بسیاری از مردم، سنگاپور را به خاطر غذاها و مرکزخریدهای متنوع‌اش می‌شناسند؛ اما علاوه بر این‌ها، سنگاپور به خاطر تفریحات متنوع‌اش هم اسم و رسمی به هم زده و دارد تبدیل می‌شود به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری.
سنگاپور، جزیره‌ای کوچک است در جنوب شبه جزیره‌ی مالای که در ۱۳۷ کیلومتری شمال خط استوا قرار گرفته و به وسیله‌ی‌ تنگه‌ی جاهور از مالزی جدا شده است.
کشور سنگاپور، چهارمین مرکز مالی و تجاری جهان است و پایتخت آن، یکی از شهرهای مهم بین‌المللی محسوب می‌شود و نقشی کلیدی در تجارت و اقتصاد جهان ایفا می‌کند. بندر سنگاپور، یکی از پنج بندر مهم و پر ‌رفت‌و‌آمد جهان هم هست. ساکنان این کشور مهاجرپذیر، اغلب چینی، مالایی و هندی‌اند که بخشی از فرهنگ خود را نیز همراهشان به سنگاپور آورده‌اند.

سنگاپور به خاطر جشنواره‌های متعددی که در آن برگزار می‌شود، در تمام فصول سال برای مسافران سرگرم‌کننده است. خود سنگاپوری‌ها این مثل را دارند که هر وقت از خانه بیرون بروی، به جشن یا کارناوالی برمی‌خوری؛ از جشنواره‌های مد گرفته تا فیلم و غذا و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید.
سنگاپور به خاطر نزدیکی به خط استوا، هوای گرم و مرطوبی دارد و دمایش هیچ وقت پایین‌تر از ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نمی‌آید. دمای تابستان و زمستانش هم آن‌قدری با هم فرق ندارند؛ ماه‌های زمستان، باران زیاد می‌بارد و به همین خاطر، دمای هوا کمی پایین‌تر است، اما نه آن‌قدر که بر روی صنعت توریسم کشور تاثیر خاصی بگذارد. شلوغ‌ترین وقت سال در سنگاپور، زمان تعطیلات مدارس است و برخی از جشنواره‌های مهم بین‌المللی.


پونگال
جشن چهار روزه‌ی برداشت محصول است که در ماه ژانویه اهالی جنوب هند آن را برگزار می‌‌کنند. معبد سری ماریامان و محله‌ی هند کئوچک، مهم‌ترین میزبانان این جشن‌اند.
رسم است که در این مراسم، مردم با پرسیدن «پال پونگیتها» از هم احوال‌پرسی می‌کنند که معنایش می‌شود: آیا شیر در خانه‌ی شما جوشیده است؟ این جمله به پذیرایی مخصوص این جشن برمی‌گردد: شیرینی‌های برنجی کوچکی که در شیر جوشیده تعارف می‌شوند و نشانه‌ای از سخاوت‌اند.

سال نوی چینی
محله‌ی چینی‌ها در سنگاپور، در ماه فوریه میزبان رویدادی دیدنی و هیجان انگیز است. چینی‌ها با رقص اژدهاهای عظیم، رژه و عیدی دادن به کوچک‌ترها، به استقبال سال نو می‌روند. برگزاری مراسم آتش‌بازی‌ و برپا کردن دکه‌های خیابانی هم در این روز معمول است.

چینگای
بزرگ‌ترین کارناوال سنگاپور، بیست‌ودو روز بعد از جشن سال نوی چینی برگزار می‌شود و راه‌پیمایی پرهیجانی است با تفریحات فرهنگی مختلف و نمایش‌های حیوانات و آتش‌بازی و این‌جور چیزها.
نشانی اینترنتی: www.chingay.org.sg

جشنواره‌ی مد سنگاپور
درست است که جشنواره‌ی مد سنگاپور به پای جشنواره‌ی مد پاریس نمی‌رسد، اما بهترین جشنواره در آسیای شرقی به شمار می‌رود. این جشنواره هر سال در ماه مارس برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی جهانی شکم‌پرستی
جشنواره‌ی غذاهای سنگاپور، هر سال از اواخر ماه مارس شروع می‌شود و یک ماه ادامه خواهد داشت.
نشانی اینترنتی: www.worldgourmetsummit.com

جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم
هر سال در ماه آوریل برپا می‌شود و میزبان فیلم‌سازانی از سراسر دنیاست.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد