مالديو کشوري است جزيره‌اي در اقيانوس هند واقع در در جنوب غربي هند. پايتخت آن ماله است. جمعيت اين کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفيه مالديواست.
زبان رسمي اين کشور ديوهي نام دارد که زباني هندواروپايي است و همانندي‌هايي با زبان سينهالي قديم دارد. مردم آن از قوم مالديوي هستند که تبارشان به مردم سري‌لانکا و هند (آميخته آريايي و دراويدي) مي‌رسد و رگه‌هايي از اعراب نيز در ميان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام ديوِهي ناميده مي‌شوند که واژه ديبـِجات و ديباجات که در فارسي و عربي در قديم براي مالديو به کار مي‌رفت نيز شکلي از همين واژه ديوهي است.
دين رسمي اين کشور اسلام است و پيروي از ديگر اديان در ملأ عام ممنوع و قابل پيگرد قانوني است. مالديو در سال ۱۹۶۵ از بريتانيا مستقل شد.


جزاير مالديو از مکان‌هاي جذاب براي غواصان است و ايستگاه‌هاي غواصي زيادي در اين جزاير وجود دارد.

مالديو سرزمين جزيره‌هاست؛ جزيره‌هايي کوچک که با فاصله‌هاي کمي از هم اين کشور را مي‌سازند. شايد بتوان اين کشور را آرام‌ترين جاي کره‌ي زمين ناميد. با وجود شور و هيجاني که در ساحل بعضي از اين جزيره‌ها برپاست، باز هم آرامش آبي اقيانوس بر تمام اين‌ها چيره مي‌شود.
تقريباً تمام جزيره‌ها آب و هواي گرمسيري مالديو را دارند؛ بهار، تابستان و حتي اوايل پاييز، گرم است و خشک؛ اما زمستان‌ها با وجود گرما، رطوبت هوا بالاست، باران‌هاي زيادي مي‌بارد و باد و طوفان هم در جريان است. از آن‌جا که ناآرامي دريا، حرکت قايق‌ها و کشتي‌ها بين جزيره‌ها را محدود مي‌کند، توريست‌ها خيلي علاقه‌اي به سفر در اين فصل ندارند. بهترين وقت براي ديدن جزيره‌هاي مالديو، هواي آفتابي تابستان‌ و يا شور و هيجان قبل از کريسمس در پاييز است. براي تعيين وقت سفر، فراموش نکنيد مردم مالديو مسلمان هستند و در ماه رمضان‌ ممکن است به راحتي نتوانيد همه‌جا غذا پيدا کنيد يا حتي شهرها نيمه تعطيل به نظر برسند.


هواپيما معمول‌ترين راه رسيدن به مالديو است. مسافران در فرودگاه بين‌المللي ماله که در جزيره‌ي هول‌هوله و نزديکي ماله، پايتخت مالديو، قرار گرفته از هواپيما پياده شده و از آن‌جا با اتوبوس‌هاي فرودگاه به اسکله‌ي مسافربري هدايت مي‌شوند. زمان حرکت از اين اسکله به طرف جزيره‌هاي ديگر با توجه به مقصد شما متفاوت است. مسير جزيره‌ي فرودگاه تا هر کدام از جزيره‌ها را با قايق يا هواپيماهاي دريايي طي مي‌کنند. هواپيماهاي دريايي را تاکسي هوايي نيز مي‌نامد، اما تعدادشان به اندازه‌ي قايق‌ها نيست و ممکن است براي اين‌که سوار آن‌ها شويد مجبور باشيد خيلي منتظر بمانيد. اگر دوست داشته باشيد با قايق‌هاي اختصاصي به جزيره‌ي مقصدتان برويد، بهتر است از قبل با هتل هماهنگ کنيد. هزينه‌ي اجاره‌ي قايق اختصاصي نسبتاً گران است و هيچ بعيد نيست در روزهاي پرطرفدار توريست‌ها، از بليت هواپيما بيشتر خرج بردارد. بهتر است نسبت به زمان و مدت پرواز خود آگاهي داشته باشيد، چون اگر بعد از تاريک‌شدن هوا به هول‌هوله برسيد، هيچ قايقي شما را به جزاير ديگر نمي‌برد و مجبوريد شب را در هتل هول‌هوله اقامت کنيد.
جزاير نيمه‌ي شمالي مالديو پرطرفدارتر از نيمه‌ي جنوبي هستند، جمعيت بيشتري دارند و امکانات خوبي براي توريست‌ها فراهم کرده‌اند. يکي از مشهورترين جزاير شمالي، جزيره‌ي گافاروفالو است. گافاروفالو نزديک پايتخت است و يکي از بهترين جاهاي اقيانوس هند براي غواصي محسوب مي‌شود. تورهاي غواصي که در اين جزيره برگزار مي‌شوند، تجهيزات و راهنماهاي خوبي در اختيار مسافران مي‌گذارند. در کنار غواصي، کارهاي ديگري نيز در سواحل گافاروفالو انجام مي‌شود، مثل عکاسي زير آب که يک عکاس همراه شما به زير آب مي‌آيد و وقتي مشغول لذت‌بردن از دنياي زير اقيانوس هستيد، تصويرتان را ثبت مي‌کند؛ به هر حال يک عکس يادگاري کنار ماهي‌هاي کوچک رنگارنگ يا مرجان‌ها، چيزي نيست که توي آلبوم همه پيدا شود.
آري، تودو و رادهو از ديگر جزاير نيمه‌ي شمالي هستند. در آري معمولاً توريست از جاهاي ديگر بيشتر پيدا مي‌شود، چون هتل‌هاي خوبي دارد و يک بازار محلي در اين جزيره برقرار است که صنايع دستي زيبايي مي‌فروشد: صندل‌هاي حصيري يا انگشتري با صدف آبي که قيمت‌هاي مناسبي هم دارند.
در تودو معبدي باستاني و بودايي وجود دارد که متعلق به قبل از مهاجرت دريانوردان عرب به مالديو و مسلمان شدن مردم اين ناحيه بوده و مجسمه‌ي بودا و سکه‌ي طلايي که در اين معبد وجود دارد سال‌ها قبل از ميلاد ساخته شده.
در شمال مالديو، شايد بد نباشد سري هم به جزيره‌ي باريک و بلند ها‌اليف بزنيد. در اين جزيره ماهي‌گيري شغل اصلي مردم است و بهترين رستوران‌هاي غذاي دريايي مالديو هم پيدا مي‌شود. رستوران‌ها ممکن است خيلي شيک و چند ستاره نباشند يا حتي کل رستوران دکه‌اي کوچک در نزديکي دريا باشد که همان‌جا ميگوهاي تازه را در روغن سرخ مي‌کند و همراه با کنجد و سس‌هاي مخصوص مالديوي مي‌فروشد، ولي اگر به دنبال مزه‌ي غذا هستيد، شک نکنيد که يکي از بهترين ميگوهاي دنيا را خورده‌ايد. بيشتر توريست‌ها در مالديو از تنوع غذاهاي دريايي گيج مي‌شوند؛ صدها مدل ماهي، ميگو، صدف و خرچنگ که با صدها روش مختلف پخته مي‌شوند. ماهي‌هاي کبابي البته طرفدارهاي بيشتري دارد. ماهي‌هاي کبابي را همراه با نان تنوري سرو مي‌کنند که قبل از گذاشتن داخل تنور به آن سير چرخ‌شده ماليده‌اند.


اگر شلوغي جزاير شمالي را دوست نداريد و ترجيح مي‌دهيد در ساحلي خلوت دراز بکشيد و نوشيدني نارگيل تازه بخوريد، جزاير جنوبي شما را خوشحال خواهد کرد. واوو يکي از اين جزيره‌هاست که کم‌جمعيت‌ترين جزيره‌ي مالديو شناخته مي‌شود. اسکله‌ي منظمي دارد و يکي از گران‌ترين اقامت‌گاه‌هاي مالديو هم در آن است.
جزيره‌ي ادو نيز در نيمه‌ي جنوبي مالديو، از نظر اقتصادي بعد از ماله شهرت خوبي در منطقه دارد و به همين خاطر هتل‌ها و رستوران‌هاي گران‌قيمت و لوکسي در آن هست که با چشم‌اندازي زيبا کنار دريا ساخته شده‌اند.
شايد سفر به جزاير مالديو با بچه‌ها خيلي خوشايند نباشد؛ چون براي رفت و آمد به جزيره‌هايي که در اقيانوس پراکنده‌اند بايد چند باري سوار قايق شويد و ممکن است کودکان دريازده شوند. از طرفي تفريحات چنداني که مناسب کودک باشد در اين جزيره‌ها پيدا نمي‌شود. کلاً در اين جزيره‌ها انتظار ديدن جاي خاص يا انجام فعاليت خاصي را نداشته باشيد. سنگين‌تري فعاليتي که بايد انجام دهيد، شنا و غواصي است. به جاي تمام کارها، روي شن‌هاي سفيد ساحل و زير سايه‌ي برگ‌هاي پهن گرمسيري دراز بکشيد و استراحت، استراحت و فقط استراحت کنيد.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد