نام‌های دیگر این کشور باستانی، هلاس و جمهوری هلنیک است. یونان، در جنوب شرقی اروپا و فی‌الواقع در جنوب شبه‌جزیره‌ی بالکان قرار دارد. این کشور، از شمال با آلبانی، جمهوری مقدونی و بلغارستان و از شرق، با ترکیه همسایه است. دریای اژه در شرق، دریای ایونی در غرب و دریای مدیترانه در جنوب یونان قرار دارند. یونان نزدیک به هزار و چهارصد جزیره دارد که از مهم‌ترین جزیره‌هایش، می‌توان به کرت، دوازده جزیره، سیکلادس و جزیره‌های ایونی اشاره کرد. ٨٠٪ یونان را کوه‌ها اشغال کرده‌اند و کوه المپ به ارتفاع ٢٩١٧ متر، بلندترین کوه یونان به شمار می‌آید. یونان، مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی، فلسفه‌ی غرب، بازی‌های المپیک، ادبیات غرب و تاریخ‌نویسی، علوم سیاسی، اصول علمی و ریاضی و نمایش تراژدی و کمدی است. یونان مدرن، در سال ١٨٣٠ پایه‌ریزی شد و قبل از آن تحت نظر عثمانی اداره می‌شد. آتن پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور است و تسالونیکی، پاتراس، هراکلیون، لاریسا و وولوس از مهم‌ترین شهرهای آن هستند.


بهترین زمان دیدار از یونان، بهار و پاییز است؛ به ویژه ماه‌های مه، ژوییه، سپتامبر و اکتبر. همچنین به یاد داشته باشید که در فصل‌هایی از سال که مسافر کم است برخی از جزیره‌های کوچک‌تر، به حالت نیمه تعطیل درمی‌آیند. ما پیشنهاد می‌کنیم بین عید پاک تا اواسط ژوییه- زمانی که هوا از هر نظر عالی است و جاهای دیدنی چندان شلوغ نیستند- را برای سفر به یونان انتخاب کنید.
در واقع از اواسط ژوییه تا آوگوست، فصل گردشگری یونان به شمار می‌رود؛ با این حال همه جا بسیار شلوغ است و در ماه‌های ژوییه و آوگوست که هوا بسیار گرم است، دمای هوا به ٤٠ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد.


اپی‌فانی
یک جشن مذهبی است که در ژانویه برگزار می‌شود. یکی از مراسمی که در این جشن برگزار می‌شود این است که یک کشیش صلیبی را به درون آب – آب دریاچه، دریا، رودخانه و ... - پرت می‌کند و مردان جوان به درون آب می‌روند و شناکنان مسابقه می‌دهند تا صلیب را بگیرند، می‌گویند کسی که صلیب را به دست بیاورد آمرزیده می‌شود.

کارناوال آپُکریِس
این جشن سه هفته‌ای با کارناوال ریودوژانیرو قابل مقایسه است. مردم رقصان و خوشند و همه‌ی گوشه کنار یونان رژه و گردهمایی برگزار می‌شود. این رژه‌ها را خود مردم برنامه‌ریزی می‌کنند و در آن لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و بعضی وقت‌ها ماسک هم به صورت‌ می‌زنند. این جشن در شهر پاتراس بزرگ‌تر و قشنگ‌تر برگزار می‌شود. باید بدانید که این جشن ریشه در تاریخ و فرهنگ یونان دارد و عمر آن بسیار دراز است اما زمان آن مشخص نیست. البته زمان برگزاری همیشه در آغاز بهار است اما این که دقیقاً شروعش چه روزی است، معلوم نیست. به این دلیل که سعی می‌کنند این جشن با ایام روزه‌داری هم‌زمان نباشد.

جشنواره‌ی فیلم تسالونیکی
این جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم اولین بار در سال ١٩٦٠ برگزار شد و در حال حاضر یکی از پربیننده‌ترین روی‌دادهای سالانه‌ی یونان به شمار می‌رود و تاریخ برگزاری آن هم در ماه نوامبر است. در طول برگزاری این جشنواره به طور معمول صد و پنجاه فیلم بین‌المللی و یونانی نمایش داده می‌شوند و برندگان آن هم جایزه‌ی اسکندر طلایی را به خانه می‌برند. در طول یک ماهی که این جشنواره برقرار است به بهانه‌ی این جشنواره نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های مختلفی هم برگزار می‌شوند.

جشنواره‌ی صخره‌نوردی کالیمنُس
در ماه مه برگزار می‌شود، دیواره‌های مخصوص سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی را آماده می‌کنند و مردم عادی و ورزشکاران حرفه‌ای از آن‌ها بالا می‌روند. اگر شما عاشق هیجان هستید بد نیست زمان خود را جوری تنظیم کنید تا مه را در یونان بگذرانید. این جشنواره اولین بار در سال دوهزار برگزار شد و از آن تاریخ همه‌ساله گردشگران زیادی برای شرکت در این رویداد عازم کالیمنُس می‌شوند.

جشنواره‌ی گاو نر
در ماه ژوئن و در شهر اژیاپاراسکِویس از توابع آتن برگزار می‌شود و یک جشنواره‌ی سه روزه است که در آن توی خیابان‌ها مسابقه‌ی اسب‌سواری –انتظار داشتید گاو نر باشد؟ حق داشتید - برگزار می‌کنند! همچنین گروه‌های موسیقی مختلفی هم در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پردازند. قسمت دیگری از این جشنواره به غذا و خوردنی اختصاص دارد.


غذایی که امروز ما به عنوان یونانی می‌شناسیم علاوه بر ریشه‌ای که در فرهنگ یونان باستان دارد تأثیرات خیلی زیادی از آشپزی همسایه‌های یونان، یعنی ایتالیا و ترکیه پذیرفته و البته باید گفت روی این دو تأثیر متقابلی نیز گذاشته است. فرهنگ غذایی یونان خیلی مدیترانه‌ایست به این معنا که محتویات غذاها سبزیجات، حبوبات، ماهی، گوشت بره و ادویه‌های به خصوصی مثل آویشن و استفاده‌ی بی حد و حصر از سیر و بادنجان و... است و البته همین‌ها هم باعث هویت این نوع غذا و شناخته شدن آن در همه جای جهان شده. در آشپزی یونانی روغن زیتون حرف اول را می‌زند، همچنین لیمو و گوجه‌فرنگی پای ثابت اکثر غذاهای یونانی هستند و همچنین کمتر میزی در یونان پیدا می‌شود که در هنگام شام رویش نان پیدا نشود.

آشپزی در یونان البته با آن چیزی که شما در رستوران‌های یونانی سراسر دنیا تجربه کرده‌اید تفاوت اساسی دارد. این‌گونه رستوران‌ها اکثراً سعی می‌کنند تا از مواد مورد استفاده در آشپزی یونانی، غذایی باب میل مشتری را به او تحویل دهند. در حقیقت غذای یونانی را به سلیقه‌ی مشتری و فرهنگ غذایی او ارائه می‌دهند.

یونانی‌ها بیرون‌خوری و بیرون‌گردی را دوست دارند. اگر خواستید رستورانی را برای خوردن غذای یونانی انتخاب کنید حواستان باشد که جمعیت یونانی‌های آن از توریست‌ها بیشتر باشد. رستوران‌ها خوب و معروف تنها غذای یونانی ندارند و اگر مزاجتان با سیر و بادمجان و سبزی نمی‌سازد می‌توانید چیز دیگری برای خوردن انتخاب کنید. یکی از راه‌های تشخیص خوب بودن رستوران این است که وقتی شما صورتحساب را خواستید برای شما یک دسر کوچک و مجانی بیاورند. از نشانه‌های بد بودن رستوران، یکی لیست شدن این دسرها در منوی رستوران است و دیگری این است که وقتی شما هنوز سر میز نشسته‌اید گارسون شروع به جمع‌آوری میز کند.

یونانی‌ها نسبت به بقیه‌ی اروپا و امریکای شمالی گوشت خیلی کمتری در غذا می‌ریزند اما با این وجود برای پیدا کردن رستوران مخصوص گیاهخواران به مشکل برخواهید خورد که البته این به معنای این نیست که یونانی‌ها غذای گیاهی ندارند، منوی آن‌ها پر است از غذاهای گیاهی که در همه‌ی رستوران‌ها هم پیدا می‌شود. در یونان فست‌فود هم پیدا خواهید کرد اما جالب است بدانید خود یونانی‌ها فست‌فود مخصوص به خود را نیز دارند، اسم یکی از این غذاها قیرو است و یکی دیگر هم سوولاه‌کی نام دارد. اساس این دو غذا را گوشت قرمز و سفید تشکیل می‌دهد و معمولا ماست و سبزیجات و سیر هم آن‌ها را همراهی می‌کند.


تاکنون ١٥ اثر فرهنگی و ٢ اثر طبیعی-فرهنگی از کشور یونان به عنوان میراث فرهنگی جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. در این‌جا تنها به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد؛ برای دیدن لیست کامل میراث جهانی یونان به صفحه‌ی این کشور در وب‌سایت میراث جهانی یونسکو مراجعه نمایید.

١. مکان‌های باستانی موکِنه(یا میسِن) و تیرینس
واقع در: حوزه‌ی ریاست آرگولیس، منطقه‌ی پِلوپونِسوس
تاریخ ثبت: ١٩٩٩
این مکان‌های باستانی، خرابه‌های باقی‌مانده از دو شهر بزرگِ تمدن موکنه‌ای هستند. تمدنی که از قرن ١٥ تا ١٢ قبل از میلاد مسیح، دنیای شرق مدیترانه را زیر حکومتِ خود داشتند و نقشی حیاتی در گسترش فرهنگ کلاسیک یونان ایفا کردند. این دو شهر، ارتباط تنگاتنگی دارند با «ایلیاد» و «اودیسه» -حماسه‌های شاهکارِ شاعر یونانی «هومر»- که بیش از ٣٠٠٠ سال است هنر و ادبیات اروپا را تحتِ تأثیر خود دارند.

٢. شهر قدیمیِ کورفو
واقع در: حوزه‌ی ریاست کورفو، جزیره‌های ایونیایی
تاریخ ثبت: ٢٠٠٧
این شهر در جزیره‌ی کورفو، در کرانه‌ی سواحل غربی یونان و آلبانی، در ورودیِ دریای آدریاتیک قرارگرفته و موقعیتی استراتژیک دارد. قدمت آن به قرن ٨ قبل از میلاد می‌رسد. سه قلعه‌ای که در این شهر قرار دارد ساخت مهندسان ونیزی است که از قرن ١٥ میلادی، به‌مدت ٤ قرن، برای محافظت از تجارت دریایی جمهوری ونیز دربرابر امپراطوری عثمانی، بکار می‌رفته. این قلعه‌ها در همان دوران چندین بار بازسازی شده‌اند و آخرین بار، پس از این‌که کورفو تحت حکومت دولت‌های بریتانیا و فرانسه و یونان درآمد، در قرن ١٩ میلادی، بریتانیایی‌ها بازسازی آن‌ها را به‌عهده گرفتند. بافتِ شهری این بندر، عمدتاً حاصل هنر نئوکلاسیکِ قرن‌های ١٨ و ١٩ میلادی است. ردپای ونیزی‌ها، ناپلی‌ها و تاحدی فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها در آن بیشتر دیده می‌شود تا خودِ یونانی‌ها.

٣. آکروپولیس، آتن
واقع در:‌ حوزه‌ی ریاست و منطقه‌ی آتیکا
تاریخ ثبت: ١٩٨٧
آکروپولیس در زبان یونانی «بلند-شهر»، شهر و دژی که در ارتفاع بناشده باشد، معنی می‌دهد. اما آکروپولیسِ آتن و بناهای تاریخی آن، مهم‌ترین آکروپولیس و بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنر و معماری یونان باستان است و میراثی جهانی است از روح و تمدن کلاسیک. آتن، در نیمه‌ی دوم قرن ٥ قبل از میلاد مسیح، پس از پیروزی دربرابر ایرانیان و ایجاد حکومت دموکراسی، موقعیت برجسته‌ای بین دیگر شهرهای باستانیِ دوران خود پیداکرد. در سال‌های پس از آن، «پِریکِلس»، سیاستمدار آتنی، بازسازی این شهرِ ویران‌شده در جنگ را به عهده گرفت و طراحی و اجرای اهداف بلندپروازانه‌اش را به دو هنرمند زمانش، «ایکتینوسِ» معمار و «فیدیاسِ» پیکرتراش و گروهی استثنایی از دیگر هنرمندان سپرد؛ هنر و معماری در این شهر رونق یافت. آتن به مهد ادبیات و تفکر و هنر تبدیل شد.
معبد پارتِنون ساخته‌ی ایکتینوس؛ اِرِختیون و پروپیلایا -پیش‌دروازه و ورودیِ آکروپولیس- با طراحیِ منِسیکلِس؛ و معبد کوچک آتِنا نایک، برخی از این شاهکارهای معماری در آکروپولیس هستند. (نایک در زبان یونانی یعنی پیروزی و آتنا در اسطوره‌های یونانی الاهه‌ی خِرد و حکمت و پیروزی در جنگ است).


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد