سیدنی، قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و پرتنوع‌ترین شهر استرالیا، از آن‌جاهایی است که دلتان را در نگاه اول می‌برد؛ شهری بی‌نظیر که اسکله‌ی باشکوه و انبوه دماغه‌های سنگی، خلیج‌های زیبا و ساحل‌های افسانه‌ایش را در هیچ‌جای دیگر نمی‌بینید. این‌جا بهترین‌های استرالیا را در خود جمع کرده است: اقیانوس چشم‌نواز، آب و هوای عالی، ساختمان‌های نمادین و جاذبه‌ای وحشی. با این همه، سیدنی فقط شهر دریا و ساحل و شنا و حمام آفتاب نیست. بافت چندفرهنگی جامعه‌ی سیدنی آن را به مدل کوچک‌شده‌ی دنیای امروز تبدیل کرده است؛ شهری که میراث بسیاری از فرهنگ‌های جهان را در رستوران‌ها، جامعه‌ی فرهنگی و هنری، خیابان‌ها، بازارها و زندگی روزمره‌ی مردمش می‌بینید.
اسکله‌ی سیدنی این شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند و پل اسکله‌ی سیدنی و تونلِ اسکله ساحل‌های این دو بخش را به یکدیگر وصل می‌کنند. اسکله‌، با ساحل‌ها، خورها، خلیج‌ها، جزیره‌ها و پارک‌های ساحلیش، قلب سیدنی به شمار می‌رود. مرکز شهر شامل منطقه‌ی بینِ سیرکلر کی و ایستگاه مرکزی می‌شود و اسکله‌ی دارلینگ را در غرب این منطقه و دارلینگ‌هرست، کینگز کراس و پدینگتن را در شرق آن می‌بینید.
اگر از مرکز شهر به اندازه‌ی ۳ کیلومتر در جهت جنوب شرقی حرکت کنید، به ساحل می‌رسید و دو حومه‌ی ساحلیِ بوندی و کوگی را پیدا می‌کنید. فرودگاه کینگزفورد اسمیتِ سیدنی در حدود ۱۰ کیلومتریِ جنوب مرکز شهر قرار گرفته است و بخش غربی شهر هم محله‌های پیرمونت، گلِب و بالمِین را در خود جای داده است. در فاصله‌ی مرکز و بخش غربی، دو محله‌ی نیوتاون و لیچ‌هارت را می‌بینید و محله‌های دیگر سیدنی هم در امتداد ۲۰ کیلومتریِ شمال و جنوب مرکز شهر پراکنده‌اند و چند پارک ملی آن‌ها را از هم جدا می‌کنند. محله‌هایی که در شمال پل قرار گرفته‌اند، روی‌هم‌رفته، به ساحل شمالی مشهور هستند و محله‌های حومه‌ای غربِ شهر هم ۵۰ کیلومتر امتداد پیدا کرده‌اند تا به کوه‌های بلو مانتینز برسند.
بد نیست که کشف سیدنی را از اسکله‌ی دیدنی شهر شروع کنید و بعد هم به پارک ملیِ اسکله‌ی سیدنی سری بزنید که مجموعه‌ای از پیاده‌راه‌های زیبای وسط بوته‌زار، مناظر دیدنی، کنده‌کاری‌های بومیان و دیدنی‌های تاریخی را در خود جای داده است. خانه‌ی اپرای سیدنی هم که نیازی به معرفی ندارد؛ مهم‌ترین نماد و جاذبه‌ی شهر که می‌گویند در طراحی آن از پره‌های پرتقال، صدف حلزون، برگ‌های نخل و معبدهای مایاها الهام گرفته‌اند. پل اسکله‌ی سیدنی هم یکی از آن نمادهای سیدنی است که از همه‌جای شهر می‌شود آن را دید و منطقه‌ی تجاری مرکزی شهر را به منطقه‌ی تجاریِ سیدنی شمالی وصل می‌کند.
بعد از اسکله و دیدنی‌هایش، سراغ محله‌ی راکس بروید؛ ‌جایی که اولین مهاجران اروپاییِ سیدنی در آن خانه ساختند و حالا منطقه‌ای توریستی با ساختمان‌های قدیمی، کافه‌ها و سوغات‌فروشی‌های عالی است. از ما می‌شنوید، دیدار از موزه‌ی هنرهای معاصر سیدنی، بنای یادبود آنزاک، موزه‌ی سیدنی و موزه‌ی استرالیا را هم توی برنامه‌تان بگذارید. البته بهتر است گالری هنر نیو ساوت ولز، باغ گیاه‌شناسی رویال، آکواریوم سیدنی و خانه‌ی الیزابت بِی را هم از دست ندهید.
سیدنی آب و هوایی معتدل، با تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی ملایم، دارد. البته آب و هوای محله‌های نزدیک‌تر به اقیانوس ملایم‌تر است و هرچه به طرف حومه‌های غربی شهر بروید، از ملایمت هوا کم می‌شود. به‌ طور میانگین، سیدنی در ۱۳۸ روز سال هوای بارانی دارد، اما در سیدنی برف نمی‌بارد و آخرین بارش برف گزارش‌شده در تاریخ این شهر به اواسط قرن نوزدهم مربوط می‌شود.
فراوانیِ محصولات غذایی تازه و گوناگون، رقابت جدیِ سرآشپزهایی مبتکر و ترکیب چندفرهنگیِ سیدنی، بیرون غذا خوردن در سیدنی را به تجربه‌ای خوشایند و بی‌نظیر تبدیل کرده‌اند. پیشنهاد ما این است که روزتان را با یک فنجان قهوه‌ی ماکیاتو و یک بشقاب کیک داغِ پنیرِ ریکوتا در یکی از کافه‌های دل‌نشین شهر آغاز کنید و بعد برای ناهار سراغ یکی از رستوران‌های کنار دریا بروید. اگر یک شام سنگین را ترجیح می‌دهید به رستوران‌هایی که غذاهای مدرن استرالیایی دارند سری بزنید و اگر شامی مختصر بیشتر به شما می‌چسبد می‌توانید در اغذیه‌فروشی‌های سرپایی یک تکه پای با سس بخورید. اگر می‌خواهید شب را بیرون بگذرانید، سر شب با کمی تاپاس ته‌بندی کنید و آخر شب به یکی از رستوران‌های محله‌ی چینی‌ها بروید.
تجربه‌ی خرید در سیدنیِ مرکزی سریع و سرسام‌آور است. منطقه‌ی تجاری مرکزی شهر پر است از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مغازه‌ها و بوتیک‌های بین‌المللی مدِ دورتادور مرکز خرید خیابان پیت. البته اگر لباس‌های مد روز را از محله‌هایی مثل خیابان آکسفورد یا پدینگتن بخرید، کارتان آسان‌تر خواهد بود. اگر اهل خرید اثاثیه و عتیقه‌جات هستید، مغازه‌های خیابان کوین و وولاهرا را از دست ندهید. برای خریدن سوغاتی‌های استرالیایی هم پیشنهاد می‌کنیم که به محله‌ی تاریخی و توریستی راکس سری بزنید، هرچند مغازه‌های این محله چندان ارزان‌فروش نیستند و شاید همان جنس‌ها را توی بازارهای پَدیز در محله‌ی چینی‌ها با قیمتی مناسب‌تر پیدا کنید. یادتان باشد که بیشتر مغازه‌های شهر سر شب کار و بارشان را تعطیل می‌کنند و فقط پنج‌شنبه‌ شب‌هاست که بعضی مغازه‌ها تا ساعت ۹ شب باز می‌مانند.
فرودگاه کینگزفورد اسمیتِ سیدنی فقط ۱۰ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و به همین دلیل برای رفت و آمد فرودگاهی مشکلی زیادی نخواهید داشت. البته این نزدیکی فرودگاه به شهر باعث شده که از ساعت ۱۱ شب تا ۵ صبح باند فرودگاه را ببندند تا آلودگی صوتی شهر را کمتر کنند.
شبکه‌ی اتوبوس‌های سیدنی تقریبا تمام شهر و حومه‌هایش را پوشش می‌دهد و مهم‌ترین ایستگاه‌های اتوبوس شهر را در سیرکلر کی، وینیارد پارک (خیابان یورک) و میدان ریل‌وِی می‌بینید. مونوریل شهر سیدنی فاصله‌ی اسکله‌ی دارلینگ تا شهر را در حدود ۱۴ دقیقه طی می‌کند. قطار شهری سیدنی هم ایستگاه مرکزی و پیرمونت را از طریق محله‌ی چینی‌ها و اسکله‌ی دارلینگ به هم وصل می‌کند که البته نرخ بلیت این قطارها بسته به مسیر متفاوت است.
سیدنی سرگرمی‌ها و جاذبه‌های زیادی هم برای بچه‌ها دارد. علاوه بر برگزاری برنامه‌هایی برای بچه‌ها در گالری هنر نیو ساوت ولز و خانه‌ی اپرای سیدنی، بچه‌ها از کشف آکواریوم سیدنی و دیدنی‌هایی مثل باغ وحش تارُنگا، اُشن‌وُرد (دنیای اقیانوس)، لوناپارک و سرزمین بازی‌های لالیپاپز هم حسابی لذت می‌برند.

چند توصیه:
۱. کافی‌نت‌های زیادی در سیدنی هستند، مخصوصا در کینگز کراس، محله‌ی چینی‌ها و بوندی. هزینه‌ی استفاده از خدمات این کافی‌نت‌ها دور و برِ ساعتی ۳ دلار است. خیلی از هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها هم اینترنت دارند.
۲. اگر می‌خواهید تعداد زیادی از موزه‌ها و دیدنی‌های سیدنی را کشف کنید، بهتر است کارت تخفیف این شهر را از نشانی اینترنتی www.seesydneycard.com تهیه کنید تا هزینه‌ی کمتری بپردازید.
۳. اگر به ساحل جنوبیِ اسکله‌ی سیدنی رفتید، به ساحلِ خوش‌منظره‌ی کمپ کاو سری بزنید؛ جایی که ناوگان اول دریاییِ بریتانیا در آن پهلو گرفت. در ساحل شمالی هم بد نیست که مَنلی کاو، ساحل ریف، ساحل کلانتارف، ساحل چاینامَنز و ساحل بال‌مارل را ببینید.
۴. خیلی از اهالی سیدنی از قایق‌های مسافربر برای رفت و آمد بین سیدنی و حومه‌هایش استفاده می‌کنند که البته، بسته به مسیر و مقصد، کرایه‌هایی متفاوت دارند. تاکسی‌های آبی هم در واقع برای تورهایی در مسیرهایی مثل سیرکلر بی تا اسکله‌ی دارلینگ به کار می‌روند. بد نیست اگر یکی دو باری سوار این قایق‌ها شوید و از قایق‌سواری حسابی لذت ببرید.
۵. بلیت اتوبوس را می‌توانید از روزنامه‌فروشی‌ها، کیوسک‌های بلیت‌فروشی یا رانندگان اتوبوس بخرید. شما باید هنگام سوار شدن پول بلیتتان را به راننده بدهید یا بلیتتان را در دستگاه بلیت‌خوانِ جلوی در وارد کنید. کرایه‌ی خطوط اتوبوس از ١/٧ دلار شروع می‌شود و ممکن است در بعضی مسیرها به ۳ تا ۴ دلار هم برسد.
۶. نرخ ورودی تاکسی‌های سیدنی ٢/٨ دلار است و پس از آن به ازای هر کیلومتر باید ١٤/٦٢ دلار کرایه بپردازید که این مبلغ از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح ۲۰ درصد هم گران‌تر می‌شود. یادتان باشد که پرداخت عوارض پل‌ها، تونل‌ها و اتوبان‌های مسیر هم بر عهده‌ی مسافر است.

دیدنی‌های سیدنی:
- اسکله‌ی سیدنی
- پارک ملی اسکله‌ی سیدنی
- خانه‌ی اپرا
- پل اسکله‌ی سیدنی
- محله‌ی راکس
- موزه‌ی هنرهای معاصر
- بنای یادبود آنزاک
- موزه‌ی سیدنی
- موزه‌ی استرالیا
- گالری هنر نیو ساوت ولز
- باغ گیاه‌شناسی رویال
- آکواریوم سیدنی
- خانه‌ی الیزابت بِی


تاریخچه

وقتی گذار کاپیتان جیمز کوکِ معروف به استرالیا افتاد، در امتداد ساحل شرقی حرکت کرد تا به خلیج باتنی رسید. کوک اسم این منطقه را نیو ساوت ولز ‌یعنی ولز جنوبیِ جدید‌ گذاشت، اما کسی نمی‌داند که چطور با دیدنِ این منطقه یاد ولزِ بریتانیا افتاد. ماجرا هر چه که بود، این اسم روی ایالتی که حالا سیدنی مرکزش است ماند. بومیان منطقه چندان روی خوشی به کوک و همراهانش نشان ندادند، اما بریتانیایی‌ها پرروتر از این حرف‌ها بودند و در اواخر قرن هجدهم ناوگانِ اولی دریاییشان را به این‌جا فرستادند. این ناوگان، روز ۲۶ ژانویه‌ی ۱۷۸۸، به ساحل سیدنی رسید؛ روزی که حالا استرالیایی‌ها به عنوان روز ملی استرالیا جشن می‌گیرند. منطقه‌ی سیدنی خانه‌ی اجدادیِ قبیله‌ی اِئورا بود؛ قبیله‌ای با فرهنگی غنی و هنری پیشرفته. اما وقتی پای بریتانیایی‌ها به این‌جا رسید، سرزمین‌های این قبیله را از آن‌ها گرفتند و خیلی‌هایشان را کشتند یا به زور کوچاندند.
اوایل قرن نوزدهم بود که سیدنی کم‌کم به یک بندرِ پرهیاهو تبدیل شد و باغچه‌های سبزی‌جات، خانه‌های نوساز، انبارهای تجاری، خیابان‌ها و آسیاب‌های بادی جای خودشان را توی بوته‌زارهای منطقه باز کردند. توی بیست تا سی سال بعد هم مهاجران تازه‌وارد همه‌ی مناطق اطراف شهر را کشف کردند. تا میانه‌های قرن نوزدهم، رشد سریع اقتصادی نیو ساوت ولز باعث افزایش حقوق کارگران، بروز فرصت‌های ترقی اجتماعی و ایجاد اتحادیه‌های صنفی قوی شده بود. اما کارفرمایان که می‌خواستند هزینه‌های تولید را پایین نگه دارند، پای مهاجران آسیایی و جزیره‌نشین را به این منطقه باز کردند تا خیال خودشان را از دسترسی به نیروی کار ارزان راحت کنند؛ موضوعی که بافت اجتماعی و فرهنگی شهر را زیر و رو کرد.
نیو ساوت ولز در اول ژانویه‌ی ۱۹۰۱ به دیگر مستعمره‌های بریتانیا پیوست تا کشور استرالیا متولد شود. هرچند این کشور هنوز هم تحت قیمومیتِ بریتانیا بود، اما با گذشت زمان استقلال بیشتری و بیشتری به دست آورد.
پس از جنگ جهانی دوم، دولت استرالیا سیاست جذب مهاجران اروپایی را پیش رو گرفت و بسیاری از این مهاجران برای زندگی به نیو ساوت ولز آمدند. این سیاست سیدنی را به شهری عمدتا اروپایی‌نشین تبدیل کرد، اما در دهه‌ی ۱۹۷۰ دولت استرالیا سیاست‌های مهاجرتیِ تبعیض‌آمیزش را تغییر داد و حالا سیدنی هم، مثل بقیه‌ی شهرهای استرالیا، با مهاجرانی از همه‌جای دنیا حال و هوایی چندفرهنگی دارد.
سیدنی در سال ۲۰۰۰ میزبان بازی‌های المپیک بود و در جریان آماده‌سازی شهر برای این باز‌ی‌ها خیلی از زیرساخت‌هایش را بازسازی کردند و امکانات ورزشی، تفریحی و رفاهی آن را هم توسعه دادند. بد نیست بدانید که سیدنی یکی از شهرهای نسبتا گرانِ جهان است، اما خیلی‌ها می‌گویند که دیدنِ این شهر به هزینه‌هایش می‌ارزد.


سیدنی آب و هوایی معتدل، با تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی ملایم، دارد. البته آب و هوای محله‌های نزدیک‌تر به اقیانوس ملایم‌تر است و هرچه به طرف حومه‌های غربی شهر بروید، از ملایمت هوا کم می‌شود. گرم‌ترین ماه سیدنی ژانویه است که دمای هوا در آن گاهی از ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم بیشتر می‌شود، هرچند چنین روزهایی زیاد اتفاق نمی‌افتند. هوای مناطق ساحلی شهر در زمستان‌ها به‌ ندرت از ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر می‌شود و در ژوئیه، سردترین ماه سال، میانگین دمای شهر بین ۸ تا حدود ۱۶ درجه‌ی سانتی‌گراد است.
توزیع بارندگی سیدنی در طول سال تقریبا یک‌دست است، اما میزان بارش در نیمه‌ی اول سال کمی بیشتر است. به‌ طور میانگین، سیدنی در ۱۳۸ روز سال هوای بارانی دارد. در سیدنی برف نمی‌بارد و آخرین بارش برف گزارش‌شده در تاریخ این شهر به اواسط قرن نوزدهم مربوط می‌شود.
نوسان‌های جبهه‌های آب و هواییِ ال‌نینو جنوبی گاهی باعث می‌شود که سیدنی شاهد خشکی و آتش‌سوزی در جنگل‌ها یا طوفان و سیل باشد. مخصوصا در بهار و تابستان احتمال آتش‌سوزی در بوته‌زارهای اطراف شهر خیلی زیاد است.
هرچند سیدنی به دلیل آب و هوای معتدلش مقصدی مناسب در همه‌ی سال به شمار می‌رود، اما بهارهای سیدنی خنک‌تر هستند و شاید گشت و گذار توی چنین هوایی خوشایندتر باشد.


اسکله‌ی سیدنی
اسکله‌ی سیدنی که ۲۰ کیلومتر در دهانه‌ی رود پاراماتا کشیده شده است، با ساحل‌ها، خورها، خلیج‌ها، جزیره‌ها و پارک‌های ساحلیش، قلب سیدنی به شمار می‌رود. این اسکله دو ورودی اصلی دارد: نورت هِد و ساوت هِد. خلیجِ واتسنز در منطقه‌ی نزدیک به ساوت هِد قرار گرفته است و پر است از کلبه‌های ساحلی. اگر به ساحل جنوبی رفتید، به ساحلِ خوش‌منظره‌ی کمپ کاو سری بزنید؛ جایی که ناوگان اول دریاییِ بریتانیا در آن پهلو گرفت. در ساحل شمالی هم بد نیست که مَنلی کاو، ساحل ریف، ساحل کلانتارف، ساحل چاینامَنز و ساحل بال‌مارل را ببینید.

پارک ملی اسکله‌ی سیدنی
این پارک مجموعه‌ای از پیاده‌راه‌های زیبای وسط بوته‌زار، مناظر دیدنی، کنده‌کاری‌های بومیان و دیدنی‌های تاریخی را در خود جای داده است. بخش جنوبی پارک شامل ساوت هِد و نیلسن پارک می‌شود و بخش شمالی هم شامل نورت هد، دابرُید هِد، میدل هِد و اشتن پارک. پنج جزیره‌ی کوچکِ کلارک، شارک، راد، گوت و فُرت دنیسن هم در این پارک قرار دارند.

خانه‌ی اپرا
خانه‌ی اپرای سیدنی را یورن اوتزن، معمار معروف دانمارکی، طراحی کرده است و مهم‌ترین نماد و جاذبه‌ی شهر است. می‌گویند که اوتزن در طراحی این بنا از پره‌های پرتقال، صدف حلزون، برگ‌های نخل و معبدهای مایاها الهام گرفته است. معماری خانه‌ی اپرا از هر زاویه‌ای باشکوه است، اما اگر از سیرکلر کی نگاهی به این ساختمان بیندازید، از زیباییش حیرت می‌کنید. این ساختمان چهار تالار اصلی برای باله، کنسرت، اپرا و تئاتر دارد و یک استودیو هم برای هنرمندان نوظهور.
نشانی اینترنتی: www.sydneyoperahouse.com

پل اسکله‌ی سیدنی
این پلِ بزرگ و شگفت‌انگیز یکی از آن نمادهای سیدنی است که از همه‌جای شهر می‌شود آن را دید. پلِ اسکله منطقه‌ی تجاری مرکزی شهر را به منطقه‌ی تجاریِ سیدنی شمالی وصل می‌کند. اگر با قطار یا ماشین از این پل بگذرید، خیلی از مناظر دیدنیش را از دست می‌دهید. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که روی پل قدم بزنید یا دوچرخه‌سواری کنید.

محله‌ی راکس
راکس همان‌جایی است که اولین مهاجران اروپاییِ سیدنی در آن خانه ساختند. این محله سال‌ها جزو محله‌های سطح پایین و فقیر شهر بود، اما در دهه‌ی ۱۹۷۰ مردم سیدنی به فکر نجات میراث فرهنگی و معماری این محله‌ی تاریخی افتادند. حالا راکس حال و هوایی توریستی دارد و خیلی از ساختمان‌های قدیمی شهر، کافه‌ها و سوغات‌فروشی‌ها را در آن می‌بینید. کَدمَن کُتیج، قدیمی‌ترین خانه‌ی سیدنی، هم توی همین محله است.

موزه‌ی هنرهای معاصر
ساختمان موزه‌ی هنرهای معاصر سیدنی را به سبک آرت دکو ساخته‌اند و مجموعه‌هایی عالی از آثار هنریِ معاصر را به مردم سیدنی معرفی کرده است. این موزه در واقع مجموعه‌ای از نمایشگاه‌ها و گالری‌های موقت با برنامه‌های متغیر است که تنها وجه اشتراکشان این است که می‌خواهند مردم را با هنر معاصر آشنا کنند.
نشانی اینترنتی: www.mca.com.au

بنای یادبود آنزاک
این بنای یادبود در سیدنی مرکزی قرار گرفته است و آن را برای بزرگداشت سربازان نیروهای مسلح مشترک استرالیا و نیوزیلند (آنزاک) در جنگ جهانی اول ساخته‌اند.
نشانی اینترنتی: www.rslnsw.com.au

موزه‌ی سیدنی
این موزه‌ی هیجان‌انگیز در شرق میدان مک‌کوِری قرار گرفته است و ساختمانش اولین مقر رسمی دولت بوده است. این‌جا با استفاده از شیوه‌هایی ابتکاری، داستان شهر سیدنی را برای بازدیدکنندگان روایت می‌کنند. بعد از گشت زدن در موزه، حتما سری هم به کافه‌ی بی‌نظیرش بزنید.
نشانی اینترنتی: www.hht.net.au

موزه‌ی استرالیا
توی این موزه، با تاریخ طبیعی استرالیا آشنا می‌شوید. این موزه‌ی قدیمی را فقط ۴۰ سال بعد از رسیدن اولین اروپایی‌ها به سیدنی ساخته‌اند و بهترین جا برای آشنایی با حیات وحش بومی استرالیاست.
نشانی اینترنتی: www.amonline.net.au

گالری هنر نیو ساوت ولز
این گالری بهترین آثار هنری قرن‌های نوزدهم و بیستم استرالیا را در خود جای داده است و علاوه بر این بعضی آثار هنری آسیایی و اروپاییِ قرن‌های پانزدهم تا نوزدهم را هم در آن خواهید دید. خیلی از برنامه‌های فرهنگی و هنری سیدنی را هم در این گالری برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.artgallery.nsw.gov.au

باغ گیاه‌شناسی رویال
این باغ را در سال ۱۸۱۶ به عنوان منطقه‌ی کاشت سبزی‌جاتِ مستعمره راه انداختند، اما حالا یکی از تفریحگاه‌های مهم شهر است. این‌جا اصل بر راحتیِ بازدیدکنندگان است و به همین خاطر تعجب نکنید اگر تابلویی دیدید که به شما توصیه می‌کند روی چمن قدم بزنید، رزها را بو کنید، درخت‌ها را بغل کنید و با پرنده‌ها حرف بزنید. بهترین بخش‌های باغ جاهایی مثل باغِ رز، مجموعه‌ی گیاهان اقیانوس آرام جنوبی، باغ بیابانی و هرمِ شیشه‌ای مرکز استوایی هستند.
نشانی اینترنتی: www.rbgsyd.nsw.gov.au

آکواریوم سیدنی
این آکواریوم پر طرف‌دار جای خوبی برای آشنا شدن با حیات وحش دریاییِ غنی استرالیاست. مجموعه شامل ۳ آکواریوم اقیانوسی است که توی یکی از آن‌ها کوسه‌ها، سفره‌ماهی‌ها و ماهی‌های عظیم‌الجثه را می‌بینید و توی دوتای دیگر هم با حیات دریاییِ اسکله و خوک‌های دریاییِ استرالیا آشنا می‌شوید.
نشانی اینترنتی: www.sydneyaquarium.com.au

خانه‌ی الیزابت بِی
این خانه را بین سال‌های ۱۸۳۵ تا ۱۸۳۹ و به سبک نئوکلاسیک ساخته‌اند و زمانی بهترین خانه‌ی مستعمره بوده است. درست است که حالا آپارتمان‌های قرن بیستمی دورتادور این خانه را گرفته‌اند، اما دیدن تالار بیضی‌شکل و پله‌های زیبایش هنوز هم هیجان‌انگیز است.


تجربه‌ی خرید در سیدنیِ مرکزی سریع و سرسام‌آور است. منطقه‌ی تجاری مرکزی شهر پر است از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مغازه‌ها و بوتیک‌های بین‌المللی مدِ دورتادور مرکز خرید خیابان پیت. البته اگر لباس‌های مد روز را از محله‌هایی مثل خیابان آکسفورد یا پدینگتن بخرید، کارتان آسان‌تر خواهد بود. اگر اهل خرید اثاثیه و عتیقه‌جات هستید، مغازه‌های خیابان کوین و وولاهرا را از دست ندهید. برای خریدن سوغاتی‌های استرالیایی هم پیشنهاد می‌کنیم که به محله‌ی تاریخی و توریستی راکس سری بزنید، هرچند مغازه‌های این محله چندان ارزان‌فروش نیستند و شاید همان جنس‌ها را توی بازارهای پَدیز در محله‌ی چینی‌ها با قیمتی مناسب‌تر پیدا کنید. یادتان باشد که بیشتر مغازه‌های شهر سر شب کار و بارشان را تعطیل می‌کنند و فقط پنج‌شنبه‌ شب‌هاست که بعضی مغازه‌ها تا ساعت ۹ شب باز می‌مانند.

آرتِری
خوبیِ آرتری این است که از کلیشه‌های رایج توی مغازه‌هایی که آثار بومیان را می‌فروشند فاصله گرفته است و بعضی کارهای امروزی هنرمندان بومی را هم در آن پیدا می‌کنید. قیمت‌ها هم منطقی و معقول هستند و مغزتان از شنیدنشان سوت نمی‌کشد.

گَنِن هاوس
گنن هاوس آثار هنری بومیان استرالیا را مستقیم از خودشان می‌خرد و چیزهایی مثل صنایع دستی و نقاشی‌های بومیان و همین‌طور آثار هنری انتزاعی استرالیایی‌های سفیدپوست امروزی را در آن پیدا می‌کنید.

فلِیم اُپالز
اگر دوست دارید برای سوغاتی سراغ سنگ‌های قیمتی بروید، اُپال‌های استرالیایی این مغازه را از دست ندهید. قیمت‌ها، بسته به کیفیتِ سنگ انتخابیتان، از ۲۰ دلار به بالا هستند و مشتری‌های خارجی هم می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند.

کالیبر
یکی از بهترین فروشگاه‌های پوشاک مردانه در سیدنی که کت و شلوارها، کفش‌ها، کراوات‌ها و کیف‌هایی عالی را در آن پیدا می‌کنید.

لیونا اِدمیستن
لیونا ادمیستن از بهترین طراحان استرالیایی لباس زنانه است و طرف‌دارهای پر و پا قرصی هم دارد.

بازار گلِب
شنبه‌بازاری همیشه شلوغ که از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد را در آن پیدا می‌کنید. کیوسک‌های اغذیه‌فروشی هم با غذاهای سرپایی داغ از مشتری‌هایشان پذیرایی می‌کنند.

بازار پَدیز
خیلی‌ها می‌گویند این‌جا بهترین بازار استرالیا برای خرید اجناس نسبتا ارزان‌قیمت است.

دیوید جونز
فروشگاهی با دو ساختمان بسیار بزرگ که پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه و وسایل برقی می‌فروشد و فودکورت کم‌نظیری هم دارد.

استرَند آرکِید
این فروشگاه بزرگ را در اواخر قرن نوزدهم ساخته‌اند و ساختمانی تاریخی و زیبا دارد. توی این ساختمان سه طبقه، فروشگاه‌های طراحان مشهور لباس، سوغاتی‌های استرالیا و کافی‌شاپ‌هایی عالی را پیدا می‌کنید.


ژانویه
روز استرالیا
سالگرد تولد استرالیا در ۲۶ ژانویه؛ روزی سرشار از مسابقه‌های قایق‌رانی، باربکیو و آتش‌بازی
نشانی اینترنتی: www.australiaday.org.au

جشنواره‌ی سیدنی
این جشنواره‌ی بزرگ، با برنامه‌هایی متنوع مثل کنسرت‌های فضای باز، حال و هوایی هنری به شهر می‌دهد.
نشانی اینترنتی: www.sydneyfestival.org.au

فلیکرفِست
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های کوتاه در بوندی پاویلین.
نشانی اینترنتی: www.flickerfest.com.au

فوریه
سال نوی چینی
چینی‌تبارهای سیدنی، هر سال در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه، سال نوی چینی را در محله‌ی چینی‌ها حسابی جشن می‌گیرند.
نشانی اینترنتی: www.sydneychinesenewyear.com

تراپ‌فِست
بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فیلم کوتاه دنیا که ستاره‌هایی بین‌المللی مثل سلما هایک و گابریِل بیرن در میان داورانش هستند.
نشانی اینترنتی: www.tropfest.com

مارس
جشنواره‌ی زنان
استرالیایی‌ها هر سال همزمان با ۸ مارس، روز جهانی زن، جشنواره‌ی بزرگی برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.internationalwomensday.com

مه
هفته‌ی مد استرالیا
برنامه‌های ویژه‌ی هفته‌ی مد استرالیا را هر سال در اوایل مه در سیرکلر کی برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.mafw.org

ژوئن
دوسالانه‌ی سیدنی
جشنواره‌ی بین‌المللی هنری که در سال‌های فرد در گالری هنر نیو ساوت ولز برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.biennaleofsydney.com.au

جشنواره‌ی فیلم سیدنی
این جشنواره‌ی دو هفته‌ای حال و هوایی متفاوت به بیشتر سینماهای شهر می‌دهد.
نشانی اینترنتی: www.sff.org.au

سپتامبر
جشنواره‌ی بهاره‌ی باغ گیاه‌شناسی رویال
با آمدن بهار، گل‌های رنگارنگ و کنسرت‌های متعدد باغ گیاه‌شناسی جلوه‌ای ویژه به آن می‌دهند.
نشانی اینترنتی: www.rbgsyd.nsw.gov.au

اکتبر
جشنواره‌ی جاز مَنلی
در تعطیلات آخر هفته‌ی روز کارگر، تب موسیقی جاز منطقه‌ی مَنلیِ سیدنی را تسخیر می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.manly.nsw.gov.au/manlyjazz

نوامبر
مجسمه‌سازی کنار دریا
این جشنواره را اواسط نوامبر برگزار می‌کنند و شرکت‌کنندگانش از ساحل بوندی تا برونته‌ی سیدنی را به یک گالری مجسمه تبدیل می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.sculpturebythesea.com

دسامبر
روز کریسمس
هر سال، هزاران نفر خودشان را به ساحل بوندی می‌رسانند تا روز کریسمس (۲۵ دسامبر) را آن‌جا بگذرانند.

شب سال نو
مردم سیدنی در شب سال نو به خیابان‌های محله‌ی راکس، کینگز کراس و ساحل بوندی می‌ریزند و حسابی خوش می‌گذرانند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد