سيدي بو سعيد شهرکي بندري در 20 کيلومتري شمال شهر تونس پايتخت کشور تونس واقع شده است، اين شهر نام خود را از رهبري مذهبي و مسلمان که سالها در اين منطقه زندگي مي کرده گرفته است.
ابو سعيد ابن خالف ابن يحيي اتاميني ال يحيي (Abou Said ibn Khalef ibn Yahia Ettamini el Beji)، دراين منطقه اي که قبلا جبل المنار( Jabal el-Menar) ناميده مي شد سکونت گزيد.
در افسانه ها و داستانهاي اين منطقه نقل قول ميکنند که سنت لوئيس Saint Louis براي جنگ به اين منطقه آمد اما افسون يک شاهزاده بربر گرديد و از جنگ منصرف گرديد به همين دليل اسم وي به پرنس حامي روستا تغيير نام پيدا کرد.

اين شهر يک منطقه توريستي است که به علت استفاده از رنگ آبي به صورت گسترده در تمام سطح شهر شهرت خاصي دارد.
در ايم منطقه توريستي انواع سوغاتها و صنايع دستي تونس در فروشگا ههاي محلي به توريستها عرضه ميگردد.
همچنين فستيوالي مذهبي نيز در ماه جولاي در اين منطقه اجرا ميگردد.
صرف چاي با نعناء همراه با موزيک سنتي تونس يکي از جذابيتهاي اين منطقه زيبا مي باشد.
سيدي بو سعيد زيباترين بن بست دنيا است.


موزه معماري نابل
در اين موزه آثار تاريخي به جاي مانده از هنر موزائيک و سفالگري در تونس به نمايش گذاشته شده است.
شهر دوگا
اين شهر که بازمانده آثار تاريخي ليبي – پونيکي است از دوره روم باقي مانده است.باقي مانده اين شهر تاريخي که نمايانگر نحوه زندگي مردم در زمان اشغال تونس ( پونيک ) توسط روميها بوده و شامل تئاتر رومي حمام آثار معماري معابد ساختمانها کاخها و ساير آثار به جاي مانده از آن دوره است که به عنوان يکي از مفاخر معماري تاريخي تونس محسوب مي شود.
Bulla Regia
در اين منطقه شما مي توانيد منازل رومي را پيدا کنيد و نحوه زندگي مردم را در اين دوره ببينيد ضمن اينکه در آن حمامهاي رومي نيز قابل مشاهده است.
منطقه Bulla Regia و Dougga از جمله مفاخر معماري دوره تاريخي رومي آفريقايي است که شاهدي بر ظهور تمدن جديدي در اين منطقه از آفريقا است.
Saint Louis Cathedral, Carthage
کليساي سنت لوئيس
اين کليسا در تپه هاي باستاني کارتاژ واقع شده و ملقب به کليساي کاتوليک روم است.نوع معماري آن بيزانسي شمال آفريقا هست که در فاصله سالهاي1884 تا 1890 ميلادي ساخته شده است.
اين کليسا بر روي تپه اي قديمي بنام بيرسا ((Byrsa که در نزديکي محل پيدايش پونيکيهاي قديم و سپس شهر روميها بوده واقع شده است.

کليساي سنت لوئيسدر شهر تونس
اين کليسا يک کليساي قديمي هست که به علت کوچکي آن فقط بعضي از مراسم خاص در آن انجام ميشود.
تنها کليساي کاتوليک رومي که در حال حاضرفعال است کليساي سنت وينسنت پائول Cathedral of St. Vincent de Paul است.
در سال 1884 الحسين ابن محمود يکي از مستبدين طرفدار فرانسه شروع به ساخت اين کليسا نمود و زمين و محدوده آنرا مشخص نمود که در نهايت تپه پونيک براي اين منظور انتخاب گرديد که از مکانهاي مختلف شهر تونس قابل بازديد بود.
در اين محل قبلا معبدي به نام آسکولاپيوس (Aesculapius) وجود داشته که اين کليسا بر روي آن معبد قديمي ساخته شد.
ابتدا طرح آن که ترکيبي از معماري گوتيگ و بيزانس بود به تصويب پادشاه Louis-Philippe رسيد و سپس عمليات ساخت آن شروع شد.
بعد از اتمام کار تنها صليب بر افراشته تونس بر بالاي گنبد آن قرار گرفت که نشان از قدرت مسيحيان در تونس بود.
اين کليسا بين سالهاي 1884 تا 1890 ميلادي تحت سرپرستي و نظارت دولت فرانسه انجام شد.
اين کليسا از زماني که کاردينا لاويجر (Cardinal Lavigerie) به عنوان اسقف اعظم الجزاير و کارتاژانتخاب گرديد و همچنين از زماني که کليسا توانسط منابع مالي و موقوفات کليسا را جمع آوري کند توانست از قدرت و نفوذ زيادي در منطقه آفريقا بهره مند گردد.
اين کليسا در نظر بسياري از اهالي و شخصيتهاي مذهبي کليسا با شکوه و جلال خاصي ساخته و تزئين شده بود.
بعد از مرگ کاردينا لاويجري جسد وي در همان محل دفن شد که بعدا به فرانسه منتقل گرديد و در گورستان بايون (Bayonne) در منطفه اي در شمال غرب فرانسه به خاک سپرده شد.

The Medina
قسمت قديمي شهر تونس که شامل ساختمانهاي قديمي و آثار تاريخي به جاي مانده از دوران رومي اسلامي و عثماني است که شامل خانه هاي قديمي مسجد مدرسه و ساير مشخصه هاي معماري قديم تونس است.
اين منطقه در قلب شهر تونس و در ميان ساختمانهاي جديد و مدرن قرار گرفته است که همچون نگيني بر دل شهر تونس است که امروزه به يکي از پر طرفدارترين مناطق بازديدي تونس تبديل شده است که لذت گشت و گذار و خريد در بازارها و کوچه هاي قديمي شهر را به گردشگران القاء مي کند.
اين منطقه بيضي شکل حدود 30 هزار متر مربع مساحت دارد و شامل مسجد, بازار ,حمام ,مدرسه, کافه ,صنايع دستي و ساير الزامات شهري است.
مسجد زيتونيه
اين مسجد يکي از معتبر ترين مساجد تونس است که در پايتخت اين کشور واقع شده است و يکي از مشخصه هاي اصلي معماري شهر تونس است که بازتاب دهنده99% از اعتقادات مذهبي و ديني مردم است.
نام اين مسد به معني درخت زيتون است که بر گرفته شده از تدريس در زير درخت زيتوني است که در اين مسجد وجود داشته است. تاريخ بناي اين مسجد به قرن 7 هجري باز مي گردد.
Dar Ben Abdallah
اين منزل که به يک موزه مردم شناسي تبديل شده است يکي از نمونه هاي ارزشمند تاريخي قرن 17 ميلادي در تونس است. اين موزه يکي از جاذبه هاي ارزشمند تاريخي فرهنگي شهر تونس است که مسافران زيادي را براي بازديد به خود جلب مي کند.
اين موزه به دو قسمت کلي تقسيم شده است 1- بخش زندکي خانوادگي که شامل اتفاقات و مراسم مذهبي خاص خانوادگي است.2- بخش عمومي که براي نمايش مسجد بازار کافه ها و ساير بخشهاي شهر است.
خيابان حبيب بورقيبه
اين خيابان يکي از معروفترين و شيک ترين خيابانهاي شهر تونس است و محل تفريح جوانان و مردم اين شهر است. در اين خيابان 2 نماد کاملا مجزا از نوع معماري غربي( فرانسوي) و عربي کاملا مشهود است همچنين براي خريد مي توانيد به خيابان شانزليزه اين خيابان رفته و انواع لباسهاي مارک دار آن که داراي قيمتهاي مناسبي نيز مي باشد استفاده کنيد.

موزه باردو
بزرگترين و قديمي ترين موزه تونس , موزه اي بي مانند از انواع موزائيک که از بعضي جهات همانند موزه لوور پاريس مي باشد. بيشتر موزائيکها متعلق به قرون 2 تا 4 بعد از ميلاد مسيح مي باشد که عموما براي تزئين ويلاهاي افراد متمول تونس و روميها استفاده شده است.

موزه باردو تونس
اطاقهاي موزه عموما به نام موزائيکهائي که در آنها پيدا شده است نام گذاري شده است,مثل اطاق دوگا Dougga که نام شهرکي رومي در نزديکي پايتخت تونس بوده است يا اطاق بولا رجيا Bulla Regia و تالار اصلي که پونيک نام دارد.

ترتيب قرار گرفتن دوره هاي تاريخي اين موزه عبارتند از:
دوره قبل از تاريخ / دوره پونيک / دوره روم / دوره مسيحيت اوليه / وندالها / بيزانسها و دوره اسلامي
در موزه باردو موزائيکهائي مربوط به دوره هاي مختلف تاريخي مانند دوره هاي پونيکي اوليه مسيحيت و دوره اسلامي و غيره وجود دارد.معماري خود بنا نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است مانند سقف بنا, اطاق ويرجيل ,بخش عثماني و غيره .اين موزه در گذشته کاخ و محل زندگي پادشاهان حفيصي در قرن13 هجري بوده است که به صورت موزه تغيير کاربري داده شده است.
بخشهاي مختلف موزه باردو
دوره پيش از تاريخ
اين قسمت که توده هاي سنگي را شامل مي شود به حدود40000 سال قبل محدود مي گردد که در ناحيه قفسه Gafsa پيدا شده اند و مبين انسانهاي اوليه و فرهنگ و آداب و رسوم آنها مي باشد.
دوره پونيک
در اين قسمت افسانه هاي رومي و نام آشنا شروع مي شود اليسا , آميکار, هانيبال و فيلهايش و کارتاژ زيبا که تخريب شد و بر روي آن نمک پاشيده شد.
در اين قسمت اطاقهايي که نام گذاري شده اند به نام دوره پونيک و شامل مجموعه هاي وسيعي از مجسمه هاي عالي گلدانها ماسکهاي مردگان و طلسمهايي که به ديوارها نصب شده اند.همه و همه تحسين هر بيننده اي را به خود جلب مي کند.

موزه باردو شهر تونس معتبر ترين موزه موزائيک رومي در دنيا
در اطاق توپتس Tophets جايگاه مقدس بال آمون و تانيت جايگاه اين ستونهاي سنگي و گلدانهاي منقش که خاکستر قربانبان خدايان را در آنها قرار ميدادند وجود دارد.

بخش رومي
حضور روميها در تئنس باعث نمايش هزاران هزار مدل از انواع موزائيک ها شد که باعث تزئين دروديوار موزه باردو گرديد.اين موزاييکها از نقاط مختلف کشور تونس جمع آوري گرديده و باعث ارزشمند شدن اين موزه به عنوان يکي از موزه هاي معتبر در زمينه موزائيک گردد.
بخش مسيحي
بخش مسيحي موزه باردو که در کاشيهاي قرن سوم خودنمائي مي کند که از کتاب مقدس بهره جسته است وشامل سمبلهايي از عهد جديد ميباشد.همچنين در اين بخش بيشتر موزائيکها و مجسمه ها از شهر کارتاژ هستند, کليساهاي بزرگ و کوچک تونس با اين موزائيکهاي زيبا تزئين شده اند. مهم ترين اثر ارزشمند دوره مسيحيت حوض غسل تعميد است.
بخش اسلامي
بخش ديگري از موزه باردو است که نتيجه حضور مسلمانان و حکومتهاي اسلامي در اين سرزمين مي باشد.
در اين بخش آثار بسيار جالبي از هنرهاي زيباي اسلامي شامل گچ بريها مقرنس کاريها و ساير هنرهاي زيباي اسلامي به چشم مي خورد.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد