اولین نشانه‌های وجود بشر در جزیره‌ی قبرس، به ١٠ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. ویرانه‌هایی از دهکده‌ای نوسنگی مربوط به این دوران در آن‌جا پیدا کرده‌اند که یونسکو آن‌ها را به عنوان آثار ملی قبرس اعلام کرده است. این جزیره، مسکن قدیمی‌ترین چاه‌های آبی جهان هم هست.
در طول تاریخ، قبرس توسط اقوام قدرت‌مندی مانند هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانی‌ها و یونانی‌ها اشغال شده است. امپراتوری عثمانی در سال ١٥٧٠ این جزیره را اشغال کرد. قبرس به مدت سه قرن زیر سلطه‌ی این امپراتوری قرار داشت و هنوز هم با ترکیه در مورد استقلال‌اش مشکل دارد. قسمت شمالی این کشور که حدود ٣٦٪ از جزیره را در بر می‌گیرد، خود را جمهوری ترکیه‌ای قبرس شمالی می‌نامد که تنها از سوی دولت ترکیه حمایت می‌شود.


قبرس به خاطر آب و هوای معتدلش در دنیا مشهور است. در طول سال، حدود ٣٢٠ روز آفتاب می‌تابد و برنامه‌هایی از قبیل شنا، ورزش‌های آبی، حمام آفتاب، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، اسب سواری و گلف برقرار است. فصل شنا، از اواخر ماه آوریل تا اوایل نوامبر (اوایل اردیبهشت تا اواسط آبان) طول می‌کشد. در طول تابستان دمای آب حدود ٢٨ درجه‌ی سانتی‌گراد و در زمستان ١٦ درجه‌ی سانتی‌گراد است.
بهار، فصل زیبایی و شکوفایی قبرس است. آب و هوای این فصل، گرم است و گاهی باران هم می‌بارد.
ژوییه و آگوست در تابستان، گرم‌ترین ماه‌های سال هستند. گرما و خشکی، تا ماه نوامبر ادامه دارد.
شب‌های زمستانی، دمای هوا پایین می‌آید و کمی سرد است؛ اما در طول روز هوا آفتابی و گرم است و گاهی اوقات باد می‌آید و باران.


در جنوب قبرس، عید پاک مهم‌ترین جشن مذهبی به شمار می‌رود و آمدن‌اش، مفصل جشن گرفته می‌شود. کارناوال‌های خیابانی، حدود پنجاه روز قبل از عید پاک آغاز می‌شوند.

فوریه و مارس
- کارناوال لم‌سوس

مارس
- جشنواره‌ی جهانی فیلم قبرس
نشانی اینترنتی: www.cyprusfilmfestival.org

مارس و آوریل
- جشن‌های پاک

مه
- روز پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا

مه و ژوئن
- جشنواره‌ی موزیک بلاپایس

سپتامبر
جشنواره‌ی پافوس آفرودیت


آشپزی قبرس، شاخه‌ای از آشپزی یونانی است که اهالی کریتیک، جزایر ایونی، مقدونیه، پونتیاک و کنستانتینوپل مختصری درش دست برده‌اند. اهالی ترک قبرس هم البته هنر آشپزی خودشان را نگه داشتنه‌اند و غذای ترکی که آن‌جا سفارش دهید، خاص کشور ترکیه است. معمولاً آشپزی یونانی و ترکی از کشورهای شرقی همسایه هم تاثیراتی گرفته‌اند. آشپزی جدید غربی، به‌خصوص فست‌فودها هم روز به روز جایش را دل مردم جزیره، بیشتر باز می‌کند. البته توجه داشته باشید که یونانی‌ها و ترک‌ها، هر کدام روی هر غذا، یک اسمی می‌گذارند، لابد برای این که نشان بدهند آن غذا مخصوص خودشان است.
اهالی قبرس، غذا را به چشم یک جشن بزرگ نگاه می‌کنند. اهالی این کشور معمولاً بدشان نمی‌آید اگر هر غذا، سبزیجات تازه‌ای مثل کدو، فلفل سبز، بامیه، لوبیا سبز، آرتیشو، هویج، گوجه‌فرنگی، خیار و حتی کاهو بزنند. از انواع بنشن هم استقبال خوبی می‌کنند: انواع لوبیا، نخودفرنگی، نخود و عدس هم در آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود و هم در دیگ غذا. چاشنی غذاها بیشتر نمک و فلفل و زیره و آویشن کوهی‌ست با نعنا و کرفس و جعفری. نعنا به‌خصوص چون در همه‌جا می‌روید، مورد علاقه‌ی مردم و است و همیشه در غذاها می‌ریزندش.


تاکنون ٣ اثر فرهنگی از کشور قبرس به عنوان میراث فرهنگی جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. برای دیدن جزئیات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی این کشور در وب‌سایت میراث جهانی یونسکو مراجعه نمایید.

١. خیروکیتیا
واقع در: شهر لارناکا
تاریخ ثبت: ١٩٩٨
این منطقه یکی از مهم‌ترین مکان‌های مربوط به دوران ماقبل تاریخ در شرق مدیترانه است. از عصر نوسنگی، هزاره‌ی هفتم تا چهارم قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها در آن سکونت داشته‌اند. تنها بخشی از خیروکیتیا حفاری و کشف شده است.

٢. کلیساهای ناحیه‌ی ترودوس
واقع در: ناحیه‌ی ترودوس، شهرهای نیکوزیا و لیماسول
تاریخ ثبت: ١٩٨٥
این ناحیه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ها از کلیساها و صومعه‌های مربوط به دوران امپراطوری روم شرقی(بیزانس) را در خود جای داده است. مجموعه‌ای غنی از ١٠ بنای تاریخی با نقاشی‌های دیواری از دوران بیزانس و پس از بیزانس؛ از کلیساها و بناهای کوچک با معماری‌های روستایی گرفته تا صومعه‌های پرزرق و برق و پرتزئینی چون صومعه‌ی سنت جان لامپادیستیس.

٣. پافوس
واقع در:‌ شهر پافوس
تاریخ ثبت: ١٩٨٠
پافوس هم از مناطق مسکونی‌شده در دوران نوسنگی است. زادگاه افسانه‌ایِ آفردویت- الاهه‌ی عشق و باروری در یونان- در این جزیره است. معبد و مقبره‌ی او را هم موکنه‌‌های یونانی در قرن ١٢ قبل از میلاد مسیح در همین مکان بناکردند. شاهکارهای معماری و بناهای تاریخیِ پرارزشی از این دوران، همچون کاخ‌ها، مقبره‌ها، تئاترها و قلعه‌ها در این منطقه باقی مانده‌اند. کاشی-موزاییک‌های پافوس یکی از زیباترین‌های انواع خود در دنیا هستند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد