گرچه عمر قدیمی‌ترین نشانه‌های حضور انسان در کیپ‌تاون به ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و واسکودوگاما هم در سال ۱۴۹۷ چیزهایی در‌باره‌ی مشاهده‌ی دماغه‌ی امید نیک نوشته است، اما در قرن شانزدهم میلادی بود که پای کشتی‌های تجاری اروپایی به سواحل کیپ غربی باز شد و بعدتر هم کمپانی هلندیِ هند شرقی کارکنانش را به کیپ‌تاون فرستاد تا لنگرگاهی برای توقف و تجدید آذوقه‌ی کشتی‌هایی که از این مسیر راهی هند شرقی بودند بسازند. وقتی در اواخر قرن هجدهم کیپ به دست انگلیسی‌ها افتاد، طولی نکشید که کشف معادن الماس و هجوم جویندگان طلا مهاجرانی را از سراسر اروپا به کیپ کشاند.
در دوره‌ی آپارتاید، دولت آفریقای جنوبی مناطق مسکونی کیپ‌تاون را هم مثل دیگر شهرهای این کشور بر اساس رنگ پوست ساکنانشان مرزبندی کرده بود که آثار این تفکیک تبعیض‌آمیز را هنوز هم توی شهر می‌بینید. اما کیپ‌تاونی‌ها ساده زیر بار تبعیض نرفتند و این شهر نقطه‌ی آغاز مبارز‌ه‌های جسورانه‌ی چهره‌هایی مثل نلسون ماندلا بود و بسیاری از دیدنی‌های امروز کیپ‌تاون در واقع یادگارها و راویان آن مبارزه‌ها هستند.
امروزه کیپ‌تاون دومین شهر پر جمعیت آفریقای جنوبی است و از قطب‌های اقتصادی این کشور روبه‌رشد به شمار می‌رود. به علاوه، این شهر محبوب‌ترین مقصد توریستی در تمام قاره‌ی آفریقاست که البته آب و مطبوع، ویژگی‌های طبیعی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته‌اش هم در این موفقیت بی‌تأثیر نبوده‌اند.
جغرافیای شهری کیپ‌تاون تا حد زیادی از بعضی ویژگی‌های جغرافیایی مانند مجاورت با کوه تیبل و بلندی‌های اطرافش و همچنین همسایگی با دشت‌های وسیع کیپ تأثیر گرفته است. در واقع، ‌ این شاخصه‌ها در طول زمان کیپ‌تاون را به چند منطقه‌ی اصلی تقسیم کرده‌اند که هر منطقه هم چند محله را در بر می‌گیرد.
این شهر آب و هوای مدیترانه‌ای دارد، یعنی زمستان‌هایی معتدل و مرطوب و تابستان‌هایی خشک و گرم. به طور میانگین، دمای هوای شهر در ماه‌های زمستانی حداکثر ۱۸ درجه و حداقل ٨/٥ درجه بالای صفر است. گاهی یکی دو هفته‌ای در فوریه یا اوایل مارس گذار بادهای گرم به کیپ‌تاون می‌افتد و هوای شهر را حسابی گرم می‌کنند، گرچه این موج گرما خیلی طول نمی‌کشد. اواخر بهار و اوایل تابستان هم ممکن است بادهای شدیدی از جنوب شرقی بوزند که محلی‌ها آن‌ها را «پزشکِ کیپ» می‌نامند، چون آلودگی هوا را کاهش می‌دهند.
تنوع رستوران‌های کیپ‌تاون حرف ندارد و به همین دلیل این‌جا، با هر سلیقه‌ی غذایی و هر بودجه‌ای، غذاخوری دلخواهتان را پیدا می‌کنید. همسایگیِ کیپ‌تاون با اقیانوس و مزارع حاصل‌خیز محلی باعث می‌شود که مواد غذایی بازارهایش تازه و باکیفیت باشند و قیمت غذا هم، با توجه به کیفیتی که دارد، مناسب است.
از ما می‌شنوید، موقع چمدان بستن یک ساک خالی هم توی چمدانتان بگذارید، چون خریدهایتان از کیپ‌تاون توی چمدانتان جا نمی‌شوند. در واقع، کیپ‌تاون از آن شهرهایی است که از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد را توی بازارهایش پیدا می‌کنید و اگر اهل خرید باشید، ‌ دست‌خالی برنمی‌گردید. اسکله‌ی ویکتوریا‌ اند آلفرد یا به قول کیپ‌تاونی‌ها وی‌اند‌اِی مقصد اول توریست‌ها برای خرید سوغاتی است، گرچه باید بگوییم که نه قیمت‌هایش چندان ارزان است و نه جنس‌هایش اصل. جنس‌های بهتر را با قیمت ارزان‌تر می‌توانید از یک‌شنبه‌‌بازار گرین پوینت، کنار استادیوم گرین‌ پوینت در نزدیکی اسکله، بخرید. اگر هم می‌خواهید توی روزهای دیگر هفته خرید کنید، بهتر است به فروشگاه‌های چند طبقه‌ی انتهای خیابان لانگ سری بزنید.
فرودگاه بین‌المللی کیپ‌تاون در ۲۰ کیلومتری شرق مرکز شهر قرار گرفته است و هم در پایانه‌ی داخلی و هم در پایانه‌ی بین‌المللی آن به دفتر اطلاعات گردشگری و خدمات اینترنت دسترسی خواهید داشت. بسیاری از هتل‌ها و مهمان‌خانه‌های کیپ‌تاون خدمات حمل و نقل فرودگاهی دارند. بنابراین، بهتر است که هنگام رزرو اتاق درباره‌ی این خدمات هم پرس‌وجو کنید. البته می‌توانید با تاکسی‌های اختصاصی، مینی‌ون‌های جمع و جور ریکیز یا اتومبیل‌های کرایه‌ای هم بین فرودگاه و هتل رفت و آمد کنید. در کیپ‌تاون هم، مثل تهران و دیگر شهرهای ایران، تاکسی‌های گردشی بیشترین سهم را در حمل و نقل شهری دارند؛ تاکسی‌هایی که دربست نیستند و کرایه‌شان را نفری حساب می‌کنند. این تاکسی‌ها را شورای شهر کیپ‌تاون کنترل می‌کند و در نتیجه ایمن و قابل اعتماد هستند.

چند توصیه
۱. اگر می‌خواهید در کیپ‌تاون بسیاری از دیدنی‌ها را کشف کنید، می‌توانید کارتِ تخفیف کیپ‌تاون پس را بخرید و از آن استفاده کنید (تلفن: ۸۸۶۷۰۸۰، نشانی اینترنتی: www.thecapetownpass.co.za). این کارت‌ها به چهار نوع کارت‌های یک، دو، سه و شش روزه تقسیم می‌شوند و با آن‌ها می‌توانید ۷۰ دیدنی منطقه‌ی کیپ را ببینید.
۲. توریست بودنتان را زیاد به رخ محلی‌ها نکشید، مثلا دوربین به گردنتان نیندازید، شلوارک نپوشید، جواهرات آویزان نکنید و کلاه گلف به سرتان نگذارید. اگر با همه‌ی این احتیاط‌ها باز هم گرفتار دزدها شدید، قهرمان‌بازی درنیاورید و چیزی را که می‌خواهند به آن‌ها بدهید.
۳. حواستان باشد که شنا در خط ساحلی ایالت کیپ می‌تواند واقعا خطرناک باشد، به خصوص برای آن‌ها که به شرایط خاص منطقه آشنا نیستند. بنابراین، مراقب علامت‌ها و هشدارهای مربوط به وجود صخره‌ها، گودال‌ها و گرداب‌ها باشید و فقط در مناطق حفاظت‌شده شنا کنید.
۴. دستمزد پیشخدمت‌های رستوران‌های کیپ‌تاون چندان زیاد نیست و بیشتر آن‌ها برای گذران زندگی روی انعام‌ها حساب می‌کنند. بنابراین، گرچه استاندارد انعام بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ صورت‌حساب است، اما اگر از رفتار و خدمات کارکنان یک رستوران راضی بودید، سعی کنید انعام بیشتری برایشان بگذارید.
۵. توی مراکز خرید و فروشگاه‌هایی که به اجناسشان برچسب قیمت زده‌اند، معمولا فروشنده‌ها روی خوشی به چانه زدن نشان نمی‌دهند، اما اگر از بازارهای عمومی خرید می‌کنید، می‌توانید حسابی با فروشنده‌ها چانه بزنید و تخفیف بگیرید.
۶. شب‌ها یا زمانی که دو سه نفر همراه دارید، بهتر است تاکسی دربست بگیرید که کرایه‌اش دور و بر ۱۰ رند به ازای هر کیلومتر است. اگر هم به تاکسی‌متر زیاد اطمینان ندارید؛ می‌توانید قبل از سوار شدن با راننده صحبت کنید و سر قیمتی به توافق برسید.
۷. سیستم قطار شهری کیپ‌تاون هنوز با استانداردهای اروپایی یا حتی شبکه‌ی متروی شهرهای ایران فاصله دارد و نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید. این سیستم چندان کارآمد و ایمن نیست و توصیه‌ی ما این است که تا می‌توانید با تاکسی در شهر رفت و آمد کنید.
۸. خیلی کم پیش می‌آید که توریست‌ها سواری مینی‌بوس‌های کیپ‌تاون شوند و تقریبا فقط محل‌ها مشتری آن‌ها هستند. چون این مینی‌بوس‌ها حومه‌های مختلف کیپ‌تاون را به هم وصل می‌کنند و ارزان هم هستند، معمولا خیلی شلوغ می‌شوند و به دلیل رفتارهای پر خطر رانندگان چندان ایمن هم نیستند. شبکه‌ی اتوبوس‌های عمومی کیپ‌تاون هم مسافران را با هزینه‌ای کم بین نقاط مختلف شهر جابه‌جا می‌کند، اما این شبکه چندان منظم نیست و قبل از سوار شدن حتما باید درباره‌ی مقصد و مسیر از راننده سوال کنید.
۹. کیپ‌تاونی‌ها هر سال جشن‌ها و فستیوال‌های گوناگونی برگزار می‌کنند که برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی جشنواره‌های هم‌زمان با سفرتان می‌توانید به نشانی اینترنتی www.tourismcapetown.co.za مراجعه کنید.

دیدنی‌ها
- قلعه‌ی امید نیک (د گود هُپ کَسِل)
- موزه‌ی منطقه‌ی ۶
- کامپانیز گاردنز
- کلیسای لوتری
- گالری ملی آفریقای جنوبی
- موزه‌ی آفریقای جنوبی
- جزیره‌ی روبن
- آکواریوم دو اقیانوس (تو اُشِنز آکواریوم)
- باغ گیاه¬شناسی کرستنبوش
- منطقه‌ی طبیعی حفاظت‌شده‌ی راندِوْلی
- پارک ملی کوه تیبل
- تاون‌شیپ‌ها


کیپ‌تاون آب و هوای مدیترانه‌ای دارد، یعنی زمستان‌هایی معتدل و مرطوب و تابستان‌هایی خشک و گرم. زمستان‌های کیپ‌تاون، که از اوایل ژوئن تا آخر اوت طول می‌کشند، معمولا با ورود جبهه‌های سرد هوا از طرف اقیانوس اطلس همراه هستند که بارش‌های قابل توجه و بادهای شدید شمال غربی را با خودشان می‌آورند. به طور میانگین، دمای هوای شهر در ماه‌های زمستانی حداکثر ۱۸ درجه و حداقل ٨/٥ درجه بالای صفر است. میانگین بارش سالانه در شهر هم به حدود ۵۱۵ میلی‌متر است.
تابستان کیپ‌تاون از اوایل دسامبر شروع می‌شود و تا مارس ادامه دارد. در این مدت، هوا گرم و خشک است و بین ۲۶ تا ۱۶ درجه‌ی سانتی‌گراد نوسان می‌کند. گاهی یکی دو هفته‌ای در فوریه یا اوایل مارس گذار بادهای گرم به کیپ‌تاون می‌افتد و هوای شهر را حسابی گرم می‌کنند، گرچه این موج گرما خیلی طول نمی‌کشد. اواخر بهار و اوایل تابستان هم ممکن است بادهای شدیدی از جنوب شرقی بوزند که محلی‌ها آن‌ها را «پزشکِ کیپ» می‌نامند، چون آلودگی هوا را کاهش می‌دهند.


اگر می‌خواهید در کیپ‌تاون بسیاری از دیدنی‌ها را کشف کنید ‌با تأکید روی کلمه‌ی «بسیاری» ‌ می‌توانید کارتِ تخفیف کیپ‌تاون پس (Cape Town Pass) را بخرید و از آن استفاده کنید ( نشانی اینترنتی: www.thecapetownpass.co.za). این کارت‌ها به چهار نوع کارت‌های یک، دو، سه و شش روزه تقسیم می‌شوند که قیمتشان برای بزرگسالان به ترتیب ٧٥٠/٤٩٥/٤٢٥/٢٧٥ و برای کودک ٥٥٠/٣٥٠/٢٨٥/١٨٠ رند است. با این کارت‌ها می‌توانید ۷۰ دیدنی منطقه‌ی کیپ را ببینید و تنها جاهایی که این کارت‌ها را نمی‌پذیرند تله‌کابین کوه تیبل و جزیره‌ی روبن هستند. همچنین، با این کارت‌ها می‌توانید بلیت بسیاری از دیدنی‌های اطراف شهر را هم با تخفیف بخرید و یک دستگاه موبایل بدون هزینه‌ی کرایه و یک سیم‌کارت محلی هم از شرکت وُداشاپ سلوسیتی دریافت کنید. این کارت‌ها را می‌توانید از شعبه‌های اداره‌ی گردشگری کیپ‌تاون در سیتی باول و واترفرانت یا به صورت آنلاین بخرید.

قلعه‌ی امید نیک (د گود هُپ کَسِل)
قلعه‌ی امید نیک را هلندی‌ها بین سال‌های ۱۶۶۶ و ۱۶۷۹ ساخته‌اند و قدیمی‌ترین ساختمان سرپای سراسر آفریقای جنوبی است. این‌جا هنوز هم مقر فرماندهی نظامی مرکزی کیپ غربی است و اگر رأس ساعت ۱۲ ظهر روزهای کاری توی قلعه باشید، می‌توانید مراسم تعویض گارد را هم تماشا کنید.
نشانی اینترنتی: www.castleofgoodhope.co.za

موزه‌ی منطقه‌ی ۶
این‌جا یکی از موزه‌هایی است که اگر می‌خواهید با معنی واقعی آپارتاید و تاریخ آفریقای جنوبی آشنا شوید حتما باید سراغش بروید. در دوره‌ی آپارتاید، دولت آفریقای جنوبی این منطقه را منطقه‌ای سفیدپوست‌نشین اعلام کرده بود و وقتی دید سیاه‌پوست‌ها به این سادگی‌ خانه‌هایشان را رها نمی‌کنند، آن‌ها را به زور از این منطقه بیرون راند و خانه‌هایشان را با بولدوزر ویران کرد. حالا یادگارهای این ماجرای تاریخی تلخ را توی این موزه جمع کرد‌ه‌اند تا از یادها نرود.

کامپانیز گاردنز
مهاجران هلندی برای این که بتوانند غذای مورد احتیاجشان را تهیه کنند، ۱۸ هکتار از زمین‌های کیپ‌تاون را به کشت و کار سبزیجات تخصیص داده بودند. چون این مهاجران بیشتر کارکنان کمپانی هند شرقی بودند، این زمین‌ها هم به مرور زمان به کامپانیز گاردنز (باغ کمپانی) معروف شدند. حالا این مزرعه‌ها به باغی سرسبز تبدیل شده‌اند که برای فرار از گرمای روز و هیاهوی مرکز شهر بهترین گزینه است. دروازه‌های ورودی باغ را کنار کتاب‌خانه‌ی ملی آفریقای جنوبی و در خیابان‌های کوئین ویکتوریا و موزه خواهید دید.

کلیسای لوتری
این کلیسا را در سال ۱۷۸۰ ساخته‌اند و اولین کلیسای لوتری منطقه‌ی کیپ بوده است. سکوی خطابه‌ی این کلیسا هم اثر آنتون آنریت، مجسمه‌ساز معروف آلمانی، است.

گالری ملی آفریقای جنوبی
این‌جا مهم‌ترین و برجسته‌ترین مرکز هنری آفریقای جنوبی است و نقاشی‌‌ها و مجسمه‌های بسیار زیادی را در خود جای داده است که البته بیشتر آن‌ها به هنرمندان معاصر مربوط می‌شوند. این موزه یک کافه و یک کتاب‌فروشی پر و پیمان هم دارد.

موزه‌ی آفریقای جنوبی
موزه‌ی آفریقای جنوبی ساختمانی قدیمی دارد و این قدمت، با وجود همه‌ی بازسازی‌ها و مرمت‌های چند سال گذشته، هنوز هم آشکار است. شاید این‌جا یکی از آن موزه‌های خیره‌کننده نباشد، اما مجموعه‌های ارزشمندی دارد که حیف است آن‌ها را نبینید. بهترین گالری‌های این موزه به هنر و فرهنگ ساکنان نخستینِ آفریقای جنوبی اختصاص دارند و گالری فرهنگ‌های آفریقایی هم شما را با سبک زندگی بومیان منطقه آشنا می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.iziko.org.za

جزیره‌ی روبن
روبن مشهورترین جزیره‌ی کیپ‌تاون است و حدود ۱۲ کیلومتر با ساحل تیبل بی فاصله دارد. این جزیره‌ی کوچک در دوره‌ی آپارتاید محل حبس کسانی بود که علیه دولت نژادپرست آفریقای جنوبی مبارزه می‌کردند و نلسون ماندلا و والتر سیسلو و خیلی از هم‌رزمانشان سال‌ها در آن زندانی بودند. بعد از پایان دوره‌ی آپارتاید، این زندان مخوف را به موزه تبدیل کردند و حالا هم چند سالی می‌شود که در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.
نشانی اینترنتی: www.robben-island.org.za

آکواریوم دو اقیانوس (تو اُشِنز آکواریوم)
این‌جا از آن دیدنی‌های محبوب برای بچه‌ها و بزرگ‌ترهاست و ماهی‌ها و آبزیان دو اقیانوس همسایه‌ی شبه‌جزیره‌ی کیپ را در آن می‌بینید. البته جانوران غیربومی جالبی مثل پنگوئن‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی را هم این‌جا نگه می‌دارند.
نشانی اینترنتی: www.aquarium.co.za

باغ گیاه‌شناسی کرستنبوش
این باغ ۵۰۰ هکتاری از زیباترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان است و گونه‌های متنوع گیاهی را در آن خواهید دید. البته عمر این باغ هم، مثل کامپانیز گاردنز، به قرن هفدهم و دوره‌ی استعمار هلندی‌ها برمی‌گردد. علاوه بر انبوه درختان سرسبز و گل‌های رنگارنگ، توی این باغ بزرگ چندین رستوران، سوغات‌فروشی و گل‌خانه را هم خواهید یافت. آمفی‌تئاتر روباز باغ هم در فصل‌های مختلف سال میزبان بسیاری از برنامه‌های نمایشی است و تابستان‌ها، موقع غروب آفتاب، کنسرت‌های موسیقی محلی و بین‌المللی این آمفی‌تئاتر شنیدنی هستند.
نشانی اینترنتی: www.sanbi.org

منطقه‌ی طبیعی حفاظت‌شده‌ی راندِوْلی
دو سه قرنی بود که نشانی از اسب‌های آبی توی منطقه‌ی کیپ دیده نمی‌شد، تا این که در اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ مسئولان شهری کیپ‌تاون این منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی زیبا را راه‌اندازی کردند و چند اسب آبی را هم به آن آوردند. حالا ۸ اسب آبی توی این منطقه زندگی می‌کنند که دیدنشان تجربه‌ی خیلی جالبی خواهد بود. با این حال، یادتان باشد که اسب آبی حیوانی خجالتی است و نباید انتظار داشته باشید که به محض ورود به استقبالتان بیاید.
نشانی اینترنتی: www.rondevlei.co.za

پارک ملی کوه تیبل
پارک ملی کوه تیبل ۳ بخش اصلی دارد: خود کوه تیبل، معدن نقره‌ی تُکایی و کیپ پوینت. این منطقه‌ی ۲۴۵۰۰ هکتاری را با هدف حفاظت از محیط طبیعی کوه تیبل در سال ۱۹۹۸ به عنوان پارک ملی اعلام کرده‌اند و مهم‌ترین دیدنی‌هایش هم کوه تیبل و دماغه‌ی امید نیک هستند. کوه تیبل ۱۰۸۶ متر ارتفاع دارد و آسان‌ترین راه برای رسیدن به قله‌‌اش این است که سوار تله‌کابین شوید. در قله هم چند سوغات‌فروشی، یک کافه و مسیرهایی برای پیاده‌روی خواهید دید. البته یادتان باشد که تله‌کابین در شرایط وزش بادهای خطرناک و شدید کار نمی‌کند. کیپ پوینت و دماغه‌ی امید نیک هم بسیار خوش‌منظره هستند، هرچند بر خلاف تصور عمومی نه جنوبی‌ترین نقطه‌ی آفریقا هستند و نه نقطه‌ی تلاقی دو اقیانوس اطلس و هند.
نشانی اینترنتی: www.tmnp.co.za

تاون‌شیپ‌ها
تاون‌شیپ‌ها مناطقی هستند که در دوره‌ی آپارتاید افراد غیر سفیدپوست مجبور بودند در آن‌ها زندگی کنند. گرچه عمر آپارتاید به صورت رسمی تمام شده است، اما ساختارهای تبعیض‌آمیز اجتماعی و فقر ریشه‌دار باعث شده است که تفکیک نژادی در تاون‌شیپ‌ها هنوز هم آشکار باشد. شاید استفاده از تور برای بازدید از این شهرک‌های فقیرنشین به نظرتان عجیب یا حتی نادرست بیاید، اما این تنها راهی است که می‌توانید با چهره‌ی واقعی آفریقای جنوبی آشنا شوید و فقری را ببینید که هنوز بسیاری از مردم آفریقا گرفتارش هستند. مردمِ تاون‌شیپ‌ها معمولا رفتاری دوستانه با توریست‌ها دارند، اما مناطقی هم هستند که ممکن است بازدید از آن‌ها خطرآفرین باشد. بنابراین برای دیدن تاون‌شیپ‌ها حتما به مراکزی مثل افریکن اکسپرینس یا لوهامبو تورز مراجعه کنید که تورهایی برای دیدن این شهرک‌ها دارند.


از ما می‌شنوید، موقع چمدان بستن یک ساک خالی هم توی چمدانتان بگذارید، چون خریدهایتان از کیپ‌تاون توی چمدانتان جا نمی‌شوند. در واقع، کیپ‌تاون از آن شهرهایی است که از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد را توی بازارهایش پیدا می‌کنید و اگر اهل خرید باشید، ‌دست‌خالی برنمی‌گردید.
اسکله‌ی ویکتوریا‌اند آلفرد یا به قول کیپ‌تاونی‌ها وی‌اند‌اِی مقصد اول توریست‌ها برای خرید سوغاتی است، گرچه باید بگوییم که نه قیمت‌هایش چندان ارزان است و نه جنس‌هایش اصل. جنس‌های بهتر را با قیمت ارزان‌تر می‌توانید از یک‌شنبه‌‌بازار گرین پوینت، کنار استادیوم گرین‌ پوینت در نزدیکی اسکله، بخرید. اگر هم می‌خواهید توی روزهای دیگر هفته خرید کنید، بهتر است به فروشگاه‌های چند طبقه‌ی انتهای خیابان لانگ سری بزنید. توی مراکز خرید و فروشگاه‌هایی که به اجناسشان برچسب قیمت زده‌اند، معمولا فروشنده‌ها روی خوشی به چانه زدن نشان نمی‌دهند، اما اگر از بازارهای عمومی خرید می‌کنید، می‌توانید حسابی با فروشنده‌ها چانه بزنید و تخفیف بگیرید.
بیشتر فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، مخصوصا در منطقه‌ی سیتی باول، دوشنبه تا جمعه از ساعت ٨:٣٠ صبح تا ۵ عصر و شنبه‌ها هم تا یک ظهر باز هستند. با این حال، مراکز خریدی هم هستند که تا آخر شب و هفت روز هفته کار می‌کنند. بهترین بازارهای کیپ‌تاون این‌ها هستند:

بازار گرین پوینت
این یک‌شنبه‌بازار کم‌نظیر را در محوطه‌ی پارکینگ مقابل استادیوم گرین‌پوینت برگزار می‌کنند و اگر دنبال صنایع دستی آفریقایی، پارچه یا لباس باشید حتما از این‌جا خوشتان می‌آید.

میدان گرین‌مارکت
این‌جا یکی از آن بازارهایی است که دنبال هرچه باشید، پیدایش می‌کنید؛ از جواهرات دست‌ساز گرفته تا سی‌دی و ظرف‌های سفالی.

بازار صنایع دستی هوت بی
این بازار جایگزینی مناسب برای بازار گرین پوینت است و خیلی از صنایع دستی بومی‌ها را در آن با قیمتی مناسب پیدا می‌کنید.

کانال واک
این‌جا بزرگ‌ترین بازار قاره‌ی آفریقاست و فقط ۵ کیلومتر با مرکز کیپ‌تاون فاصله دارد. توی کانال واک هم هر چیزی را که بخواهید پیدا می‌کنید.
نشانی اینترنتی: www.canalwalk.co.za

گاردنز سنتر
مجموعه‌ای از مراکز خرید با فروشگاه‌های رنگارنگ و محصولات متنوع که هر سلیقه و هر بودجه‌ای را راضی می‌کنند.


کیپ‌تاونی‌ها هر سال جشن‌ها و فستیوال‌های گوناگونی برگزار می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی جشنواره‌هایی که در زمان سفرتان به این شهر برگزار می‌شوند می‌توانید به نشانی اینترنتی www.tourismcapetown.co.za مراجعه کنید. فهرستی از مهم‌ترین جشنواره‌های هر ساله‌ی شهر را هم در ادامه می‌بینید.

ژانویه و فوریه
کارناوال سال نوی کیپ‌تاون
بیشتر کیپ‌تاونی‌ها تعطیلات سال نو را بیرون شهر می‌گذرانند، اما آن‌هایی هم که توی شهر می‌مانند بی‌کار نمی‌نشینند و این کارناوال شاد را در خیابان‌های منطقه‌ی سیتی‌ باول و بوکاپ برگزار می‌کنند.

مارس و آوریل
تور دوچرخه‌سواری کیپ آرگوس پیک‌اند پِی
بزرگ‌ترین رویداد دوچرخه‌سواری جهان که در یکی از شنبه‌های اواسط مارس برگزارش می‌کنند و هر سال ده‌ها هزار نفر در آن شرکت می‌کنند. مسیر این مسابقه از کوه تیبل شروع می‌شود و در ساحل اقیانوس اطلس ادامه می‌یابد.
نشانی اینترنتی: www.cycletour.co.za

فستیوال کیپ‌تاون
جشنواره‌ی هنری کیپ‌تاون تقریبا در تمام ماه مارس ادامه دارد و حال و هوای شهر را کاملا عوض می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.capetownfestival.co.za

جشنواره‌ی بین‌المللی جاز کیپ‌تاون
این جشنواره بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی جاز کیپ‌تاون است و تعداد زیادی از چهره‌های موسیقی جاز آفریقای جنوبی و جهان را به این شهر می‌کشد.
نشانی اینترنتی: www.capetownjazzfest.com

مه
جشنواره‌ی غذایی کیپ‌تاون
هر سال، کیپ‌تاون به مدت دو هفته در ماه مه میزبان یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های غذایی کشور است و به بهشت شکموها تبدیل می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.gourmetsa.co.za

سپتامبر و اکتبر
نمایشگاه گل
بهار کیپ‌تاون از سپتامبر شروع می‌شود و به همین خاطر این زمان برای برگزاری نمایشگاه‌های رنگارنگ گل و گیاه در کیپ‌تاون عالی است.
نشانی اینترنتی: www.tourismcapetown.co.za

جشنواره‌ی بین‌المللی بادبادک‌های کیپ‌تاون
این جشنواره‌ی رنگارنگ را هر سال در اواسط ماه سپتامبر و برای حمایت از جامعه‌ی بیماران ذهنیِ کیپ‌تاون برگزار می‌کنند.

نوامبر و دسامبر
کنسرت‌های غروب تابستان کرستن‌بوش
غروب‌های یک‌شنبه‌های تابستانی، کنسرت‌های مختلفی در باغ‌ کرستن‌بوش برگزار می‌کنند. اگر بین ماه‌های نوامبر تا آوریل توی کیپ‌تاون بودید، حوالی ساعت ٥:٣٠ عصر با یک زیرانداز به این باغ بروید و از کنسرت لذت ببرید.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد