آفریقای جنوبی کشوری پهناور و کهن‌سال است. بعضی از قدیمی‌ترین آثار حیات را که حدود چهار میلیون سال قدمت دارند در این منطقه پیدا کرده‌اند و بنیاد یونسکو هم دره‌ی گوتنگِ این کشور را «مهد تمدن بشر» نامیده و در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرده است.
نقاشی‌های روی سنگ غارهای حومه‌ی شرقی کیپ‌تاون و کووازولو‌ـ‌ناتال که عمرشان به سی‌هزار سال پیش می‌رسد نشان می‌دهند آفریقایی‌های بانتوزبان خیلی پیش از سفیدپوست‌هایی که گاهی ادعا می‌کنند همزمان با سیاهان به این سرزمین پا گذاشته‌اند در این کشور ساکن شده بودند. این مهاجران حدود دوهزار سال پیش از لیمپوپو، شمالی‌ترین بخش آفریقای جنوبی، گذشتند و در این سرزمین ساکن شدند. در این زمان، مراکز تجارت و داد و ستد منطقه نزدیک معادن آهن و مس متمرکز بودند و بقایای آن‌ها را امروز هم می‌توان در مجموعه‌ی ماسورینی در پارک ملی کروگر تماشا کرد.
در قرن سیزدهم میلادی، بخش اعظم منطقه‌ی شرقی آفریقای جنوبی را نوادگان این اقوام آفریقایی اشغال کرده بودند و گروهی دیگر به نام سان‌ها هم بیشتر در غرب زندگی می‌کردند. گروه کوچکی از این شکارچیان سان یا همان بوشمن‌ها ــ‌ نزدیک‌ترین خویشاوندان به انسان‌های عصر حجر‌ــ هنوز در صحرای کالاهاری زندگی می‌کنند. گروه کوچک دیگری هم از بوتساوانا به سمت جنوب مهاجرت کردند. این گروه خود را خوی‌خوی یا مردانِ ‌مرد می‌نامیدند و اولین شاهدان پیاده شدن هلندی‌ها در خاک آفریقای جنوبی بودند.
کشورهای قدرتمند اروپایی از قرن هفدهم کم‌کم برای خود مستعمره‌های کوچکی در آفریقای جنوبی دست و پا کردند که تا قرن نوزدهم بخش‌های بزرگی از این کشور را در بر می‌گرفتند. در سال ١٩١٠ اتحادیه‌ی آفریقای جنوبی تأسیس شد که بخشی از امپراتوری بریتانیا به حساب می‌آمد و زبان‌های انگليسی و هلندی هم زبان رسمی اين کشور شدند. این در حالی بود که زبان آفریقایی را تا سال ١٩٢٥ به رسمیت نمی‌شناختند و بر اساس قوانین تصویب‌شده هم همه‌ی مشاغل سطح بالا به سفیدپوستان تعلق داشت و سیاه‌پوستان از بیشتر حقوق مدنی، حتی حق خرید، اجاره و سهم داشتن در خانه و ملک‌ به جز در مناطقی مشخص، محروم بودند.
این وضع تا سال‌ها ادامه داشت و در دوران آپارتاید قوانین سخت و نژادپرستانه‌ا‌ی بر روابط دو نژاد سیاه و سفید حاکم بود؛ قوانینی که سیاه‌پوستان و سفیدپوستان را کاملا از هم جدا می‌کردند و ساحل‌ها، اتوبوس‌ها، توالت‌ها و حتی نیمکت‌های پارک جداگانه برای هر نژاد مشخص می‌کردند. اما در میانه‌ی قرن بیستم‌ مبارزه علیه این قوانین شدت گرفت و بسیاری از سیاه‌پوستان و سفیدپوستان شروع به تلاش برای از بین بردن آپارتاید کردند. نلسون ماندلا، از رهبران برجسته‌ی مبازرات مردم آفریقای جنوبی، را در سال ١٩٦٣ دستگیر و به حبس ابد محکوم کردند، اما مبارزه با آپارتاید ادامه یافت و ماندلا و بسیاری از دیگر زندانیان سیاسی این کشور بالاخره در سال ١٩٨٩ از زندان آزاد شدند و فرایند اصلاح قوانین نژادپرستانه را آغاز کردند. در نهایت، در سال ١٩٩٤ در پی یک انتخابات آزاد، سرود ملی قدیمی آفریقای جنوبی دوباره خوانده شد و عمر آپارتاید به طور رسمی به پایان رسید.
آثار چند قرن استثمار و تبعیض نژادی را هنوز هم می‌توان در آفریقای جنوبی دید. بسیاری از گردشگرانی که برای بار اول پا به این سرزمین می‌گذارند، از ساختار اجتماعی حاکم بر آن تعجب می‌کنند و گاهی چهره‌ی مخوف فقر را در بعضی مناطقش می‌بینند. با این حال، آفریقای جنوبی امروز در مسیر پیشرفت حرکت می‌کند و ترکیبی از یک کشور توسعه‌یافته و سطح اول و جامعه‌ای جهان سومی است که تضادهایی غیرمنتظره و جذاب را پیش روی کاشفانش می‌گذارد.
سرزمین‌های بکر، حیات ‌وحش افسونگر و شگفتی‌های طبیعی آفریقای جنوبی در کنار رستوران‌های بی‌نظیر و آب‌ و ‌هوای گرم و مطبوعِ پایدار این کشور را بعد از دوران آپارتاید به یکی از قطب‌های توریستی مهم جهان تبدیل کرده است و صنعت گردشگری امروزه یکی از مهم‌ترین صنایع و منابع درآمدی این کشور به شمار می‌رود.


تقریبا هر وقت سال برای سفر به آفریقای جنوبی مناسب است، هرچند بسته به برنامه‌‌ها و فعالیت‌هایی که برای تعطیلاتتان دارید بد نیست نگاهی به تقویم بیندازید. قبل از هر چیز حواستان باشد که آفریقای جنوبی در نیم‌کره‌ی جنوبی است و به همین دلیل فصل‌ها برعکس نیم‌کره‌ی شمالی خواهد بود.
از ماه خرداد تا مهر که فصل زمستان است، هوا خنک‌تر و خشک‌تر است و برای پیاده‌روی و گردش در طبیعت و فضاهای باز مناسب. این فصل مخصوصا برای کنکاش در حیات وحش زمان خوبی است، اما یادتان باشد که هوا گاهی در شب‌های صاف زمستانی این کشور کمی سرد می‌‌شود و بهتر است لباس مناسب همراهتان باشد. فصل بهار (مهر تا آذر) و پاییز (فروردین تا خرداد) برای گردش در همه‌ی مناطق آفریقای جنوبی مناسب است و در بهار می‌توانید شمال کیپ‌تاون را غرق در گل‌های وحشی ببینید. بیشترین دما در تابستان حدود ٢٦ درجه و کمترین دما در زمستان ٧ درجه است، بنابراین در تمام طول سال دمای روز چیزی حول و حوش ٢٠ درجه است که هوای مناسبی برای گردشگری است.
به جز آب و هوا، تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی را هم در نظر داشته باشید. از اواخر آذر تا اواسط دی، علاوه بر تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها که خیل دانش‌آموزان و دانشجویان را به مناطق تفریحی می‌کشاند، گردشگران زیادی از اروپا و آمریکای شمالی هم به آفریقای جنوبی سرازیر می‌شوند و هتل‌ها و پارک‌های ملی را اشغال می‌کنند. قیمت اتاق‌ها در این زمان گاهی دو برابر می‌شود، پس اگر خیال سفر دارید خیلی زودتر برای رزرو جا دست به کار شوید.


خرج و مخارج

واحد پول آفریقای جنوبی رَند است و هر رَند از صد سِنت تشکیل شده است. سکه‌های معتبر این کشور شامل سکه‌های ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و یک، ۲ و ۵ رَندی می‌شوند و اسکناس‌هایش هم شامل اسکناس‌های ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ رندی که البته به خاطر سابقه‌ی جعل اسکناس‌های ۲۰۰ رندی ممکن است بعضی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها این اسکناس‌ها را از شما قبول نکنند. بهترین پول برای تبدیل به رند، دلار آمریکا، یورو و پوند بریتانیاست. البته اگر ویزاکارت و مسترکارت هم داشته باشید، می‌توانید راحت از دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنید.
سفر به آفریقایی جنوبی چندان ارزان نیست، اما اگر به مهمان‌خانه‌ها بروید، غذایتان را خودتان آماده کنید و با وسایل نقلیه‌ی عمومی رفت و آمد کنید، با روزی حدود ۲۵۰ رند می‌توانید سر کنید. اگر بخواهید کمی سر کیسه را شل‌ کنید و خودتان را تحویل بگیرید، شاید این رقم به ۴۵۰ رند برسد. اما اگر با جیب پر به سفر می‌روید و نگرانی مالی ندارید، می‌توانید سراغ هتل‌های مجللی بروید که هزینه‌‌ی هر شی اقامت در آن‌ها از ۱۴۰۰ رند شروع می‌شود و بسته به ریخت و پاش شما می‌تواند تا پنج برابر این مبلغ هم بالا برود.
ژانویه
کارناوال سال نوی کیپ‌تاون
بزرگ‌ترین جشن خیابانی کیپ‌تاونی‌ها که هر سال در دو روز اول ژانویه برگزار می‌شود و حال و هوای شهر را عوض می‌کند.

فوریه
جشنواره‌ی کاوادی
این جشنواره‌ی هندو را سالی دو بار (در ژانویه فوریه و آوریل مه) در دوربان برای بزرگ‌داشت موروگا، یکی از خدایان هندوها، برگزار می‌کنند و خیلی از مراسم مذهبی هندوها را در آن خواهید دید.

مارس
تور دوچرخه‌سواری کیپ آرگوس
این مسابقه‌ی بزرگ‌ترین مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری جهان است و هر سال در دومین هفته‌ی ماه مارس ده‌ها هزار نفر در آن شرکت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.cycletour.co.za

آوریل
ماراتن دو اقیانوس
دوندگان این ماراتن یکی از زیباترین مسیرهای دوی جهان را در شنبه‌ی عید پاک طی می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.twooceansmarathon.org.za

ژوئیه
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم دوربان
بزرگ‌ترین جشنواره‌ی هنری آفریقای جنوبی که هر سال اوایل ژوئیه در کیپِ شرقی برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.nafest.co.za

اکتبر
جشنواره‌ی هنری و فرهنگی مُریجا
جشنواره‌ای برای بزرگداشت فرهنگ باسوتو که هر سال اوایل اکتبر در مریجا برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.morijafest.com

دسامبر
جشنواره‌ی هنری سُوِتو
جشنواره‌ای یک هفته‌ای برای ترویج هنر، وحدت و فرهنگ که از اواسط تا اواخر دسامبر هر سال برگزار می‌شود.
تلفن: ۲۸۱۸ ۴۸۷ ۰۱۱
نشانی اینترنتی: www.joburg.org.za

زمان و مدت تعطیلات رسمی
- روز سال نو: اول ژانویه
- روز حقوق بشر: ۲۱ مارس
- جمعه‌ی نیک: مارس/آوریل
- یک‌شنبه‌ی عید پاک: مارس/آوریل
- دو‌شنبه‌ی عید پاک: مارس/آوریل
- یک‌شنبه‌ی عید پاک: مارس/آوریل
- روز خانواده: ۱۷ آوریل
- روز قانون اساسی یا آزادی: ۲۷ آوریل
- روز کارگر: اول مه
- روز جوانان: ۱۶ ژوئن
- روز زنان: ۹ مارس
- روز میراث: ۲۴ سپتامبر
- روز آشتی: ۱۶ دسامبر
- کریسمس: ۲۵ دسامبر
- روز نیکوکاری: ۲۶ دسامبر


آفریقای جنوبی از آن کشورهایی نیست که طیف وسیعی از غذاهای ویژه‌ی خودشان را دارند، اما با این حال غذاها و میان‌وعده‌ها و شیرینی‌های مخصوصی هستند که بد نیست تجربه‌شان کنید. سنت غذایی آفریقای جنوبی بیشتر یادگاری از دوره‌ی استعمار هلندی‌هاست و به همین خاطر هم شباهت‌های زیادی با پخت و پز هلندی دارد. این‌جا می‌توانید طعم انواع بیلتُنگ (گوشت خشک‌شده)، راسک‌ (نانِ دوآتشه) و بوئروُرس یا سوسیس‌های محلیِ تند و تیز را بچشید. مردم آفریقای جنوبی توی پخت و پز از کاری هم زیاد استفاده می‌کنند، هرچند میزان تندی کاری‌ها از شهری به شهر دیگر فرق می‌کند.
متداول‌ترین غذا در آفریقای جنوبی میلی پَپ یا پوره‌ی ذرت است که آن را با چاشنی‌ها و سس‌های مختلف مزه‌دار می‌کنند. مردم این کشور طرفدار پر و پا قرص باربکیو و غذاهای کبابی هم هستند و بنابراین انواع و اقسام کباب‌ها را همه‌جا پیدا می‌کنید. در منوهای رستوران‌های آفریقای جنوبی، بارها عبارت «کارو لمب» یا گوشت بره‌ی کارو را خواهید دید، چون محلی‌ها معتقدند که گوشت منطقه‌ی کارو به خاطر تغذیه‌ی گوسفندانش از گیاهان معطر بسیار خوش‌طعم‌تر از مناطق دیگر است.
در میان دسرها، بد نیست اگر مِلک‌تارت را امتحان کنید که نوعی تارت هلندی با کرم دارچین است. پودینگ مالوا هم یک پودینگ شیرینِ هلندی است که آن را با خامه یا کرم سرو می‌کنند. کوک‌سیسترز را هم از دست ندهید؛ نوعی دونات که مثل زولبیا در روغن سرخش می‌کنند و بعد در شهد می‌خوابانند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد