شهر ادبیات، شهر سینما، فلسفه، تئاتر، مد، شهر خوردنی‌های رنگارنگ. پاریس: جشن بی‌کران!

پاریس را بی‌ آنکه دیده باشیم می‌شناسیم، پاریس را در فیلم‌ها زیاد دیده‌ایم، در کتاب‌ها تصور کرده‌ایم, نام خیابان‌های پاریس را بلدیم تلفظ کنیم، آثار اصلی‌اش را می‌شناسیم، رفته و نرفته بارها لمس‌اش کرده‌ایم... دیدن پاریس به تحقق پیوستن یک رویاست؛ دیداری از یک دوست ندیده‌ی خوب. پاریس دیدنی‌است؛ دوست داشتنی‌است.
پاریس شهر بزرگیست. متروهای قدیمی دارد با دالان‌های تودرتو و طولانی، پله‌های بلند و عمیق که همه‌ی شهر را به هم وصل می‌کند. ولی پاریس از زیر زمین، آن هم با مترویی قدیمی چندان لطفی ندارد. پاریس را باید از روی زمین دید، با اتوبوس‌ها و گاهی پیاده. حتی می‌شود به دنبال اتوبوس شماره‌ی ٩٦ گشت و یادی از فیلم Bitter Moon کرد!

شانزه‌لیزه، از آشناترین‌های پاریس خیابانی است بلند و پهن با مغازه‌های رویایی، گران و پر زرق و برق. در شانزه‌لیزه می‌توانید علاوه بر نمایندگی معروف‌ترین مارک‌های دنیا (از جمله مغازه‌ی معروف لویی ویتون)، تعداد زیادی نمایشگاه ماشین دیدنی، رستوران، مغازه و سینما هم ببینید. شانزه‌لیزه از یک طرف به میدان شارل دوگل با آن بنای معروف دروازه‌ی پیروزی یا طاق نصرت (آرک دو تریومف) منتهی می‌شود که یادبودی‌است از شهدای انقلاب فرانسه و جنگ ناپلئون.‌ نام فرماندهان و قهرمانان جنگ نیز روی دیوارهای طاق نوشته شده است. انتهای دیگر خیابان میدان کنکورد است با ستون بلند اهدایی از مصر و باغ توئیلری که از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بوده و اکنون به باغی تبدیل شده که به موزه‌ی لوور منتهی می‌شود. شانزه‌لیزه روزهای آخر سال میلادی بسیار دیدنی‌است. پیاده‌روی خیابان در قلمرو دکه‌های کوچک و زیبای خوراکی و هدایای کوچک کریسمس است. چراغانی خیابان هم آدم را مجنونِ زیباترین خیابان جهان می‌کند.

اما پاریس ایفل است و ایفل پاریس. ایفل نماد بلندی و استقامت و نمادِ مسلم شهر است. برای بالا رفتن از برج و دیدن کل شهر و پیچ و تاب رود سن از بالای آن، باید در صف‌های طولانی ایستاد، ولی در نهایت تحمل این صف‌های چند ساعته به قدم زدن در بالای آشناترین برج دنیا، گرفتن عکس‌های رنگارنگ از برج و منظره‌ی شهر می‌ارزد.

دیدار از موزه‌ی باشکوه لوور با هرم شیشه‌ای معروف‌اش بی‌شک به یادماندنی‌ است، اما وقت زیادی هم می‌خواهد. به همین خاطر مهم‌های موزه روی نقشه‌ای مشخص شده تا به راحتی بتوان مونالیزا، مجسمه‌ی ونوس میلو، نقاشی تاج‌گذاری ناپلئون، بانوی صخره‌ها، لوح حمورابی و تکه‌هایی از تخت جمشید را درگالری‌های مختلف آن پیدا کرد و دید و لذت برد... یا شاید هم حسرت خورد!
کلیسای نوتردام، که ما را به یاد گوژپشتی می‌اندازد که از ناقوس‌های سنگین و بزرگش آویزان می‌شد، کلیسایی عظیم است و دیدنی و شلوغ؛ در کنار رود سن واقع شده و دسترسی به آن آسان است. پیشنهاد می‌کنیم یکی از مدال‌های طلایی کلیسا را برای خود به یادگار ببرید، یا شمعی در کلیسا روشن کنید. نوتردام روح عجیبی دارد که در کمتر کلیسایی دیده می‌شود.

کوچه‌های باریک منتهی به بلوار سن‌میشل مرکز تجمع رستوران‌های مختلف است. رستوران‌ها تنگِ هم‌دیگر در کوچه‌های محله‌ای روبه‌روی کلیسای نوتردام قرار گرفته‌اند، مغازه‌دارها در هر فصلی هم که باشد دم در ایستاده‌اند و شما را به داخل دعوت می‌کنند. کوچه‌های سن‌میشل یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن شب در پاریس است. با چند بار بالا و پایین کردن کوچه‌ها و خواندن منوی غذای نصب شده‌ی بیرون، انتخاب خوبی خواهید داشت. پاریس شهر غذاها، کافه‌ها و رستوران‌هاست. حتی ساندویچ‌های پاریس هم با بقیه‌ی جاها فرق می‌کند.
در کافه‌های پاریس می‌توانید بهترین کیک‌ها و قهوه‌ها را سفارش دهید. کافه‌های پاریسی به فضای کوچک داخلی و صندلی‌های چیده شده در کنار خیابان معروف‌اند. خیلی اوقات درون آن‌ها موسیقی زنده و اطراف آن‌ها نقاشان و نوازنده‌های دوره‌گرد همراه طعم قهوه‌ی بی‌نظیر، عصری دلپذیر برای شما می‌سازند. رستوران‌هایش عجیب‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای دنیا را با آداب مخصوص فرانسوی‌ها سرو می‌کنند. از ٥٠ رستوران برتر جهان، ١٠ تای آن در پاریس قرار دارد. غیر از این‌ها کرپ‌های فرانسوی که در همه‌ی دکه‌های شهر یافت می‌شود یکی از خوشمزه‌ترین چیزهایی است که فقط در پاریس می‌توان پیدا کرد. کرپ‌ها به انتخاب شما با شکلات یا کالباس و پنیر یا مخلفات دیگری پر می‌شوند و بی‌نظیرند.

ادامه‌ی همان بلوار سن میشل به بلوار سن ژرمن مشهور در رمان در جستجوی زمان از دست رفته در مرکز شهر منتهی می‌شود که پایگاه نویسندگان و روشنفکران پاریسی است و نزدیک به رود سن و دانشگاه سوربن است.
بلندترین منطقه‌ی پاریس، مونمارتْر، در شمال شهر، به کلیسای سَکره‌کور (قلب مقدس)در بالای آن مشهور است. سَکره‌کور بعد از نوتردام دومین عمارت مذهبی پاریس است. تپه‌ی مونمارتر را که پایین بیایید دستفروشان، نقاشان و نوازنده‌های خیابانی را می‌بینید که منطقه را به مکان پر شوری تبدیل کرده‌اند پر از زندگی و هیجان، به همین خاطر این جا از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری پاریس شده است.
تعداد روزهای اندک، کفاف اعجاز پاریس را نمی‌دهد. اگر به اندازه کافی در پاریس می‌مانید، حتما با قطارهای RER سری به خارج شهر و به مجموعه کاخ‌های باشکوه و تاریخی ورسای بزنید. عصر هم به دیدار صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، پروست، شوپن و بالزاک در قبرستان پرلاشز بروید. روز بعد موزه‌ی ژرژ پمپیدو (موزه‌ی ملی هنر مدرن) و در نهایت موزه‌ی اورسی (موزه‌ی نقاشی) را هم ببینید.

اما اگر با کودک‌تان به پاریس سفر کرده باشید، به بهانه‌ی او هم که شده روزی را برای دیدار از دیزنی‌لند درنظر بگیرید. شهر دیزنی، شهربازی بزرگی ‌است با شخصیت‌های معروف کارتون‌های والت‌دیزنی. برای کودکان بهشت است و برای بزرگتر‌ها بسیار سرگرم کننده؛ مخصوصاً اگر به کودک درون‌تان وعده‌ی دیدار با کارتون‌های زمان بچگی‌تان را داده باشید. دیزنی‌لند ٣٠ کیلومتری پاریس واقع شده و با قطار به راحتی قابل دسترسی است.
در پاریس اگر فرانسوی بلد نباشید، ممکن است به مشکلاتی بر بخورید. از یک سو مهاجرین با قومیت‌های مختلف در شهر بسیار زیادند و از سوی دیگر خیلی انگلیسی بلد نیستند. در نظم و ترتیب و گذاشتن تابلو و یادداشت راهنما برای شما هم به پای آلمانی‌ها نمی‌رسند، خصوصاً با توجه به شلوغی جاهای دیدنی و توریستی و صف‌های طولانی هر کدام از آن‌ها، بهتر است از قبل برنامه‌ی گردش خود را مشخص کنید تا بعداً مجبور نباشید پرسان پرسان خود را به مقصدتان برسانید. اما سوال پرسیدن از فرانسوی‌ها این خاصیت را دارد که حتی اگر ایما و اشاره‌ی جوابشان فایده‌ای برای شما نداشت، از شنیدن زبان آهنگین و زیبای فرانسه سرمست شوید!
دیدن بهار در پاریس بی‌نظیر است، تابستانش زیباست و پاییزش رویایی. سفر پاریس سفری‌ست که شما تمام مدتش را در خیابان‌ها و گاهی صف‌ها هستید. برای همین دیدار از پاریس در زمستان به تحمل شما از سرما بستگی دارد. در عین حال شب سال نوی میلادی در پاریس فراموش نشدنی است.

هتل‌های پاریس به بد‌ستاره بودن معروفند. هتل‌های ٤ ستاره‌اش به اندازه‌ی دو ستاره‌ی شهرهای دیگر در نظر می‌آید. هتل‌ها به همان نسبت هم گرانند. هر چه هتل به منطقه‌ی یک و مرکز شهر نزدیک‌تر باشد، طبعاً گران‌تر است. خوبی ِ پاریس این است که شما تمام وقتتان را در خیابان‌ها و آثار دیدنی پاریس هستید و هتل چیزی نیست جز مکانی برای خواب. این که هتل‌تان در کنار ایستگاه مترو باشد کافیست. به صبحانه‌ی هتل هم فکر نکنید؛ کافه‌های پاریس کرواسان‌های محشری دارند و قهوه‌های بی‌نظیر. حتی طعم صبحانه‌های مک‌دونالد هم در پاریس متفاوت و خوب است. ورودی موزه‌ها و ایفل و سایر مکان توریستی خیلی زیاد نیست و به طور متوسط هفت الی هشت یورو می‌شود. یادتان باشد بودجه‌ای برای سوغاتی‌های پاریس کنار بگذارید، مجسمه‌های کوچک ایفل و سوغاتی‌های فروشگاه موزه‌ی لوور، یادگاری‌های خوبی از پاریس زیبا هستند.

توصیه می‌کنیم این‌ها را هم به خاطر بسپارید:
- پاریس شهر مد است. بسیاری از دفاتر اصلی مارک‌های معتبر کیف و کفش و لباس و عطر در پاریس است. هفته‌ی مد پاریس یک فستیوال دیدنی است. این فستیوال دو بار در سال، در اواخر ژانویه و اواخر سپتامبر در کاخ ورسای برگزار می‌شود.
- مولن روژ و لیدو، دو سالن تئاتر معروف در منطقه‌ی شمال شهر پاریس هستند. برنامه‌های تئاتر ترکیبی از تمام هنرهای نمایشی و موزیکال است. بلیط‌هایش گران (٨٠ یورو و به بالا) ولی بسیار پرطرفدارند. دیدن این برنامه‌ها، به‌خصوص لیدو چیزی‌ست که به تجربه‌اش می‌ارزد.
- اگر اهل سینما باشید یکی از سرگرمی‌هایتان می‌تواند پیدا کردن سکانس‌های آشنا در فیلمها باشد: میدان شارل دوگل در روز شغال، هرم لوور در داوینچی کد، سالن تئاتر مولن روژ در فیلم مولن روژ، و کتابفروشی شکسپیر و شرکا (تقریباً روبروی نوتردام) در چندین فیلم مختلف. حتی ممکن است با هر رستوران پاریسی به یاد موش ِ کوچک کارتون راتاتویی بیفتید. ضمناً به فروشگاه بزرگ فیلم و موزیکِ ویرجین در خیابان شانزه‌لیزه حتماً سری بزنید. پشیمان نمی‌شوید!
- اتوبوس‌های گردشگری پاریس برای موقعی که نمی‌دانید پاریس را از کجا شروع کنید و آن‌قدر برنامه در ذهن دارید که گیج شده‌اید راه حل خوبی است. توقف این اتوبوس‌ها فقط در مقابل آثار دیدنی پاریس ‌است و از بلیط اتوبوس و مترو کمی گران‌تر است: ٢٥ تا ٣٠ یورو برای مدت یک تا دو روز.
- بهترین منطقه برای گرفتن هتل مناطق ١ تا ١٣ است. ما گرفتن هتل در منطقه ١٧ و ١٨ را (و حتی گشت و گذار در شب را در این مناطق) به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. هر نقشه‌ای از پاریس داشته باشید، منطقه‌های شهر رویش مشخص شده اند.
- خرید کردن در پاریس متفاوت است. ارزان نیست، ولی اجناس زیبایی می‌یابید. گالری لافایت، منطقه‌ی لادفانس، برج مون‌پارناس و مرکز خرید میدان ایتالی از مراکز خرید معروف پاریس هستند.
- برای رفت و آمد در پاریس، کارت‌های پاریس ویزیت گزینه‌ی بسیار خوبی است. این کارت‌ها رفت و آمد با مترو، اتوبوس، قطارهای RER و آسانسور- قطارهای مونمارتر را در بر می‌گیرد و به صورت ١، ٢، ٣ و ٥ روزه وجود دارد. بلیت‌های یک‌طرفه (یک‌ساعته) را نیز از دستگاه‌های درون ایستگاه‌های مترو می توان تهیه کرد.

دیدنی‌های پاریس
- برج ایفل
- کلیسای نوتردام
- طاق نصرت
- موزه‌ی لوور
- خیابان شانزه‌لیزه
- میدان کنکورد
- باغ توئیلری
- قبرستان پرلاشز
- بلوار سن ژرمن و سن میشل، آبشار میدان سن میشل
- سکره‌کور و مونمارتر
- کاخ ورسای
- اپرای گارنیه
- موزه ژرژ پمپیدو
- شهر دیزنی
- کلیسای مادلین
- گالری لافایت – برج مون‌پارناس
- لادفانس (منطقه‌ی تجاری و مرکز برج‌ها و آسمانخراش‌های بلند؛ نیویورک ِ پاریس)
- مولن روژ، لیدو
- موزه‌ی جنگ
- باغ لوکزامبورگ
- کاخ الیزه ( مقر رسمی ریاست جمهوری)
- موزه‌ی اورسی


تاریخچه

پاریزی‌ها قوم و قبیله‌ای از تیره‌ی سلت‌ها بودند که ٢٥٠ سال قبل از میلاد مسیح، آمدند در جایی ساکن شدند که ما امروز به اسم پاریس می‌شناسیمش. این قوم بیشتر اهل قایق‌رانی و تجارت بودند و چون سررشته‌ی زیادی از امور جنگی نداشتند، وقتی رمی‌ها در سال ٥٢ قبل از میلاد به‌شان حمله کردند، مجبور شدند شهر را تسلیم کنند. رمی‌ها در پاریس زیاد بیکار ننشستند: هم اسم شهر را عوض کردند و گذاشتند لوتشیا، که حتماً کار سخت و وقت‌گیری بوده، هم یک عالمه کاخ و حمام و معبد و تئاتر و آمفی‌تئاتر آن‌جا ساختند. بعدها که ژرمن‌ها این قوم را به زور از پاریس بیرون کردند -چون لابد با زبان خوش بیرون نمی‌رفتند- شهر برای مدت کوتاهی از رونق افتاد، اما زیاد طول نکشید که اوضاع مثل سابق شد، حتی اسمش را هم دوباره گذاشتند پاریس.

در سده‌ی ششم میلادی، بعد از مرگ شاه کلوویس، امپراتوری فرانک‌ها اوضاع بدی پیدا کرد، به طوری که کلاً از هم پاشید و کشور تبدیل شد به چندتا ایالت خودمختار. البته پاریس این وسط چندان ضرر نکرد و پایتخت یکی از این ایالت‌ها شد و پایتخت هم باقی ماند، تا وقتی که در سال ٩٨٧ میلادی، یک آقایی به اسم هوگو کاپه پادشاه فرانسه شد و پاریس را هم کرد پایتخت کشور. تا قرن سیزدهم اتفاق خیلی مهمی در تاریخ پاریس نیفتاد، جز این که چند تا دانشگاه و موسسه‌ی اکادمیک تویش راه انداختند و تجارتشان را هم رونق دادند.

سده‌ی سیزدهم میلادی، برای پاریس سده‌ی خوبی نبود. آن موقع انگلستان و فرانسه درگیر جنگی بودند که بعد از تمام شدن، اسمش را گذاشتند جنگ‌های صد ساله، هر چند که لابد شمردن بلد نبودند، چون این جنگ درست صد و شانزده سال طول کشید. دیگر خودتان حساب کنید اوضاع آن موقع چه‌طور بوده؛ پاریس حتی عنوان پایتختی‌اش را هم واگذار کرد. تا وقتی که شارل هفتم در سال ١٤٣٧ پادشاه شد و دوباره پاریس را کرد پایتخت.

اتفاق مهمی بعدی، انقلاب فرانسه بود. فرانسوی‌ها با این خیال انقلاب کرده بودند که اوضاعشان بهتر بشود، اما طولی نکشید که گیر ناپلئون بناپارت افتادند که خیال داشت کل اروپا را تصرف کند و خودش هم این کار نمی‌کرد، بلکه مردم را می‌فرستاد بجنگند. آن موقع را می‌گفتند عصر طلایی اروپا. اوضاع پاریس هم کم کم سر و سامان گرفت. ناپلئون سوم که آمد، دستی هم به سر و روی شهر کشید: راه‌آهن راه انداخت و داد بارون هاوسمن، خیابان‌ها را عریض کند و وضع بهداشت را هم سر و سامان بدهد. بعدش وبا همه‌گیر شد و بیست هزار نفر از مردم پاریس از دنیا رفتند.
سرتان را با شرح جنگ‌های بعدی درد نمی‌آوریم، فرانسه با پروس جنگید و بعد هم جنگ جهانی اول شروع شد و پاریس لطمه‌های زیادی دید، اما بعد معروف شد به پایتخت فرهنگی دنیا و هنرمندان زیادی تحویل جامعه داد. خوشبختانه وقتی که آلمانی‌ها طی جنگ جهانی دوم شهر را اشغال کردند، خیلی به آن آسیب نرساندند. بعد از جنگ هم شهر گسترش بیشتری پیدا کرد و اوضاع حمل و نقلش هم سر و سامان گرفت.
امروز پاریس یکی از دیدنی‌ترین شهرهای توریستی دنیا به شمار می‌رود.


پاریس آب و هوای اقیانوسی دارد که تاثیرش را از آتلانتیک شمالی می‌گیرد. هوای پاریس را در طول سال می‌توان معمولی و مرطوب توصیف کرد.
تابستان پاریس با متوسط دمای بین ١٥ تا ٢٥ درجه‌ی سانتی‌گراد، گرم و دلپذیر و آفتابی است؛ اما معمولاً برای چند روز در سال ممکن است دمای هوا تا بیش از ٣٠ درجه بالا برود.
روزهای بهاری و پاییزی در پاریس معمولاً ملایم است، اما تغییر ناگهانی هوا هم کم پیش نمی‌آید، بنابراین باید آمادگی گرم یا سرد شدن ناگهانی هوا را در این دو فصل داشته باشید.
زمستان‌ها خورشید نمی‌‌تابد و میانگین دمای هوا در روز حدود ٧ درجه‌ی سانتی‌گراد است. معمولاً برف اندک و ملایم می‌آید و روی زمین هم نمی‌نشیند. تنها در یکی دو سال اخیر بوده که زمستان‌ها، موج سرما دمای هوا را پایین آورده و هم باعث بارش شدید برف شده است.


برج ایفل
برج ایفل را گوستاو ایفل در سال‌های ١٨٨٧ تا ١٨٨٩؛ به مناسبت نمایشگاه جهانی و یادبود صدمین سال انقلاب بزرگ فرانسه ساخته است. ایفل که در مجاورت رود سن قرار گرفته، نماد فرانسه محسوب می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.tour-eiffel.fr

کاخ شایو
کاخ شایو به مناسبت نمایشگاه جهانی سال ١٩٣٧ ساخته شده است. دو ضلع منحنی و ستون‌دار کناری کاخ، نمای زیبا و بی‌نظیری از رود سن، برج ایفل و باغ‌های تروکادرو دارند.
در موزه‌ی مردم‌شناسی کاخ، می‌توانید پیشرفت نژادشناسی، جمعیت و رشد جمعیت بشر را به خوبی ببینید.
نشانی اینترنتی: www.mnhn.fr
موزه‌ی دریایی که سمت راست ورودی اصلی کاخ قرار گرفته، سرگذشت نیروی دریایی فرانسه را از سده‌ی هفدهم تا به امروز روایت می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.musee-marine.fr
در جناح شرقی کاخ، نمایشگاه معماری و میراث فرهنگی با فضای ٢٣٠٠٠ متری در سه طبقه ساخته شده و آثار قابل توجهی از معماری و میراث هنر فرانسه را به نمایش گذاشته است.
نشانی اینترنتی: www.citechaillot.fr

برج مونپارناس
از بالای این برج ٢١٠ متری که در سال ١٩٧٤ میلادی ساخته شده، نمای بی‌نظیری از پاریس دیده می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.tourmontparnasse56.com

گالری ملی ژو دو پوم
ساختمان این گالری را در دوران حکومت ناپلئون سوم در سال ١٨٦١ میلادی و در گوشه‌ی شمال غربی باغ تویلری ساخته‌اند.
نشانی اینترنتی: www.jeudepaume.org

موزه‌ی اورانژری (نارنجستان)
موزه‌ی نارنجستان در جنوب غربی باغ تویلری و در کنار گالری ژو دو پوم قرار دارد و هر دو بنا از ویرانه‌های کاخ تویلری که طی کمون پاریس در سال ١٨٧١ ویران شد، باقی مانده‌اند. آثار مهم امپرسیونیست‌هایی نظیر مونه، پاسکال، سزان، ماتیس، رنوار، سیسیلی و... در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.
نشانی اینترنتی: www.musee-orangerie.fr

طاق نصرت
طاق نصرت که در ٢ کیلومتری جنوب غربی میدان لا کونکورد و وسط میدان شارل دو گل قرار گرفته، بزرگ‌ترین میدان جهان است. ساخت این بنا را ناپلئون در سال ١٨٠٦ به عنوان یادبودی برای پیروزی‌هایش شروع کرد، اما وقتی که کم‌کم افتاد روی دور شکست خوردن، ساختن طاق نصرت را هم فراموش کرد و تا سال ١٨٠٦ هم کسی به فکر تمام کردنش نیفتاد. امروزه این بنا را بیشتر یادبودی برای سربازان کشته شده در جنگ می‌دانند: روی دیوارها و سقف بنا اسامی فرماندگان ارتش فرانسه حک شده و یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول را هم همان‌جا به خاک سپرده‌اند.
نشانی اینترنتی: www.monuments-nationaux.fr

کلیسای سن ماری مادلن
این کلیسای سده‌ی نوزدهمی که به سبک معابد یونانی ساخته شده، نام خود را به میدان لا مادلن هم داده است.
نشانی اینترنتی: www.eglise-lamadeleine.com

خانه‌ی ویکتور هوگو
این خانه امروزه موزه‌ای وابسته به شهرداری است که وقف این نویسنده و شاعر معروف شده.
نشانی اینترنتی: www.musee-hugo.paris.fr

کلیسای جامع نتردام دو پاری
از معروف‌ترین کلیساهای فرانسه است که در مرکز شهر پاریس واقع شده. تا قبل از سده‌ی چهارم میلادی، در محلی که هم اکنون این کلیسا قرار دارد معبدی غیر مسیحی وجود داشته که کلیسا را به جای آن‌ ساخته‌اند. ساختمان این کلیسا تا سده‌ی دوازدهم مورد استفاده بود، اما در پی افزایش جمعیت پاریس، تصمیم گرفتند کلیسای بزرگ‌تری به جای آن بسازند. ساختمان کلیسای جدید در سال ١١٤٣ میلادی شروع شد و تا سال ۱۳۴۵میلادی به طول انجامید. کلیسای نوتردام تا مدت‌ها بزرگترین کلیسای اروپا بود، اما امروزه در اروپا و حتی در خود فرانسه، کلیساهای بزرگ‌تری هم هستند. اهمیت امروز کلیسا به‌خاطر سبک معماری گوتیک و زیبایی بی‌نظیرش است؛ در تزئین کلیسا از صدها مجسمه‌ی کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب استفاده کرده‌اند.
در برج‌های کلیسا، به مرور ناقوس‌های متعددی نصب شده‌اند که بزرگ‌ترین آن‌ها ١٣ تن وزن دارد و فقط در مناسبت‌های خاص به صدا درمی‌آید؛ مثلاً در روز یازدهم نوامبر، سال‌روز پایان جنگ جهانی اول.
نشانی اینترنتی: www.cathedraledeparis.com

موزه‌ی لوور
کاخ لوور را فیلیپ- آگوست در اوایل سده‌ی سیزدهم به عنوان دژی نظامی ساخت که در اواسط سده‌ی شانزدهم، برای اقامت خاندان سلطنتی بازسازی شد. طبق پیمان‌نامه‌ی انقلابی سال ١٧٩٣ میلادی، این مکان به موزه‌ی لوور، نخستین موزه‌ی ملی کشور تبدیل شد.
آثاری که در موزه‌ی لوور به نمایش گذاشته شده‌اند را حکومت‌های فرانسوی طی پنج سده جمع‌آوری کرده‌اند. کارهای هنری استادانه‌ای از اروپا و مجموعه‌های مهمی از هنر آشوری، اتروسکی، یونانی، مصری، اسلامی و حتی از دوره‌های باستانی در این موزه وجود دارد. زمانی که این موزه در اواخر سده‌ی هیجدهم بازگشایی شد، ٢٥٠٠ اثر نقاشی و هنری داشت، ولی امروزه این تعداد، به نزدیک ٣٥ هزار اثر رسیده است.
لوور به چهار بخش تقسیم شده: سولی، دنون، ریلیشیو و سرسرای ناپلئون.
سولی، چهار بخش از محوطه‌ی میدان در انتهای شرقی مجموعه را تشکیل می‌دهد. دنون در امتداد رودخانه‌ی سن تا جنوب کشیده شده؛ ریشلیو در جناح شمالی و در خیابان ریوولی قرار دارد و محوطه‌ی زیر هرم شیشه‌ای که به نام سرسرای ناپلئون معروف است، جز سه‌شنبه‌ها، از ٩ صبح تا ١٠ شب باز است. این سرسرا نمایشگاهی از تاریخ لوور، یک کتاب‌فروشی، یک رستوران، یک کافه، تالارهایی برای کنسرت‌، سخنرانی‌ و نمایش فیلم و سایبرلوور دارد- که یک مرکز جستجوی اینترنتی با دسترسی درون‌خطی به ٣٥٠٠٠ اثر هنری است- این سایبرلوور، به جز سه‌شنبه‌ها از ١٠ صبح تا ٥:٤٥ بعدازظهر باز است.
یک توصیه هم همین‌جا بکنیم: این که خودتان را گرم کنید، هر نیم ساعت یک بار کمی استراحت کنید، صندلی تاشو و بطری آب‌معدنی و خوراکی‌های مقوی همراه داشته باشید را لازم نیست فقط موقع بالا رفتن از آلپ در نظر بگیرید! بازدید از موزه‌های بی‌نظیر پاریس هم به این‌چیزها احتیاج دارد. همین موزه‌ی لوور -برای مثال- فقط ٦٠ هزار متر مربع فضای گالری‌هایش است. دیگر خودتان حساب کنید که اگر بخواهید آرام راه بروید و جلوی هر اثر به‌به و چه‌چه راه بیندازید، بازدید از کل موزه چقدر طول می‌کشد. موقع بازدید نه تنها باید کفش راحت بپوشید، بلکه حرفه‌ای‌ترها توصیه کرده‌اند که زیاد هم آرام راه نروید که بیشتر خسته بشوید. جلوی هر اثر ١٠ ثانیه برای تماشا وقت بگذارید و ١٠ ثانیه برای خواندن مشخصات. برنامه‌ریزی زمان بازدید را هم فراموش نکنید، وگرنه دیدن کل موزه -یا لااقل بخشی از آن- به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.
نشانی اینترنتی: www.louvre.fr

کاخ گارنیه
کاخ گارنیه یکی از پرشکوه‌ترین آثار تاریخی پاریس است که طی سده‌ی نوزدهم ساخته شده. این کاخ صحنه‌ی بسیاری از اپراها، باله‌ها و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک بوده است.
نشانی اینترنتی: visites.operadeparis.fr
کاخ گارنیه، موزه‌ی اپرا را هم در خود جای داده که سه قرن لباس، پرده‌های پشت صحنه، قرقره‌ها و بسیاری اشیای خاطره‌انگیز دیگر را به نمایش گذاشته است.

هتل انوالید
هتل انوالید در سال ١٦٧٠، به دستور لویی چهاردهم و به منظور اسکان ٤٠٠٠ معلول جنگی ساخته شد. در روز ١٤ ژوییه‌ی سال ١٧٨٩، مردم فرانسه اول به آن‌جا رفته و بعد از تصرف ٣٢ هزار تفنگ سرپر از زرادخانه‌ی انوالید، به زندان باستیل هجوم برده و انقلاب فرانسه را شروع کردند.
در شمال محوطه‌ی اصلی هتل انوالید، که کور دونور نامیده می‌شود، موزه‌ی ارتش -بزرگترین مجموعه‌ی کشور از تاریخ ارتش فرانسه- وجود دارد.
نشانی اینترنتی: www.invalides.org

تابوت ناپلئون در انوالید
در محوطه‌ی جنوبی انوالید، کلیسایی هست که مقبره‌ی ناپلئون بناپارت، امپراتور پیشین فرانسه، در شش تابوت تودرتو -مثل عروسک‌های روسی- آن‌جا قرار گرفته است

گورستان پرلاشز
گورستان پرلاشز در سال ١٨٠٤ توسط ناپلئون بناپارت بنا شد و نام آن برگرفته از نام پدر فرانسوا دولاشز است که در زمان لویی شانزدهم، از متنفذان دادگاه فرانسه و اقرارنیوش شخصی شاه بود. در ابتدا، به دلیل دور بودن گورستان از شهر، استقبال کمی از آن شد تا صاحب‌منصبان به فکر ایجاد روشی نمایشی برای استفاده‌ی مناسب‌تر از این فضا افتادند و بقایای اجساد نویسندگانی چون لافونتن، و مولیر را در سال ١٨٠٤ طی مراسمی به آن‌جا منتقل کردند. این کار البته نتیجه داد و امروز پرلاشز با ٤٣ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین گورستان پاریس و از مشهورترین گورستان‌های جهان است که حدود ٦٩ هزار آرامگاه را در خود جای داده است.
صدها هنرمند مشهور، دانشمند، نویسنده و سیاستمدار در این محل دفن شده‌اند. تعداد بسیاری از بناهای یادبود توسط معماران مشهور جهان ساخته شده و به همین دلیل، این قبرستان به موزه‌ای در فضای باز تبدیل شده است.
مشاهیر به‌خاک‌سپرده شده در این گورستان می‌توان به صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، شوپن آهنگساز، مولیر نمایش‌نامه‌نویس، آپولینر شاعر، نویسندگانی چون اسکار وایلد، بالزاک، پروست، گرترود اشتاین و کولت؛ بازیگرانی چون سیمون سینیوره، سارا برنارد و ایوس مونتان، نقاشانی چون پیسارو، سورا، مودیلیانی و دلاکروا و ادیت پیاف خواننده اشاره کرد. آرامگاه سنگی دو دلدار جاودانه‌ی سده‌ی دوازدهم، آبلار و الوئیز، که در سال ١٨١٧ میلادی برپا شده هم در این گورستان واقع شده است.
نشانی اینترنتی: www.pere-lachaise.com

پانتئون
ساختمان این معبد گنبددار را لویی پانزدهم در سال ١٧٥٨ برای تقدیم به سن ژنویو آغاز کرد، اما به دلیل دشواری‌های مالی و ساختمانی، ساخت کل آن تا سال ١٧٩٨ طول کشید. در این هنگام و با وقوع انقلاب فرانسه، پانتئون تبدیل به مقبره‌ای برای فرانسویان نامدار شد.
ژان ژاک روسو، ویکتور هوگو، ولتر، امیل زولا، الکساندر دوما، پیر و ماری کوری از جمله افرادی هستند که یا در آن‌جا دفن شده‌ و یا خاکسترشان آن‌جا قرار گرفته است.
نشانی اینترنتی: www.monuments-nationaux.fr

کاخ ورسای
کاخ بزرگ و باشکوه ورسای، اواسط سده‌ی هفدهم و طی دوران سلطنت لویی چهاردهم- شاه آفتاب ساخته شد. ورسای به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنت جهان شمرده می‌شود و توسط یونسکو، یکی از میراث جهانی اعلام شده. جز باغ بزرگ و فضای سبز بی‌نظیری که توسط آندره لونتر طراحی شده، کاخ شامل آپارتمان‌های سلطنتی، سالن‌های مختلف مخصوص غذاخوری، بازی، بیلیارد، مجالس بال و برگزاری کنسرت‌های موسیقی، تالار اپرا و چند کلیسای کوچک هم می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.chateauversailles.fr

کلیسای سن دنی
کلیسایی تاریخی است که در سده‌ی یازدهم میلادی به سبک گوتیک بنا شده و مقبره‌ی بسیاری از پادشاهان فرانسه از زمان داگوبر اول تا لویی هیجدهم به شمار می‌رود. جز معماری و تزئینات خود کلیسا، پیکره‌ها و مقابر آن هم دیدنی است.
نشانی اینترنتی: www.monuments-nationaux.fr

مسجد پاریس
مسجد پاریس از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین مراکز مسلمانان در فرانسه است که پس از جنگ جهانی اول، برای بزرگ‌داشت شهدای مسلمان جنگ علیه آلمان ساخته شد. در تزیین این بنا، ازاصیل‌ترین تزئینات معماری اسلامی استفاده شده. این مسجد جز شبستان، مدرسه، کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه هم دارد.


باغ‌های تروکادرو
باغ‌های تروکادرو فضاهای بازی هستند که در منطقه‌ی شانزدهم پاریس واقع شده‌اند و از سمت شمال غربی به کاخ شایو و از جنوب شرقی به رود سن و پل ایِنا می‌رسند. سبک باغ انگلیسی است و با آبنمایی بسیار زیبا و مجسمه‌های مرمری دیدنی تزئین شده است.
بخش شرقی باغ‌های تروکادرو، نوترین آکواریوم اروپا با ٥٠٠ گونه از آبزیان، در فضایی به مساحت ٣٥٠٠ متر مربع ساخته شده است.
نشانی اینترنتی: www.cineaqua.com

باغ تویلری
تویلری در اصل یکی از کاخ‌های سلطنتی کشور فرانسه در حاشیه‌ی رود سن بود که در سال ١٨٧١ تخریب شد.
دستور ساخت کاخ را در سال ١٥٥٩، کاترین دو مدیچی به معمار برجسته، فیلیبرت دولورم داد. تویلری در فرانسه به معنای کوره‌ی آجرپزی است؛ و چون قبل از ساخت کاخ در این محل کوره‌های آجرپزی فعالیت می‌کردند، این اسم را رویش گذاشتند.
کاخ تویلری در ابتدا فقط ساختمان‌هایی کم‌عرض با سقف‌هایی بلند، یک حیاط بزرگ و دو حیاط کوچک داشت. بعدها، در سده‌ی هفدهم میلادی، آندره لو نوتر - که طراح فضای سبز لویی چهاردهم بود و باغ دهکده‌ی ویکنت و ورسای را هم او ساخته- باغچه‌ها و باغ زیبایی را برای کاخ طراحی کرد و ساختمان‌های کاخ را هم توسعه دادند، طوری که ضلع جنوب شرقی تویلری به کاخ لوور متصل شد. باغ‌های زیبای تویلری، امروزه هم محل رفت و آمد و گردش پاریسی‌هاست.

باغ لوکزامبورگ
هوا که آفتابی شود، پاریسی‌ها از هر سن و سالی به این باغ ٢٣ هکتاری سرازیر می‌شوند.
در باغ لوکزامبورگ، تورهای همراه با راهنما هم ترتیب می‌دهند که شنبه‌ها ساعت ١٠:٣٠ صبح برنامه‌ی بازدیدشان را شروع می‌کنند، اما باید از سه‌شنبه‌ی قبل‌اش جا رزرو کرد.
نشانی اینترنتی: www.senat.fr
موزه‌ی لوکزامبورگ را اواخر سده‌ی نوزدهم و در نارنجستان کاخ لوکزامبورگ، به عنوان فضایی نمایشگاهی برای هنرمندان ساخته‌اند.


اپرای باستیل
دومین اپراخانه‌ی بزرگ پاریس، همین اپرای باستیل است که توسط معمار کانادایی، کارلوس اوت طراحی شده و در ١٤ جولای ١٩٨٩ میلادی، یعنی دویستمین سالگرد شورش باستیل، افتتاح‌اش کرده‌اند.


پاریس در کنار لندن، نیویورک و میلان، یکی از مهم‌ترین مراکز مد دنیا است. این نکته البته باعث نمی‌شود که خرید کردن به یکی دو قلم لباس و کفش و کمربند و این‌جور چیزها محدود شود؛ می‌گویند خرید در پاریس حد و مرزی ندارد. آن‌جا همه‌جور مغازه‌ای، از مرکزخریدهای بزرگ گرفته تا بوتیک‌های کوچک کنار خیابان پیدا می‌شود. این شهر البته به گران بودن هم معروف است و اگر دنبال اجناسی با قیمت مناسب می‌گردید، بهتر است به جای رفتن به فروشگاه‌های بزرگی مثل لافایِت، در خیابان شانزه‌لیزه یا ریولی گشتی بزنید.


ژانویه و فوریه:

جشنواره‌ی موسیقی سال نو
جشنواره‌ی موسیقی سال نو، بعد از ظهر روز سال نو در کاخ شایو برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.parisparade.com

هفته‌ی مُد پاریس
دو بار در سال- یک بار در اواخر ژانویه و بار دیگر در ماه سپتامبر- در پارک نمایشگاه کاخ ورسای برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.pretparis.com

سال نو چینی
در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه و در دو محله‌ی چینی پاریس برگزار می‌شود: در محله‌ی کوچک‌تر، جشن سال نو در محدوده‌ی خیابان تامپل، خیابان او مر و خیابان تروبیگو برگزار می‌شود.
جشن دیگر را هم در محدوده‌ی بین پور دو شوازی، پور دیوری و بولوار ماسنا راه می‌اندازند

تالار جهانی کشاورزی
این نمایشگاه ده روزه‌ی کشاورزی، از اواخر فوریه تا اوایل مارس در پارک نمایشگاه و در پور دو ورسای برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.salon-agriculture.com


مارس و آوریل:

موسیقی بلوز حومه
جشنواره‌ی جاز و بلوز حومه، در مارس و آوریل و در حومه‌های شمالی پاریس برگزار شده و مخاطبان زیادی دارد.
نشانی اینترنتی: www.banlieuesbleues.org

ماراتن جهانی پاریس
ماراتن جهانی پاریس، در اولین یکشنبه‌ی ماه آوریل، بین خیابان شانزه‌لیزه تا خیابان فوش برگزار می‌شود. اوایل ماه مارس هم شهر پذیرای مسابقه‌ی نیمه‌ ماراتن پاریس است.
نشانی اینترنتی: www.parismarathon.com

جشن موسیقی
جشنواره‌ی موسیقی ملی است که برنامه‌های متنوع جاز، راگی، کلاسیک و... دارد و در شب ٢١ ژوئن برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.fetedelamusique.fr

جشنواره‌ی جاز پاریس
بعدازظهر روزهای شنبه و یک‌شنبه در ماه‌های ژوئن و ژوییه، در پارک فلورال پاریس کنسرت‌های جاز رایگان برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.parcfloraldeparis.com

سواحل پاریس
سواحل منحصر به فرد و استثنایی پاریس، برای چهار هفته از اواسط ژوییه تا اواسط آگوست، برنامه‌های ویژه‌ای دارند

تور فرانسه
از سال ١٩٧٥ میلادی، آخرین مرحله‌ی این دوچرخه‌سواری جهانی، در خیابان شانزه‌لیزه و در سومین یا چهارمین یکشنبه‌ی ماه ژوییه برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.letour.fr

جشنواره‌ی هنرهای پاییزه
شامل نقاشی، موسیقی، رقص و تئاتر است و از اواسط سپتامبر تا دسامبر در همه‌ی خیابان‌های شهر برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.festival-automne.com

روزهای میراث تمدن اروپایی
مثل دیگر جاهای اروپا، پاریس هم آخر سومین هفته‌ی سپتامبر، درِ ساختمان‌های ممنوعه‌اش، از قبیل سفارت‌خانه‌ها، وزارت‌خانه‌های حکومتی، دفتر شرکت‌ها و حتی کاخ الیزه را، به روی خارجیان می‌گشاید.
نشانی اینترنتی: www.journeesdupatrimoine.culture.fr

مسابقه‌ی جهانی پرش با اسب پاریس
این مسابقه، در نیمه‌ی اول ماه دسامبر و در بخشی از تالار شوال، واقع در پارک نمایشگاه پور دو ورسای برگزار می‌شود و بهترین اسب سواران این رشته‌ی جهان در آن شرکت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.salon-cheval.com

مراسم شب عید میلاد مسیح
بسیاری از کلیساهای پاریس چون نتردام، جشن میلاد مسیح را نیمه‌شب برپا می‌کنند

شب عید سال نو
بلوار سن میشل، میدان باستیل، برج ایفل و به ویژه خیابان شانزه‌لیزه، جاهایی هستند که به مناسبت سال نو جشن‌هایی دیدنی برپا می‌کنند.

بهار سینما
سینماهای سرتاسر پاریس، حوالی ٢١ مارس، به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار، به مدت سه روز
بلیط‌هایشان را به قیمت ارزانی به فروش می رسانند.
نشانی اینترنتی: www.printempsducinema.com


مه و ژوئن:

شب موزه‌ها
شنبه شبی در اواسط ماه مه، بازدید از موزه‌ها از ٦ بعدازظهر تا دیروقت مجانی است.
نشانی اینترنتی: www.nuitdesmusees.culture.fr


ژوییه و آگوست:

روز باستیل
١٤ژوییه، روز ملی فرانسه است. به همین مناسبت، در شب ١٣ ژوییه در ایستگاه‌های آتش‌نشانی سراسر شهر، رقص‌هایی توسط نیروهای آتش‌نشانی پاریس انجام می‌گیرد. ساعت ١٠ صبح روز ١٤ ژوییه،نیروهای ارتش و آتش‌نشانی با هواپیما و هلی‌کوپتر در خیابان شانزه‌الیزه رژه می‌روند. حدود ساعت ١١ شب، مراسم آتش‌بازی بزرگی در میدان مارس برگزار می‌شود