنری بومیان خرید کنید.

کانبرا سنتر
این‌جا بزرگ‌ترین مرکز خرید شهر است و بسیاری از بوتیک‌های لباس، فروشگاه‌های مواد غذایی، جواهرفروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در آن پیدا می‌کنید. اگر می‌خواهید ویلچر یا کالسکه‌ی بچه کرایه کنید، از کارکنان میز اطلاعات طبقه‌ی همکف راهنمایی بخواهید.

بازار اُلد باس دیپات
این بازار هفتگیِ سرپوشیده‌ی پر طرف‌دار جای مناسبی برای خرید صنایع دستی و خوراک‌های محلی است.


ژانویه
جشنواره‌ی اتومبیل سامرناتز
این جشنواره‌ی ۳ روزه را هر ژانویه در اگزیبیشن پارک برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.summernats.com.au

استرالیا دِی لایْوْ
هر سال، روز ۲۵ ژانویه، کنسرت زنده‌ای در محوطه‌ی چمن پارلمان فدرال برگزار می‌شود که برترین‌های موسیقیِ استرالیا در آن شرکت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.australiaday.org.au

فوریه
جشنواره‌ی ملی چندفرهنگی
این جشنواره ۱۰ روز طول می‌کشد.
نشانی اینترنتی: www.multiculturalfestival.com.au

مارس و آوریل
سلبرِیت کانبرا
جشن تولد مجلل شهر که با جشنواره‌های یک روزه‌ی غذایی و هنری همراه است.
نشانی اینترنتی: www.canberra100.com.au

روز آنزاک
کانبرایی‌ها هم مثل همه‌ی استرالیایی‌ها هر سال روز آنزاک را در ۲۵ آوریل جشن می‌گیرند. در این روز، در بنای یادبود جنگ، مراسم صبحگاه و رژه برگزار می‌کنند.

سپتامبر تا نوامبر
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کانبرا
این جشنواره‌ی ۱۰ روزه را هر سال در اکتبر یا نوامبر برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.canberrafilmfestival.com.au

اسکات
بزرگ‌ترین مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری کوهستان در نیم‌کره‌ی جنوبی که در اوایل تا اواسط اکتبر برگزار می‌شود و دو روز هم طول می‌کشد.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد