وقتی عصر یخ‌بندان تمام شد و یخ‌های شمال اروپا آن قدر آب شدند که بشود در این منطقه زندگی کرد، یعنی دور و بر ۱۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، اولین نشانه‌های زندگی انسانی در دانمارک شکل گرفتند. مثل خیلی دیگر از مناطق، مردم این سرزمین هم در عصر حجر بیش‌تر به شکار و کوچ متکی بودند، اما کم‌کم یک‌جانشین شدند و یاد گرفتند که با ماهی‌گیری و کشاورزی روزگار بگذراندند. با این که دانمارک از ۱۲۰۰۰ سال پیش از میلاد تا کنون سکونت‌گاهی انسانی بوده است، اما ریشه‌های زبانی و فرهنگیِ دانمارکی‌های امروز به قوم «دان» می‌رسد که در اواخر عصر آهن، یعنی نزدیک ۵ قرن بعد از میلاد، از سوئد به سرزمین‌های جنوبی‌ترِ دانمارک مهاجرت کردند.
با این که درگیری‌های کوچک بین اقوام مختلف شمال اروپا سال‌ها ادامه داشت، اما عصر جنگ‌جوهای وایکینگ ۷۹۳ سال بعد از میلاد آغاز شد؛ زمانی که وایکینگ‌های شمال اروپا به صومعه‌ای در شمال شرقی انگلستان حمله کردند و قدرتشان را به رخ بقیه‌ی اروپایی‌ها کشیدند. وایکینگ‌ها دریانوردان و جنگ‌جویان ماهری از سوئد، نروژ و دانمارک بودند که از آشوب و بی‌ثباتی سیاسی بقیه‌ی اروپا استفاده می‌کردند تا قلمروهایشان را بیشتر کنند. وایکینگ‌های دانمارکی بیش‌تر بر اروپای غربی و شمال شرقیِ انگلستان سلطه داشتند، اما در اواخر قرن نهم، آلفرد کبیر، شاه انگلوساکسن، مجبورشان کرد به سرزمین‌های خودشان برگردند.
ریشه‌های پادشاهی دانمارک، قدیمی‌ترین پادشاهی اروپا، هم به همین زمان برمی‌گردد. وقتی که کم‌کم شبه‌جزیره‌ی یوتلاند (بخش بزرگی از دانمارک امروزی) با بخش‌هایی از جنوب نروژ به هم پیوستند و مسیحی شدند. دانمارک در اوایل قرون وسطی گرفتارِ آشوب، رقابت‌های قدرت‌طلبانه و فساد رهبران کلیسا بود، اما کم‌کم پادشاهانی در دانمارک روی کار آمدند که هم توانستند کشور جنگ‌زده را آرام کنند، هم قوانینی وضع کردند که به نسبت زمان خودشان بسیار مترقی بودند. کلیسای کاتولیک دل خوشی از این ماجراها نداشت و بنابراین رابطه‌ی پادشاهیِ دانمارک و رهبران کلیسا چندان خوب نبود. این بود که وقتی مارتین لوتر جنبش اصلاح کلیسا را راه انداخت، فردریک اول، شاه دانمارک، خیلی از روحانیان لوتری را به کشور دعوت کرد و این طور بود که دانمارکی‌ها لوتری شدند.
در قرن نوزدهم، وقتی موج انقلاب‌های آزادی‌طلب در اروپا راه افتاد، احزاب سیاسیِ دانمارک هم به این موج پیوستند و بالاخره فردریک هفتم تسلیم فشارهای حزب نئولیبرال شد و با تشکیل مجلس ملی تن به سلطنت مشروطه داد و خیلی زود دانمارک خانه‌ی یکی از قوی‌ترین دموکراسی‌های اروپا شد. در جنگ جهانی دوم، دانمارک اعلامِ بی‌طرفی کرد، اما آلمان که حضور متفقین در نروژ را تهدیدی برای خودش می‌دانست، در آوریل ۱۹۴۰ به استحکامات دفاعی دانمارک حمله کرد و در بیانیه‌ای گفت اگر دانمارکی‌ها مقاومت کنند، کپنهاگ را بمباران خواهد کرد. این طور بود که آلمان یک‌شبه دانمارک را اشغال کرد، هرچند گروه‌های مقاومت دانمارکی در همه‌ی سال‌های اشغال با آلمانی‌ها مبارزه می‌کردند.
پس از پایان جنگ و اشغال، سوسیال‌دموکرات‌ها، با دنبال کردن سیاست‌های رفاه‌محور و حمایت از رشد اقتصادی، دانمارک را به یکی از مرفه‌ترین جوامع و پررونق‌ترین اقتصادهای اروپا تبدیل کردند. در سال ۱۹۷۳ دانمارک به جامعه‌ی اروپا ‌که بعدها به اتحادیه‌ی اروپا تبدیل شد‌ پیوست، اما این کشور نگاه چندان مثبتی به توسعه‌ی اتحادیه ندارد و به همین خاطر در ۱۹۹۲ از پیوستن به پیمان ماستریخت و در سال ۲۰۰۰ از پیوستن به منطقه‌ی یورو سر باز زد.
بر اساس نتایج نظرسنجی‌های سال ۲۰۰۶، دانمارکی‌ها شادترین ملت دنیا هستند و اقتصاد دانمارک هم از نظر سرانه‌ی تولید ناخلص داخلی در رتبه‌ی ۲۱ جهان است و از نظر تولید ناخالصِ داخلیِ اسمی در رتبه‌ی دهم.


بخش اصلی دانمارک را شبه‌جزیره‌ای به نام شبه‌جزیره‌ی یوتلاند تشکیل داده است. علاوه بر این، دانمارک ۴۴۳ جزیره‌ی نام‌گذاری‌شده هم دارد که ۷۲ جزیره‌ی مسکونی هم در میانشان وجود دارند. دانمارک از شرق به دریای بالتیک می‌رسد، از غرب به دریای شمال، از جنوب به آلمان و از شمال به تنگه‌ی اسکاژراک. دانمارک کشوری کم‌ارتفاع و ساحلی است که بلندترین نقطه‌اش فقط ۱۳۷ متر از سطح دریا بالاتر است و بیش‌ترِ خاکش را جلگه‌های سرسبز و حاصل‌خیز پوشانده‌اند.
سفر به دانمارک و گشتنِ این کشور کاری ساده است و از آن کشورهایی است که برای هر سلیقه‌ای جاذبه دارد. هرچند دانمارک از خیلی کشورهای دیگر گران‌تر است، اما با یک برنامه‌ریزی دقیق، مخصوصا درباره‌ی انتخاب محل اقامت، می‌توانید سفرتان را ارزان‌تر کنید.
دانمارک، به خاطر ساحلی بودنش، آب و هوایی معتدل دارد، هرچند شاید از آن چیزی که ما ایرانی‌ها معتدل می‌دانیم کمی سردتر باشد. میان‌گینِ دمای هوا در ژانویه و فوریه صفر درجه‌ی سانتی‌گراد است و در اوت ۷/۱۵ درجه. به طور متوسط، ۱۲۱ روزِ سال دانمارکی‌ها با بارش برف یا باران هم‌راه است و میان‌گین بارش سالانه هم ۷۱۲ میلی‌متر است. یادتان باشد که در دانمارک، پاییز پربارش‌ترین فصل است و بهار خشک‌ترین. هم‌چنین، به دلیل نزدیک بودنِ دانمارک به قطب، تفاوت طول روز در تابستان و زمستان بسیار زیاد است. این‌جا باید برای روزهای ۷ ساعته‌ی زمستان و روزهای ۱۸-۱۷ ساعته‌ی تابستان آماده باشید.
بیش‌ترِ گردش‌گران اواخر ژوئن، ژوئیه یا اوت به دانمارک سفر می‌کنند؛ زمانی که فصل کنسرت‌های فضای باز، گشت و گذار در خیابان‌ها و استراحت در ساحل است. در این ماه‌ها، ساعت کار موزه‌ها و دیگر دیدنی‌ها طولانی‌تر است و بعضی هتل‌ها هم به مسافران تخفیف می‌دهند. هم‌چنین اگر سفرتان را طوری ترتیب دهید که اواخر اوت در دانمارک باشید، به خاطر بازگشاییِ مدرسه‌ها تفریح‌گاه‌های خلوت‌تری پیدا می‌کنید.
ماه مه و اوایل ژوئن هم زمان خوبی برای سفر به دانمارک است. در این فصل سال، همه‌جا سرسبز و پرگل است، آب و هوا اغلب گرم و خوش‌آیند است و گرفتارِ موج انبوه گردش‌گران هم نمی‌شوید. پاییز هم فصل بدی برای سفر به دانمارک نیست، اما شاید منظره‌ی مناطق روستایی را توی این فصل زیاد دوست نداشته باشید. زمستان‌ها، به خاطر سرمای شدید و شب‌های دراز، چندان برای سفر به دانمارک مناسب نیستند. بیش‌ترِ دیدنی‌های توریستی را در اکتبر تعطیل می‌کنند و این تعطیلات تا اواخر آوریل ادامه دارد.


 • ژانویه
کنسرت‌های سال نو
سالِ نو که از راه می‌رسد، دانمارکی‌ها در شهرهای مختلف، از جمله شیلند، اوهوس، اودنسه، آلبورگ و یوتلاند غربی کنسرت‌های موسیقی کلاسیک برگزار می‌کنند.

جشنواره‌ی جازِ زمستانه
اواخر ژانویه و اوایل فوریه، دوست‌داران سبک جاز می‌توانند از این جشنواره‌ی کوچک حسابی لذت ببرند.
نشانی اینترنتی: www.vinterjazz.dk

• فوریه و مارس
جشنواره‌ی فیلم شب یا نات‌فیلم
هر سال در اوایل مارس، جشنواره‌ی فیلمی در کپنهاگ برگزار می‌کنند که 10 روز طول می‌کشد و بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فیلم دانمارک است. فیلم‌های زیادی از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند و همه‌ی این فیلم‌ها را هم به زبان اصلی نمایش می‌دهند.
نشانی اینترنتی: www.natfilm.dk

• مه
کارناوال آلبورگ
این کارناوال چهار روزه را هر سال در اواخر ماه مه برگزار می‌کنند. نبرد دسته‌های کارناوال و رژه‌ی شرکت‌کنندگان نقطه‌ی اوج این جشن شلوغ و پر هیاهوست. آخرین روز جشن هم می‌توانید از تماشای نورافشانی بزرگ و زیبای اختتامیه لذت ببرید. گاهی بیش از صدهزار نفر در این کارناوال شرکت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.karnevaliaalborg.dk

ماراتون کپنهاگ
ماراتون کپنهاگ بزرگ‌ترین ماراتون کشورهای اسکاندیناوی است و آن را روز یک‌شنبه‌ای در اواسط مه برگزار می‌کنند. هر سال بیش از 5000 نفر در این ماراتون مسابقه می‌دهند و ده‌ها هزار نفر هم برای تماشا به کپنهاگ می‌آیند.
نشانی اینترنتی: www.sparta.dk

جشنواره‌ی اسپوت
هر سال اواخر مه و اوایل ژوئن، هنرمندانِ تازه‌کارِ دانمارک و دیگر کشورهای اسکاندیناوی برای معرفی کارهای خودشان به موسیک‌هوست یا خانه‌ی موسیقیِ دانمارک می‌آیند.
نشانی اینترنتی: www.spotfestival.dk

• ژوئن
جشنواره‌ی جازِ قایقی
این جشنواره را هر سال در اواسط ژوئن در سیلکبورگ برگزار می‌کنند و حدود 50 گروه موسیقی برای اجرای برنامه، در خشکی یا روی قایق‌های رودخانه،‌ به این شهر می‌روند.
نشانی اینترنتی: www.riverboat.dk

شب نیمه‌ی تابستان
دانمارکی‌ها شبِ 23 ژوئن جشن نیمه‌ی تابستان یا شبِ سنت هانس (سنکت هانس اَفتِن) را برگزار می‌کنند. در این شب مردم به ساحل می‌روند، آتش‌های بزرگ روشن می‌کنند، با هم آواز می‌خوانند و خوش می‌گذرانند.

جشنواره‌ی اسکاگن
این جشنواره‌ی چهار روزه را هر سال در اواخر ژوئن در اسکاگن برگزار می‌کنند. هنرمندان دانمارک و دیگر کشورهای جهان در این چهار روز برنامه‌های موسیقی محلی یا جهانی اجرا می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.skagenfestival.dk

مسابقه‌ی قایق‌رانی دورِ شیلند
این مسابقه‌ی سه روزه را اواخر ماه ژوئن برگزار می‌کنند. قایق‌های تفریحیِ شرکت‌کننده در مسابقه جزیره‌ی شیلند را دور می‌زنند و بعد مستقیم به طرف خط پایان در هلسینگر می‌روند.

جشنواره‌ی راسکیلده
این‌ جشنواره‌ی چهار روزه بزرگ‌ترین جشنواره‌ی موسیقی اروپای شمالی است که هر روز در اواخر ژوئن در راسکیلده برگزار می‌شود. پیش‌فروش بلیت‌ها را در دسامبر آغاز می‌کنند و معمولا هم همه‌ی بلیت‌ها همان موقع به فروش می‌روند.
نشانی اینترنتی: www.roskilde-festival.dk

جشنواره‌ی وایکینگ‌ها در فردریکساند
شهر کوچک فردریکساند هر سال، اواخر ژوئن و اوایل ژوئیه، با این جشنواره‌ی دو هفته‌ای حال و هوای دیگری می‌گیرد. گروه‌های نمایشی با لباس‌های وایکینگ‌ها نمایش‌هایی در فضای باز اجرا می‌کنند و غذاها و سرگرمی‌های وایکینگی را هم می‌توانید در این جشنواره امتحان کنید.
نشانی اینترنتی: www.vikingespil.dk

دربیِ دانمارکی
مهم‌ترین مسابقه‌ی اسب‌سواری دانمارک را در اواخر ژوئن در میدان اسب‌سواریِ کلامپنبورگ به سمت شمال شهر برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.galopsport.dk

• ژوئیه
جشنواره‌ی جاز اوهوس
این جشنواره‌ی یک هفته‌ای را هر سال در میانه‌های ژوئیه در اوهوس برگزار می‌کنند و می‌توانید از اجرای بسیاری از هنرمندان دانمارکی و خارجی در سالن‌های تئاتر، کافه‌ها و میدان‌های شهر لذت ببرید.
نشانی اینترنتی: www.jazzfest.dk

وایکینگ موت
اواخر ژوئیه، این جشنواره‌ی دو روزه را در موزه‌ی موسگاردِ شهر اوهوس برگزار می‌کنند. در بازارهای سبکِ وایکینگیِ این جشنواره، با غذاها و آداب و رسوم وایکینگ‌ها آشنا می‌شوید و می‌توانید در بازی‌های محلی هم شرکت کنید.

• اوت
نمایش‌های تابستانی هملت
نمی‌شود از دانمارک حرف بزنیم و یاد هملت نیفتیم. دانمارکی‌ها هر سال در نیمه‌ی اول اوت اجراهایی از هملتِ شکسپیر را در کاخ کرونبورگ در هلسینگر روی صحنه می‌برند که حتما به دیدن می‌ارزند.
نشانی اینترنتی: www.hamletsommer.dk

هفته‌ی جشنواره‌ی اوهوس
جشن‌واه‌ی ده‌روزه‌ی اوهوس را هر سال در آخرین جمعه‌ی اوت آغاز می‌کنند؛ جشنواره‌ای که بزرگ‌ترین فستیوال چندفرهنگی سالانه‌ی دانمارک است و می‌توانید در آن از صدها برنامه‌ی موسیقی، تئاتر، باله، اپرا، نمایش فیلم و مسابقه‌ی ورزشی در فضاهای روباز یا سرپوشیده لذت ببرید.
نشانی اینترنتی: www.aarhusfestuge.dk

• سپتامبر
بوستر
این جشنواره‌ی پر رونقِ فیلم‌های کودک را هر سال در میانه‌های سپتامبر به مدت یک هفته برگزار می‌کنند و فیلم‌هایی را از سراسر جهان در آن نمایش می‌دهند. هم‌چنین، در حاشیه‌ی جشنواره کارگاه‌هایی هم برای آموزش فیلم‌سازی به کودکان پیدا می‌کنید.
نشانی اینترنتی: www.buster.dk

جشنواره‌ی فیلم کپنهاگ
جشنواره‌ی فیلم کپنهاگ را در اواخر سپتامبر برگزار می‌کنند؛ جشنواره‌ای که فقط شامل فیلم‌های اروپایی و دانمارکی می‌شود و ده روزی طول می‌کشد.
نشانی اینترنتی: www.copenhagenfilmfestival.dk

• نوامبر
کپنهاگن داکس
این جشنواره‌ی بین‌المللیِ فیلم‌های مستند بزرگ‌ترین جشنواره‌ در نوع خود در کشورهای اسکاندیناوی است و از اوایل تا اواسط نوامبر برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.cphdox.dk

• دسامبر
بازارچه‌های کریسمس
دانمارک از اوایل دسامبر حال و هوای کریسمس می‌گیرد. در سراسر کشور، بازارچه‌های کریسمس را می‌بینید؛ بازارچه‌هایی پر از غرفه‌های غذایی، آثار هنری و صنایع دستی. گاهی توی این بازارچه‌ها رژه‌هایی هم برگزار می‌کنند. بهترین نمونه‌ی این بازارچه‌ها را هم در نمایش‌گاه دو روزه‌ی شهر اوهوس خواهید دید.


با این که رستوران‌های مجلل کپنهاگ و یکی دو رستوران معروف دیگر شهرهای دانمارک از انقلاب مدرن در سبک پخت و پز اسکاندیناویایی در امان نمانده‌اند، اما بقیه‌ی دانمارکی‌ها هنوز هم، مثل گذشته، عاشق غذاهای سنتی خودشان هستند؛ غذاهایی گوشتی با سس‌های لعاب‌دارِ مخصوص. با این حال، نشانه‌های تغییر تدریجیِ عادت‌های غذایی را هم می‌شود دید: دانمارکی‌ها حالا توجه بیش‌تری به محصولات فصلیِ کشورشان دارند و بیش‌تر و بیش‌تر انواع غذاهای دریایی، سبزی‌جات ریشه‌ای، توت‌های وحشی و قارچ‌ها را به میز غذا اضافه می‌کنند.
غذاهای مقوی دانمارکی، اگر آن‌ها را درست و حسابی بپزند، خوش‌مزه و خوش‌آیند هم هستند؛ غذاهایی مثل فریکادلر (کوفته‌ی گوشت) و پِلسر (هات‌داگ) که طرف‌داران زیادی دارند. شاه‌ماهیِ مزه‌دارشده‌ی سنتی را هم فراموش نکنید. اگر به دانمارک می‌روید، باید ساندویچ‌های اسمربرد را هم حتما امتحان کنید که معمولا از یک برش نان چاودار، کره و، به دل‌خواه شما، گوشت، ماهی یا پنیر درستش می‌کنند. اسمربرد را معمولا برای ناهار می‌خورند و حسابی هم آن را تزئین می‌کنند. خیلی از رستوران‌ها اسمربرد دارند،‌ اما اگر آن را از نان‌وایی‌ها یا فروش‌گاه‌های مخصوصِ ایست‌گاه‌های قطار و ساختمان‌های اداری بخرید، ارزان‌تر تمام می‌شود.
یکی دیگر از مشخصه‌های خورد و خوراک دانمارکی‌ها «بُرد کُلت» یا همان میز سرد است؛ مجموعه‌ای بوفه‌مانند از انواع غذاهای سرد مثل برش‌های گوشت سرد، ماهی دودی، پنیر، سبزی‌جات، انواع سالاد، چاشنی‌های رنگارنگ و نان‌های مختلف که معمولا یکی دو غذای گرم مثل فریکادلر یا ماهی سوخاری هم کنارش می‌گذارند. شاه‌ماهی غذای اساسیِ میز سرد است که آن را با سرکه، سبزی‌جات معطر یا کاری مزه‌دار می‌کنند. شاه‌ماهی با پیاز خام از پیش‌غذاهای متداول دانمارکی‌هاست، چون اعتقاد دارند معده را برای غذای اصلی آماده می‌کند.
جالب است که خود دانمارکی‌ها به نوعی از شیرینی که در جاهای دیگر دنیا به شیرینی دانمارکی معروف است، وینه‌برد (نان وینی) می‌گویند. انواع این شیرینی را هم توی شیرینی‌فروشی‌های همه‌ی خیابان‌ها پیدا می‌کنید. می‌گویند این نام از وقتی رواج پیدا کرده است که یک شیرینی‌پزِ دانمارکی در قرن هجدهم به اتریش مهاجرت کرد و استادِ پخت این شیرینی‌های کره‌ایِ خوش‌مزه شد.
دانمارکی‌ها عادت دارند برای صبحانه انواع شیرینی‌ها و پیراشکی‌ها، کیک‌ها، پنیرها و گوشت‌های سرد را، اغلب در هم، بخورند؛ عادتی که برای خیلی از خارجی‌ها عجیب است. ناهار متداول دانمارکی‌ها هم اسمربرد است، هرچند این روزها سوشی‌های آماده‌ی سوپرمارکت‌ها هم ناهار محبوب خیلی از دانمارکی‌ها شده‌اند. شامِ دانمارکی‌ها هم، مثل صبحانه‌شان، وعده‌ای سنگین است و معمولا خانواده‌ها با پاستا، پیتزا یا ترکیبی از گوشت و سبزی‌جات برگزارش می‌کنند. یادتان باشد که دانمارکی‌ها معمولا زود شام می‌خورند و ساعت شام از 6:30 یا 7 عصر شروع می‌شود. بنابراین، مخصوصا در خارج از کپنهاگ، پیدا کردن رستوران‌هایی که تا دیروقت شام سرو کنند، شاید کمی سخت باشد.
دانمارکی‌ها دیوانه‌ی قهوه هم هستند و می‌گویند از نظر سرانه‌ی مصرف قهوه رتبه‌ی اول را در جهان دارند. توی همه‌ی کافه‌ها، انواع قهوه و چای را پیدا می‌کنید و پای خیلی از قهوه‌فروشی‌‌های زنجیره‌ایِ دنیا هم به شهرهای بزرگ دانمارک باز شده است، هرچند پیش‌نهاد ما این است که سراغ همان کافه‌های کوچکِ سنتی بروید.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد