گرجستان پس از فروپاشی جماهیر شوروی و استقلال از این کشور، در حال پیمودن راه توسعه اقتصادی، بخصوص توسعه گردشگری و زیرساخت‌های مربوط به آنست. این کشور با مناظر طبیعی زیبا و کلیساهای تاریخی و قلعه‌های واقع در کوه‌های بلند، و همچنین فراهم آوردن امکان مسافرت به این کشور با بودجه‌های متفاوت، به مقصدی دلخواه برای طیف وسیعی از گردشگران خارجی تبدیل شده است. همچنین گرجستان از جمله کشورهایی است که امکان سیاحت در آن بصورت پیاده و یا با اسب میسر است.

 

بهترین زمان سفر به این کشور با توجه به وضعیت آب و هوایی و بارندگی، خرداد و تابستان‌های آفتابی و تقریبا معتدل آن است. لازم به ذکر است قسمت غرب این کشور با توجه به نزدیکی به دریای سیاه مرطوب‌تر بوده و تنوع گیاهی بیشتری را نیز داراست.


خلاصه‌ای از تاریخ گرجستان

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، تاریخ سکونت بشر در گرجستان را به دو میلیون سال پیش مربوط می‌دانند، زمانی که انسان‌های اولیه خیلی قبل تر از دوره پارینه‌سنگی در این سرزمین می‌زیستند. این سرزمین کهن بعد از شروع عصر آهن رو به پیشرفت و آبادانی نهاد تا اینکه اقوامی از بین‌النهرین امپراطوری «اورارتوها» را در این منطقه تشکیل دادند.

در سال 337 بعد از میلاد مسیح، مسیحیت به عنوان دین رسمی گرجستان اعلام شد و این کشور جزو اولین سرزمین‌هایی بود که مسیحیت را رسمی نمود. با اشاعه مسیحیت حکومتی، ادبیات باستانی گرجی رو به زوال گذاشت و بتدریج فرهنگ اجتماعی و سیاسی جامه تغییر کرد. گرجستان اگرچه در دوره‌هایی چون صفویه و افشاریه جزو ایران محسوب می‌شد، اما به دلیل جنایات آقامحمدخان قاجار و نفرتی که مردم گرجستان از ایرانی‌ها پیدا کرده بودند، زمینه‌های استقلال این کشور روز به روز فراهم‌تر می‌گشت گرچه جدایی گرجستان از حکومت ایران طبق عهدنامه گلستان صورت گرفت.

گرجستان تا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 استقلالی نداشت.

 

طبیعت و جغرافیای گرجستان

مساحت کشور گرجستان در حدود 70 هزار کیلومتر مربع است و از این جهت کشور کوچکی محسوب می‌شود. این سرزمین با فدراسیون روسیه (شامل جمهوری‌های خودمختاری چچن، داغستان، اینگوش، اوستیای جنوبی و ...) از شمال، با جمهوری آذربایجان، ترکیه و ارمنستان از شرق و جنوب دارای مرز مشترک است.
رشته‌کوه قفقاز، بیشتر مساحت گرجستان را تشکیل می‌دهد. کوه شخارا با ارتفاع 5069 متر بلندترین نقطه این کشور محسوب می‌شود. البته با توجه به ساحلی‌بودن بخش غربی این کشور آب و هوای این قسمت مرطوب‌تر بوده و به آب و هوای مدیترانه‌ای نزدیک است. همین تنوع آب و هوایی یکی از ویژگی‌های گرجستان محسوب می‌شود بطوریکه در یک فصل هم می‌توان در کوهستان و بر روی برف اسکی کرد و هم در ساحل گرم دریا شنا نمود. به عنوان معیار میتوان گفت که دمای متوسط گرجستان از دمای هوای تهران در تابستان ها 10 درجه خنک‌تر است.

فصل‌های بهار و پاییز بسیار پرباران بوده و تابستان و زمستان تقریبا خشک هستند که البته در ارتفاعات مختلف، این مسئله ممکن است متفاوت باشد.

 

بهترین وقت سفر به گرجستان

رشته‌کوه قفقاز زمستان‌های سخت و بسیار سردی برای ساکنین این منطقه به ارمغان می‌آورد. از اواخر بهار که بارش‌های فصلی کمتر می‌شوند تا اواخر تابستان، بهترین زمان های سفر به این کشور است.


نواحی مهم گرجستان

کارتلی: قلب گرجستان و مرکز تمدن گرجی و همینطور با وجود شهرهایی چون تفلیس به عنوان پایتخت، کازبگ، گوری و متسختا، مرکز اقتصادی و سیاسی این کشور است.


ریونی: مرکز غرب گرجستان و تمدن کولخیس ها و سرزمین گوسفندهای طلایی که چندین اثر تاریخی این منطقه در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است. سلسله کوه های بسیار دیدنی و جذابی نیز در این ناحیه که شامل شهرهای راخا و ایمرتی میشود، وجود دارد.


کاختی: ناحیه حاصلخیز و کشاورزی گرجستان که صومعه ها و کلیساهای قدیمی و زیبایی دارد.


ناحیه جنوب غربی: ناحیه ای نسبتا گرم و مسلمان نشین که چند ساحل شنی بسیار زیبا هم دارد.


ناحیه شمال غربی: منطقه ای بسیار زیبا و البته خطرناک به علت مسائل سیاسی. البته یکبار دیدن این منطقه ارزش بسیاری دارد.
سامسخه - جاواختی: در این قسمت بیشتر مردم ارمنی هستند. غار واردزیا، صومعه سافارا و شهر 800 ساله آخالتیشه در این ناحیه و در بین جنگها قرار دارد.


مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی: سفر به این مناطق به علت ناامنی های سیاسی و نظامی توصیه نمی شود. آبخازیا ساحل و آتشفشان بسیار زیبایی دارد و اوستیای جنوبی هم در بالاترین نقاط کوهستان های قفقاز قرار دارد.


دیدنی‌های گرجستان

سواحل: سواحل گرجستان با توجه به جذابیت و زیبایی های خاص خود و همینطور خواص درمانی شن های ساحلی آن همواره یکی از شلوغ ترین و توریستی‌ترین مناطق این کشور محسوب شده بطوریکه بسیاری از گردشگران به هنگام سفر به این کشور ماندن در این سواحل زیبا را به سفر به سایر مناطق گرجستان ترجیح میدهند. قبل از فروپاشی شوروی این مناطق جزو تفریح‌گاه‌های سران آن اتحادیه به حساب می آمد.


کوهستان: رشته کوههای قفقاز که از جنوب روسیه به سمت گرجستان کشیده شده‌اند، یکی از جذابیت های ورزشی و گردشگری این سرزمین محسوب می‌شوند. طبیعت بکر و دست نخورده‌ی کوهستان ها در کنار مناظر بسیار زیبای آن همواره ورزشکاران و گردشگران طبیعی بسیاری را به خود جذب کرده است.


شهر تفلیس:پایتخت گرجستان که قدمتش به هزاره چهارم قبل از میلاد باز میگردد و مدتها در اختیار پادشاهان ایران قرار داشته است. نام این شهر در آثار ادبی ایران نیز به وفور مشاهده می شود. از مکان‌های دیدنی این شهر میتوان به دریاچه تفلیس در پشت کوه ماخات، چشمه‌های آب‌گرم دامنه‌ی کوه تابوری، مناطق قدیمی تفلیس با کلیساها و معماری باستانی، قلعه نارین قلعه(قلعه کوچک)، ناحیه قدیمی تفلیس، دریاچه لاک‌پشت و موزه‌های مختلف و ... اشاره کرد.

باتومی: اما مهم‌ترین شهر توریستی گرجستان، باتومی نام دارد. شهری ساحلی در غربی‌ترین نقطه گرجستان و در کناره دریای سیاه با طبیعتی بسیار زیبا و آب و هوایی فرح‌بخش که به تنهایی بخش بزرگی از صنعت توریسم این کشور را به جلو می‌راند. بسیاری از مسافران از اصلی‌ترین جاذبه‌ی این شهر یعنی سواحل زیبایش و همچنین بلوار باتومی بهره می‌برند اگرچه به آثاری چون کلیسای مادر مقدس، باغ گیاه شناسی، پارک آبی دلفیناریوم و میادین زیبای شهر نیز می‌توان اشاره نمود.

سوخومی: سفر به شهر سوخومی اگرچه با مشکلاتی همراه است و همواره باید اخبار منطقه را پیگیری کنید تا در صورت وجود درگیری‌ وارد منطقه نشوید، ولی زیبایی‌های طبیعی این منطقه چنان محسور کننده‌اند که حتی محافظه‌کارترین افراد را نیز وسوسه می‌کنند. به هر حال در صورت سفر به این شهر که بسیار مورد علاقه‌ی روس‌ها نیز هست، به تفرجگاه پرومناده، غار بزرگ آتوس، کوه‌های ایوریان و چشمه‌های آب‌گرم سر بزنید.

کوتایسی: دومین شهر بزرگ گرجستان است که قدمتی تاریخی نیز داشته و زمانی پایتخت منطقه محسوب می‌شد. در این منطقه‌ی امروزه صنعتی، دو اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام‌های صومعه گلاتی و کلیسای جامع باگراتی وجود دارد که بازدید از آنها را توصیه می‌کنیم. در صومعه گلاتی، دروازه ورودی شهر گنجه آذربایجان را حتما ببینید که در سال 1138 از سوی گرجی ها به غارت رفته است! این شهر مرکز تمدن «کوخیس‌»ها محسوب می‌شده است.

گوری: سفر به زادگاه استالین شاید برای عده‌ای ناخوشایند و برای عده‌ای دیگر جالب باشد. گوری، شهری کوچک در شرق گرجستان است که مردمش هنوز به وجود استالین افتخار می‌کنند! قلعه گوری و موزه استالین دو مکان بسیار پربازدید این شهرند. همانطور که در بالا گفتیم، شهر باستانی آپلیس‌تسیخه هم در نزدیکی گوری قرار دارد. این شهر سنگی و باستانی متعلق به 1000 سال قبل از میلاد مسیح است که شامل کلیسا، بازار، معبد، زندان و ... بوده و تا قرن سیزدهم میلادی در ان سکونت می‌شد. این شهر سنگی در 10 کیلومتری شهر گوری واقع است.

آخالتسیخه(به معنی قلعه نو): شهری کوچک در جنوب غربی گرجستان که بوسیله رودخانه پوتسخوی به دو بخش قدیمی یا شمال و جدید یا جنوب تقسیم می شود. این شهر در مرز ترکیه و گرجستان قرار دارد و یکی از مناطق توریستی گرجستان محسوب می‌شود.
بورجومی: شهر کوچک و خوش منظره‌ای که به سبب آب های معدنی و پارک ملی زیبای خود معروف شده است. بورجومی ییلاق تابستانی خاندان پادشاهی رومانف نیز محسوب می‌شد.
متسخیتا: مرکز کلیسای ارتدوکس گرجستان که آثار باستانی بیشماری در این شهر واقع‌اند.
تلاوی: مرکز کالخی است و پر از قلعه و صومعه های تاریخی.
زبان
زبان گرجی در شمار زبان‌های قفقازی بوده که در منطقه‌ی قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار میشود. حروف الفبای گرجی به همان صورتی که نوشته میشوند، تلفظ می‌شوند و همین خصوصیت خواندن این زبان را راحت‌تر کرده است. البته این در صورتی است که با این حروف و نحوه تلفظشان آشنا باشید.
بعضی کلمات وارده شده از سایر زبان ها مانند آذری و ترکی، ارمنی و روسی و انگلیسی به زبان گرجی به گردشگران کمک می‌کند که تا حدی مفهوم سخنان را درک کنند. اکثر جوانان، روسی را بهتر از انگلیسی صحبت می‌کنند، ولی به تدریج آموزش زبان انگلیسی در حال پیشرفت است. به همراه بردن کتاب لغات ضروری باید جزو اولویت‌های مسافر گرجستان باشد چراکه برخی علائم فقط به زبان گرجی نوشته شده‌اند و در صورت اشتباه ممکن است دچار دردسر شوید.
مردم و فرهنگ گرجستان

مردم گرجستان بسیار مهمان‌نواز هستند. برای یک گرجی مسئله‌ای تلخ‌تر از ناراضی بودن مهمانش نیست. عادت سلام دادن بین مردم بسیار رایج است بطوری‌که وقتی از مکانی می‌گذرید مدام به شما سلام می‌دهند. البته این عادت فقط در شهرها و روستاهای کوچک باقی مانده است. مردم گرجستان در مورد بعضی مسائل مانند بحث های سیاسی مربوط به روسیه یا مناطق جدایی‌طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی بسیار حساس هستند.
نظام سیاسی گرجستان

گرجستان کشوری اروپایی با نظام سیاسی جمهوری و شامل ریاست جمهوری، پارلمان و قوه قضائیه است. فرماندهی کل قوا نیز بر عهده رئیس جمهور گذاشته شده است که برای دوره‌ی چهار ساله انتخاب می‌شود. این کشور عضو سازمان تجارت جهانی بوده و هیچ محدودیت تجاری ندارد و علیرغم درگیری‌هایی که در شمال این کشور رخ می‌دهد، نظام باثباتی محسوب می‌شود که تمایل فراوانی به ایجاد رابطه سیاسی اقتصادی با بلوک غرب دارد.


خدمات ارتباطی در گرجستان

فرکانسی که در سیستم های GSM مخابرات گرجستان استفاده می شود تقریبا همانند ایران بوده و بر روی 900 و 1800 مگاهرتز تنظیم شده‌اند. سه شرکت مخابراتی وظیفه تامین ارتباط مخابراتی در گرجستان را بر عهده دارند. البته شایان توجه است که شرکت ژئوسل (Geocell) خدمات نسل سوم یعنی 3G را نیز ارائه می‌دهد.
شما با سیم‌کارت همراه اول خود نیز می‌توانید از رومینگ در گرجستان استفاده نمایید. ایرانسل تا این تاریخ (بهار ۹۳) سرویس رومینگ در گرجستان را فعال نکرده است.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد