آلمان در غرب اروپا قرار دارد. همسایگانش دانمارک، اتریش، سوییس، لهستان، جمهوری چک، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هستند. این کشور از شمال به دریای شمال و از جنوب به رشته‌کوه‌های آلپ راه دارد. جمعیت آلمان حدود ٨٢ میلیون نفر و پرجمعیت‌ترین عضو اتحادیه اروپاست. اگر در تاریخ معاصر جهان یک اتفاق اهمیت داشته باشد، شاید آن اتفاق جنگ جهانی دوم است که هیتلر، رهبرِ آلمان، مسبب آن بود. جنگ جهانی دوم با حمله‌ی آلمان به لهستان شروع شد. نازی‌ها که یهودیان را برای اقتصاد مضر می‌دانستند، دست به کشتار آن‍‌ها زدند. این فاجعه، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در طول تاریخ بشریت است. در طول جنگ جهانی دوم حدوداً چهل میلیون نفر جان خود را از دست دادند.


بعد از این جنگ، آلمان دو قسمت شد. بخش شرقی که آلمان شرقی نام داشت؛ توسط اتحاد جماهیر شوروی کنترل می‌شد و کنترل بخش غربی که به آلمان غربی معروف بود در دست آمریکا، فرانسه و انگلیس قرار داشت. برلین پایتخت آلمان هم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد؛ برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی و بُن، پایتخت آلمان غربی بود. در سال ۱۹۶۱ برای جلوگیری از فرار مردم به قسمت غربی، یک دیوار کشیدند. این دیوار نماد جنگ سرد بود. دیوار بیست و هشت ساله بود که مردم خرابش کردند. امروزه این کشور نقشی اساسی را در ناتو ایفا کرده و یکی از قدرتمندترین کشور‌های دنیاست.


 بیشتر مناطق کشور آلمان، دارای آب و هوای معتدل فصلی است. این یعنی چهار فصل سر جایش است و سرما و گرما خیلی شدید نمی‌شوند. آب و هوای این کشور با وزش باد اقیانوس اطلس (آتلانتیک) متغیر است. این آب‌های گرم باعث شده که آب و هوا در بخش‌های شمال غربی و شمال آلمان، اقیانوسی باشد و میزان ریزش باران در فصل تابستان، در سطوح بالایی قرار بگیرد. در زمستان‌ها، آب و هوا معتدل و تابستان‌ها، خنک است. در قسمت شرقی آلمان، آب و هوا بیشتر قاره‌ای است؛ زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌ها بسیار گرم، و اغلب دارای آب و هوای خشک است. بخش مرکزی و جنوبی آلمان دارای آب و هوای متغیری است یعنی هر دو نوع هوای اقیانوسی و اقلیمی را در بر می گیرد.
به هر حال داریم از یک کشور چهار فصل که از جاذبه‌های طبیعی غنی -در کنار جاذبه‌های تاریخی- برخوردار است صحبت می‌کنیم، بهار آلمان خیلی زیباست، بعد از یک زمستان سرد درجه‌ی هوا و قیمت هتل‌ها و خدمات با هم بالا می‌روند. در تابستان آلمان شلوغ‌ترین فصلش را از لحاظ گردشگرپذیری تجربه می‌کند، اگر در پاییز به آلمان می‌روید چترتان را و اگر زمستان عازم آلمانید چوب اسکی‌هایتان را فراموش نکنید.


 غذای آلمانی هنوز به ریشه‌هایش وفادار مانده؛ یک وعده‌ غذای آلمانی به طور معمول از گوشت، مقداری سیب زمینی و آب ِ گوشت تشکیل شده که سبزیجات و سالاد هم در کنارش سرو می‌شود. آشپزی مدرن آلمانی تحت تاثیر فرهنگ‌ غذایی سایر کشورها مثل فرانسه و ایتالیا کمی سبک‌تر شده. غذاها منطقه به منطقه گوناگونند. غذای آلمانی زحمت و هنر آشپزی فرانسوی را ندارد و محبوبیت را به عنوان مشخصه‌ی غذای ایتالیایی، یدک نمی‌کشد اما در عوض آلمان‌ها همبرگر و سوسیس را به دنیا ارزانی داشته‌اند.
یکی از مواد غذایی که در آلمان همیشه باید بر سر هر میز ِ غذا وجود داشته باشد، نان است. نان به خصوص در صبحانه و شام مصرف می‌شود. معمولاً در آلمان برای ناهار یک وعده‌ی گرم در نظر می‌گیرند و دو وعده‌ی دیگر سرد سرو می‌شوند. گوشت خوک به طور معمول پرمصرف‌ترین نوع گوشت در میان آلمانی‌هاست، بنابراین قبل از سفارش غذا از محتویات آن بپرسید. در این کشور به سوسیسی که از جگر سیاه تهیه شود، وورست می‌گویند و خیلی اوقات در غذاها جایگزین گوشت می‌گردد. سبزیجات کنار غذا معمولاً کلم، چغندر و شلغم هستند. از ابتدای قرن هفدهم که آشپزی به سبک آلمانی متولد شد، سیب‌زمینی در این مقوله همواره یک جایگاه ثابت را از لحاظ حضور داشته است؛ یک جایگاه ثابت و والا. این امر البته به موضوع فقر مردم بعد از دو جنگ، و وضعیت اقتصادی ضعیف در زمان جنگ سرد نیز برمی‍‌‌گردد.


تاکنون ٣٣ اثر فرهنگی و ٣ اثر طبیعی از کشور آلمان به عنوان میراث فرهنگی جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. در این‌جا تنها به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد؛ برای دیدن لیست کامل میراث جهانی آلمان به صفحه‌ی این کشور در وب‌سایت میراث جهانی یونسکو مراجعه نمایید.

١. بناهای رومی، کلیسای جامع سن‌پیتر و کلیسای بانوی ما در تریِر
واقع در: ایالت راین‌لندفالتْز (جنوب غربیِ آلمان)
تاریخ ثبت: ١٩٨٦
شهر تریر که در کنار رودخانه‌ی موزل واقع شده، قدیمی‌ترین شهر آلمان است. این شهر از قرن اول میلادی مستعمره‌ی رومی‌ها بود (در سال ١٦ قبل از میلاد بنا شده بود)، با آغاز قرن دوم به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد و در پایان قرن سوم میلادی پایتخت یکی از استان‌های چهارگانه‌ی امپراطوری روم بود و در آن زمان با عنوان «روم ثانی» شناخته می‌شد. تعدد آثار اصیل رومیِ باقی‌مانده در این شهر شاهدی است بر تمدن رومی حاکم بر آن در قرن‌های اول میلادی.

٢. شهرِ هانزاییِ لوبِک
واقع در: ایالت اِشلِسویگ-هولْشتاین (شمالِ آلمان)
تاریخ ثبت: ١٩٨٧
لوبک، شهر بزرگ و پایتخت سابقِ پیمان هانزا*، در قرن ١٢ میلادی بناشد و تا قرن ١٦ میلادی به عنوان اصلی‌ترین مرکز بازرگانیِ منطقه‌ی شمال اروپا رونق داشت. امروزه هم از مراکز مهم بازرگانی دریایی - بویژه برای کشورهای اسکاندیناوی- است. با وجود آسیب‌های فراوانی که در طول جنگ جهانی دوم بر این شهر واردشد، هنوز ساختار اصلی و قدیمی شهر بدون تغییر باقی مانده است؛ کاخ‌های اشرافی قرن‌های ١٥ و ١٦ میلادی، بناهای عمومی (که مشهورترین‌شان بنای آجری گوتیکیِ «دروازه‌ی هولسْتِن» است)، کلیساها و انبارهای نمک.
* پیمان هانزا یا هانزیاتیک، یک معاهده‌ی تجاری بود که از قرن ١٣ تا ١٧ میلادی بین بندرهای تجاری شمال اروپا برقرار بود و برای محافظت دوجانبه و مشترک از منافع اقتصادیِ بازرگانان و حاکمان این شهرها بسته شده بود.

٣. کارخانه‌ی فاگوس در آلفِلد
واقع در:‌ ایالت نیدرزاکسن (شمال غربِ آلمان)
تاریخ ثبت: ٢٠١١
تمامیِ مراحل تولید، انبار و ارسال قالب‌های کفش که مورد استفاده‌ی کارخانجات کفش‌سازی است، در این کارخانه انجام می‌شود.
طراح و معمار این مجتمعِ ده ساختمانی، والتر گروپیوس است؛ معمار برجسته‌ی آلمانی و بنیان‌گذار «مدرسه‌ی باوهاوس». این کارخانه در سال‌های ١٩١٠ تا ١٩١٣ میلادی بناشد (کامل شدنِ فضاهای داخلی آن تا سال ١٩٢٥ میلادی طول کشید) و نقطه عطفی در معماری مدرن و صنعتی به‌شمار می‌رود. نمای این ساختمان با پنل‌های بسیار بزرگ شیشه‌ایِ بکار رفته در آن، که هر دو جنبه‌ی کاربردی و زیبایی‌شناسی را دربر دارد، پیش‌زمینه‌ای بود برای طراحی ساختمان باوهاوس و تحولی در معماری اروپا و شمالِ آمریکا.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد