ژوهانسبورگ از آن شهرهایی است که با وجود چهره‌ی امروزی و جوانش هنوز هم سایه‌ی قرن‌ها سابقه‌ی تاریخی را در آن احساس می‌کنید؛ شهری که رونق این روزهایش مدیون هجوم جست‌وجوگران طلا و بانک‌دارهایی است که در قرن نوزدهم از معادن طبیعی این شهر بوی پول به مشامشان خورده بود. بیشتر ساختمان‌های مهم ژوهانسبورگ را در دهه‌ی ۱۹۳۰، سال‌های طلایی و پر رونق شهر، ساخته‌اند. هیلبرو، یکی از مناطق مسکونی داخل شهر، در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰ و اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰ شکل گرفته است و در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ هم مراکز تجاری موفق ژوهانسبورگ متولد شده‌اند.
درباره‌ی ریشه‌ی نام ژوهانسبورگ اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما نام خانوادگی بسیاری از ساکنان شهر «ژوهانس» است و خیلی‌هایشان قصه‌هایی درباره‌ی نقش اجدادشان در نام‌گذاری شهر می‌بافند. در دوره‌ی آپارتاید، محله‌های سفیدپوست‌ها و سیاه‌پوست‌ها کاملا از هم جدا بودند و حالا هم که دیگر تفکیکی رسمی بین این محله‌ها وجود ندارد، هنوز نابرابری‌های ریشه‌دار اقتصادی و اجتماعی را می‌شود توی بافت جمعیتی و معماری شهری آن‌ها دید.
گرچه ژوهانسبورگ شهر بزرگی است، اما سر در آوردن از راه‌هایش زیاد سخت نیست و ساختار شهری ساده‌ای ندارد. با همه‌ی این‌ها این شهر را برای پیاده‌روی نساخته‌اند و بهتر است ماشین زیر پایتان باشد. مرکز شهر را ساختمان‌های بلند و متعدد اداری احاطه کرده‌اند و بعد از تعطیلی مغازه‌ها پرنده‌ هم در آن پر نمی‌زند. در عوض، نوسازی منطقه‌ی فرهنگی نیوتاون در شمال غربی شهر باعث شده که این منطقه پر باشد از مراکز فرهنگی و هنریِ همیشه شلوغ. حومه‌های شمالی ژوهانسبورگ بیشتر خانه‌ی سفیدپوست‌های ثروتمند و طبقه‌ی متوسط هستند و چشم‌انداز خانه‌های بزرگ و باغچه‌های سرسبزشان آن‌ها را از بقیه‌ی شهر متمایز می‌کند.
ژوهانسبورگ بلندترین ساختمان‌های قاره‌ی آفریقا را هم در خود جای داده است و برج‌هایی مثل سِن‌تِک (بریکستن)، هیلبرو و کارلتن قلب زندگی مالی، صنعتی و اقتصادی شهر هستند. اما این برج‌ها برای جهت‌یابی در شهر هم به درد می‌خورند و اگر بخواهید موقعیت خود را در شهر پیدا کنید می‌توانید از دو برج هیلبرو و بریکستن کمک بگیرید.
این شهر آب و هوای مرتفع نیمه‌گرمسیری و معمولا ملایم دارد و کمتر پیش می‌آید که از ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر و از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر شود. آسمان ژوهانسبورگ حتی در زمستان‌ها هم اغلب آفتابی است، هرچند باید برای بارش‌های تابستانی و رگبارهای تند زمستانی آن هم آماده باشید.
ژوهانسبورگ پر است از غذاخوری‌هایی متنوع و رنگارنگی که با هر سلیقه و بودجه‌ای جور در می‌آیند. بیشتر غذاخوری‌های خوب را در حومه‌های شمالی شهر پیدا می‌کنید، اما در هتل‌های بزرگ و مراکز خرید ژوهانسبورگ هم به رستوران‌های زیادی دسترسی خواهید داشت. در منطقه‌ی فرهنگی نیوتاون هم رستوران‌های بسیار خوبی هستند که خوراک ذرت و گوشت آن‌ها می‌تواند یک غذای خوب و خوشمزه و ارزان باشد.
فرودگاه ژوهانسبورگ، مهم‌ترین فرودگاه بین‌المللی و داخلی آفریقای جنوبی، در ۲۵ کیلومتری شرق ژوهانسبورگ قرار گرفته است و برای رفت و آمد به آن می‌توانید از اتوبوس، سرویس‌های ویژه‌ی فرودگاهی یا تاکسی استفاده کنید. به طور کلی، با وجود وسعت شهر، ژوهانسبورگ شهر گیج‌کننده‌ای نیست. البته این‌جا اتومبیل‌ها حرف اول را می‌زنند و داشتن اتومبیل می‌تواند در وقت و هزینه‌ی شما صرفه‌جویی کند، بنابراین بد نیست اگر گزینه‌ی کرایه‌ی اتومبیل را هم در نظر بگیرید. مخصوصا این که شبکه‌ی اتوبوس و قطار شهری ژوهانسبورگ تعریفی ندارد و تاکسی هم در این شهر راحت گیر نمی‌آید.

چند توصیه
۱. ایستگاه پارک در مرکز ژوهانسبورگ ایستگاه چندان امنی نیست و موارد متعدد سرقت را در آن گزارش کرده‌اند. بنابراین، مسیرتان را طوری تعیین کنید که گذارتان به این ایستگاه نیفتد.
۲. ژوهانسبورگ نه برای پیاده‌روی خیلی مناسب است و نه سیستم حمل و نقل عمومی قابل اعتمادی دارد. اگر می‌توانید، قبل از رسیدنتان به این شهر با یکی از مراکز کرایه‌ی اتومبیل آن تماس بگیرید و ترتیبی بدهید که ماشین را در فرودگاه به شما تحویل بدهند.
۳. بیشتر هتل‌ها خدمات حمل و نقل فرودگاهی ارائه می‌دهند و بنابراین قبل از راهی سفر شدن در این‌باره از هتلتان پرس و جو کنید.
۴. برای خرید آثار هنری و صنایع دستی سنتی آفریقا بهتر است سراغ بازار رُزبَنک روف‌تاپ و شنبه‌بازار مارکت اسکوِر بروید و برای خرید سوغاتی و دیگر اجناس هم بد نیست به اُریِنتال پلازا، ایست‌گِیت و مرکز خرید رزبنک سری بزنید.
۵. ژوهانسبورگ آمار جرم بالایی دارد، اما این جرائم بیشتر در مناطق خاصی از شهر اتفاق می‌افتند. بنابراین لازم نیست به اتاق هتلتان پناه ببرید و در را قفل کنید. اگر می‌خواهید لحظه‌های خوبی را در شهر بگذرانید و امنیت کافی داشته باشید، به توصیه‌های محلی‌ها گوش دهید و سراغ مناطق جرم‌خیز نروید.
۶. بهتر است هنگام استفاده از خودپردازها هم مراقب باشید، چون بیشتر موارد دزدی از توریست‌ها جلوی خودپردازها اتفاق می‌افتد.
۷. مرکز شهر ژوهانسبورگ پر است از ساختمان‌هایی اداری و بعد از ساعت‌های کاری حسابی خلوت می‌شود. به همین دلیل، بهتر است هتلتان را در مرکز شهر انتخاب نکنید تا برای رفت و آمد در غیر از ساعات اداری مشکلی نداشته باشید، مخصوصا منطقه‌ی فرهنگی نیوتاون گزینه‌ی خوبی برای اقامت است چون به بسیاری از دیدنی‌های شهر نزدیک است و لازم نیست زمان زیادی را صرف رفت و آمد کنید.

دیدنی‌ها
- گالری هنر ژوهانسبورگ
- بام آفریقا
- موزه‌ی آفریقا
- گالری هنری سُوِتو
- موزه‌ی ملی تاریخ نظامی آفریقای جنوبی
- باغ وحش ژوهانسبورگ
- موزه‌ی آپارتاید


تاریخچه

ژوهانسبورگ امروزی، قرن‌ها پیش، خانه‌ی قبایل سان بود، اما در قرن سیزدهم بانتوزبان‌هایی هم که از مناطق شمالی مهاجرت کرده بودند این‌جا را به عنوان خانه‌ی خودشان انتخاب کردند و در اواسط قرن هجدهم این بانتوزبان‌ها بودند که بیشتر مرزهای منطقه را زیر سلطه داشتند.
اواخر قرن نوزدهم، کشف اتفاقی رگه‌هایی از طلا در اطراف ژوهانسبورگ کنونی هزاران جست‌وجوگر طلا را به این منطقه کشاند. این‌طور بود که پای معدن‌دارها و سرمایه‌گذارها هم به این‌جا باز شد و ژوهانسبورگ در سال ۱۸۸۹ بزرگ‌ترین شهر آفریقای جنوبی شد. سفیدپوست‌های معدنچی از کشورهای مختلف به این‌جا مهاجرت می‌کردند و با خودشان تفنگ‌داران اروپایی و ناهنجاری‌های اجتماعی را هم به این شهر می‌آوردند. در ۳۰ می‌۱۹۰۰، نیروهای انگلیسی به رهبری لرد رابرت این شهر را تصرف کردند و خیلی از معدنچی‌های سفیدپوست با بالا گرفتن جنگ به کشورهایشان برگشتند و جای خود را به چینی‌ها و سیاه‌پوست‌ها دادند. چینی‌هایی که در ژوهانسبورگ ماندند بعدها جامعه‌ی چینی‌تبارهای ژوهانسبورگ را پدید آوردند که در دوره‌ی آپارتاید به رنگین‌پوست‌ها مشهور بودند.
درباره‌ی ریشه‌ی نام ژوهانسبورگ اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما نام خانوادگی بسیاری از ساکنان شهر «ژوهانس» است و خیلی‌هایشان قصه‌هایی درباره‌ی نقش اجدادشان در نام‌گذاری شهر می‌بافند. بیشتر ساختمان‌های مهم ژوهانسبورگ را در دهه‌ی ۱۹۳۰، سال‌های طلایی و پر رونق شهر، ساخته‌اند. هیلبرو، یکی از مناطق مسکونی داخل شهر، در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰ و اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰ شکل گرفته است و در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ هم مراکز تجاری موفق ژوهانسبورگ متولد شده‌اند.
قوانین تبعیض‌آمیز دوره‌ی آپارتاید از فوریه‌ی ۱۹۹۰ لغو شده‌اند و حالا دیگر تفکیکی بین محله‌های سیاه‌پوست‌ها و سفیدپوست‌ها وجود ندارد، گرچه هنوز نابرابری‌های ریشه‌دار اقتصادی و اجتماعی از بین نرفته‌اند. ژوهانسبورگ امروزی یکی از مراکز مالی قدرتمند جهان است و ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی از این شهر ریشه می‌گیرد.


ژوهانسبورگ در فلات هایوِلد قرار گرفته است و آب و هوای مرتفع نیمه‌گرمسیری دارد. این شهر بیشتر روزها آفتابی است و تابستان‌هایش (از اکتبر تا آوریل) روزهایی داغ و شب‌هایی خنک دارند. آب و هوای این‌جا در ماه‌های زمستانی (مه تا سپتامبر) خشک است و شب‌ها هوا کمی سرد می‌شود.
به دلیل مرتفع بودن شهر، هوای ژوهانسبورگ معمولا ملایم است و کمتر پیش می‌آید که از ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر و از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر شود. بارش برف در ژوهانسبورگ چندان متداول نیست و آسمان در زمستان هم اغلب صاف است. میزان بارش سالانه‌ی شهر حدود ۷۱۳ میلی‌متر است که بیشتر در ماه‌های تابستانی اتفاق می‌افتد، هرچند گاهی در زمستان‌ها هم رگبارهای تند را تجربه می‌کند.


آثار هنری و صنایع دستی سنتی آفریقا
بازار رُزبَنک روف‌تاپ
از بهترین بازارهای سنتی برای خرید صنایع دستی، جواهرآلات بومی، کتاب و عروسک‌های دست‌ساز. این بازارچه هر یک‌شنبه در پارکینگ چندطبقه‌ی مرکز خرید رزبنک برپا می‌شود.

بازار مارکت اسکوِر
این بازارچه را هر شنبه صبح در پارکینگ روبه‌روی مارکت تئاتر برپا می‌کنند و صنایع دستی خوبی را توی بعضی از غرفه‌هایش پیدا می‌کنید.

مراکز خرید
اُریِنتال پلازا
یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید ژوهانسبورگ که تنوع واقعی این شهر را در آن درک می‌کنید.

ایست‌گِیت
این‌جا بزرگ‌ترین مرکز خرید قاره‌ی آفریقاست.

مرکز خرید رزبنک
این‌جا قلب خرده‌فروشی‌های ژوهانسبورگ است و پر است از مغازه‌های رنگارنگ.


نمایشگاه عید پاک رند
این نمایشگاه را هر سال در ماه آوریل در مرکز نمایشگاه‌های ملی برگزار می‌کنند.

جشنواره‌ی جوی آو جَز
این جشنواره‌ی موسیقی جاز را اواخر ماه اوت در مراکز مختلف منطقه‌ی نیوتاون برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.joyofjazz.co.za

جشنواره‌ی آرتز الایو
جشنواره‌ای در ماه سپتامبر که شرکت‌کنندگانش را با استفاده از برگزاری کارگاه‌ها و برنامه‌های ویژه با فرهنگ و هنر جوامع مختلف آشنا می‌کند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد