امارات متحده عربي نام کشوري عربي است در جنوب غربي قاره آسيا و در شرق شبه‌جزيره عربستان، در خاورميانه و در بخش جنوبي خليج فارس واقع شده‌است. محدوده امارات متحده عربي از شمال وشمال غربي خليج فارس وکشور قطر، از جنوب وغرب عربستان سعودي ، واز سمت جنوب شرقي به سلطنت عمان محدود مي‌شود. 

 

وجه تسميت

وجه تسميه و اصل نام « دبي » از دو حرف (د) و (با) تشکيل شده، يعني (دبا) « دُبا » نام نوعي ملخ کوچک است قبل از اينکه بال در آورد، اين نوع ملخ در زمان گذشته در اين منطقه وجود داشته، به همين جهت نام منطقه را (دُبا) گذاشته بودند که به مرور زمان به (دبي) تبديل شده‌است. مدتي هم اين شهر «الوصل» ناميده مي‌شد

 

در فارسي برخي به‌نادرست و به خاطر آوانويسي از روي زبان‌هاي اروپايي نام اين شهر را «دوبي» نوشته‌اند

تسميت اين کشور بنام «امارات» از آنجاست که پس از تشکيل اتحاديه هفت امارت اميرنشين تأسيس شده‌است، امارات هفت‌گانه که دولت امارات متحده عربي را تشکيل مي‌دهند به شرح زير است:

ابوظبي  دبي  شارجه  عجمان  ام‌القوين  رأس‌الخيمه  فجيره.

منطقه امروزي دبي شامل 2 ناحيه به نامهاي بر دبي و ديره مي باشد.

 

بر دبي

بر دبي منطقه تاريخي و قديمي در دبي مي باشد و در سمت غربي نهر دبي واقع شده است اين نام به سرزمين اصلي دبي اشاره مي کند که به طور معمول اين منطقه را از بخش ديره نيز جدا مي کند. اين منطقه شامل آثار قديمي دبي مي باشد که بيشتر در اين بخش قرار گرفته است مانند مسجد بزرگ و قديمي شهر مسجد آبي  معبد هندوها  و ساير آثار تاريخي ديگر که در اين منطقه قرار گرفته است.

اين منطقه از دبي شامل خانه هاي قديمي که جهت بازديد گردشگران بازسازي شده است همچنين شامل مساجد قديمي و بازارهاي قديمي شهر است که محل مناسبي براي شناخت فرهنگ و تمدن مردم قديم دبي مي باشد.

 

ديره

منطقه اي در دبي مي باشد که از سواحل خليج فارس تا نهر دبي و شارجه مي باشد و در دوره اي مرکز امارات متحده عربي بوده است اما به واسطه پيشرفتهاي اتخاذ شده در ساير مناطق و  بر دبي  ديره اعتبار خود را از دست داده است و فقط به يکي از نواحي دبي تبديل شده است. در گذشته دفتر خطوط هواپيمائي دبي در اين منطقه واقع بوده است.

 

 زبان و دين

زبان رسمي عربي است اما انگليسي، هندي، اردو، مالايي و تميل نيز بصورت گسترده صحبت مي‌شود. اسلام، مذهب و دين رسمي مي‌باشد. تعداد زيادي هندي و سيک و مسيحي در دبي وجود دارد. گروههاي غير مسلمان مي‌توانند خانه‌ها و عبادتهاي خودشان را داشته باشند. درحاليکه دولت امارات متحده مجوز قانوني به گروههاي مذهبي نمي‌دهد، ممکن است برخي از امارتها استقلال داخلي به برخي از مذاهب بدهند. براي مثال در دبي مجوز قانوني به کليساي مسيح مقدس نوين داده شده. دبي نيز تنها امارتي است که معابد هندو و گوردوارا (معابد سيک‌ها) دارد. طبق سرشماري اخير افراد ملت هندوستان بيشترين جمعيت مستقر در دبي را تشکيل مي‌دهند. گروههاي غير مسلمان، کمکهاي نقدي را تنها مي‌توانند از بين خود جمع آوري کرده و يا از خارج دريافت کنند و مي‌توانند در ملا عام دينشان را تبليغ کنند. اما از دين برگشتن يا توزيع نشريات مذهبي به شدت خلاف قانون بوده و علاوه بر جريمه نقدي و پيگرد قانوني، به خاطر رفتار توهين آميز به آئين اسلام، فرد مجرم را از کشور اخراج مي‌کنند.

 

ديره و بر دبي

خور دبي, شهر دبي را به 2 بخش ديره و بر دبي تقسيم کرده. دو پل به نام‌هاي قرهود و آل مکتوم که از روي خور و يک تونل به نام نفق الشندقه که از زير آب مي‌گذرد اين 2 قسمت را به هم مربوط مي‌کنند.(ديره در شرق (راست)و بر دبي در غرب (چپ) قرار دارند . ديره محلي بازاري، سنتي و قديمي و کارگري است. اما بخش بر دبي محلي است که مسئولين دبي از آن شهري مدرن با بافت مدرن درست کرده اند. خيابان شيخ زايد با ساختمان‌هاي مجلل و بلند، پايين شهر جديد دبي شده‌است و بزرگ‌ترين برج دنيا را در خود جاي داده‌است. بالاي شهر دبي، ساحل کناري جميرا است با انواع ويلاهاي مجلل چندين مليون دلاري و پالم‌هايي که در دل خليج فارس پي ريزي و بنا شده است.

مسافرت هوايي

فرودگاه بين المللي دبي داراي 3 ترمينال لوکس است که پروازهاي شرکت هاي ايراني از ترمينال 1و2 وپروازهاي هواپيمايي امارات از ترمينال 3 صورت مي پذيرد.هواپيمايي امارات طي سالهاي گذشته توانسته است با خريد هواپيماهاي ايرباس A380 که بزرگترين ومجهزترين هواپيماي دنيا است به يکي از شرکتهاي مهم هوايي دنياتبديل شده است.فرودگاه بين‌المللي دبي داراي يک مرکز خريد مي‌باشد. اين فرودگاه جوايز بسياري به خاطر طراحي و سرويس عالي اش برده‌است.

 

زمان مناسب براي سفر

بهترين زمان براي مسافرت به دبي، اواسط پاييز تا اواسط بهار(نوامبر تا اپريل) مي باشد که هوا در اين مدت خنک تر مي باشد. درساير ايام سال، هوا بسيار گرم مي باشد به حدي که در تابستان،دماي هوا گاهي به 50 درجه سانتيگراد (122 درجه فارنهايت) نيز ميرسد. نکته ديگر در انتخاب زمان مسافرت، توجه به زمان ماه رمضان مي باشد. در اين ماه، افراد اجازه خوردن و نوشيدن در مکان هاي عمومي را ندارند. 

نرخ هتل ها در طول مدت ماه رمضان و ماه هاي گرم سال تا 70% کاهش مي يابد. 

نکته مهم ديگر، توجه به تعطيلات رسمي دبي مي باشد. در دبي بعضي از تعطيلات (عيدها) که در تقويم رسمي يک يا دو روز تعطيل مي باشند، تا چندين روز جشن گرفته مي شوند.

 

بانک

شبکه گسترده و رو به رشدي از بانک هاي بين المللي و داخلي (که توسط بانک مرکزي امارات به دقت کنترل مي شوند)، تمامي سرويس هاي تجاري و شخصي بانکي مورد نياز را فراهم آورده اند. انتقال پول به

آساني صورت مي پذيرد و کنترلي بر روي تبديل ارز نيز وجود ندارد.تعداد قابل توجهي از صرافي ها نيز در شهر و در مجتمع هاي خريد درحال فعاليت مي باشند.

 

توصيه هاي سلا متي

کيفيت خدمات پزشکي در دبي خوب مي باشد ولي هزينه درمان بسياربالاست. لذا داشتن يک بيمه خصوصي براي کساني که زياد به دبي مسافرت مي کنند، توصيه مي شود. مسافران مي توانند در مواقع ضروري

و اورژانس، از سرويس درماني بيمارستانهاي دولتي شهر استفاده نمايند. بيمارستان ايراني ها نيز يکي از بيمارستانهاي خوب شهر ميباشد که در خيابان الوصل در بردبي قرار دارد. در دبي تقريبا هيچ بيماري واگيردار يا خطرناکي ديده نمي شود. اما به دليل شدت گرما در تابستان، مي بايست با قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقيم نورآفتاب، نوشيدن آب فراوان و نوشيدنيهاي انرژي زا و خوردن نمک بيشتر از ابتلا به بيماري گرمازدگي جلوگيري کرد. در هواي گرم دبي و بويژه در تابستان، حتما از کرم هاي ضدآفتاب، عينک آفتابي مناسب و کلاه يا چتر استفاده کنيد تا از صدمات وارده به پوست جلوگيري کنيد.

اجاره اتومبيل

در خيلي از مواقع، هزينه اجاره يک اتومبيل از هزينه کرايه تاکسي در طول يک روز کمتر مي شود. در دبي به راحتي مي توانيد يک اتومبيل اجاره نماييد. دفتر شرکت هاي اجاره دهنده در اکثر خيابان هاي شهر وجود دارند. در فرودگاه نيز چندين شرکت معتبر فعال دراين زمينه حضور دارند.هزينه کرايه اتومبيل بين 70 درهم (براي مدت 24 ساعت) براي اتومبيل هاي معمولي (مدل سال 2000) تا حدود150 تا 200 درهم براي اتومبيل هاي مدل روز و اتوماتيک متفاوت ميباشد. البته کرايه اتومبيل هاي گران قيمت مانند ليموزين ممکن است به 1000 درهم نيز برسد. حداقل مدت زمان کرايه يک اتومبيل، 24ساعت مي باشد. در هنگام اجاره اتومبيل از داشتن بيمه جامع خودروو بويژه بيمه شخص ثالث مطمئن شويد. مدارک لازم براي کرايه اتومبيل، پاسپورت و گواهينامه بين المللي مي باشد.

گواهينامه هاي معتبر

مسافران براي رانندگي در دبي نياز به داشتن يکي از اين دو نمونه گواهينامه دارند.

1- گواهينامه بين المللي

2- گواهينامه صادر شده در يکي از اين کشورهاي: استراليا، اطريش،بلژيک، کانادا، قبرس، جمهوري چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه،کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج، آلمان، يونان، ايسلند، ايرلند،ايتاليا، ژاپن، لوکزامبورگ، هلند، نيوزيلند، نروژ، لهستان،پرتغال، سنگاپور، اسلوواکي، آفريقاي جنوبي، کره جنوبي، اسپانيا،سوئد، سوئيس، ترکيه، انگلستان و آمريکا.

دارندگان يکي از اين دو نمونه گواهينامه مجاز به رانندگي در دبي مي باشند.

 

 

 

 


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد