پاتايا ( Pattaya ) يکي از شهرهاي ساحلي کشور تايلند است که در ساحل شرقي خليج تايلند واقع شده است. پاتايا در 165 کيلومتري جنوب شرقي بانکوک قرار دارد و با اتوبوس در حدود 2 ساعت و نيم طول مي کشد.

پاتايا داراي آب و هواي مرطوب و خشک است که به 3 فصل تقسيم مي شود:

فصل گرم و خشک از نوامبر تا فوريه با رطوبت 50% و درجه حرارت 20-30 درجه سانتيگراد و رگبارهاي کوتاه. بهترين زمان براي سفر و لذت بردن از آب و هوا.
فصل گرم و مرطوب از مارس تا مي با رطوبت 75% و درجه حرارت 30-40 درجه سانتيگراد و بارندگي هاي گهگاه.
فصل گرم و باراني از ژوئن تا اکتبر با رطوبت 90% و درجه حرارت 25-35 درجه سانتيگراد و بارندگي هاي شديد و طولاني.
پاتايا يکي از مقاصد اصلي گردشگران تايلند است و هر سالانه بيش از پنج ميليون توريست را جذب مي کند. تفريحاتي همچون شنا، جت اسکي، موج سواري، اسکي روي آب، قايق سواري و غواصي در سواحل پاتايا امکانپذير است.
در زير به برخي از جاذبه هاي گردشگري و مکان هاي ديدني و توريستي پاتايا اشاره مي کنيم:
پارک سنگ هاي چند ميليون ساله و مزرعه کروکوديل ها
پارک سنگ هاي چند ميليون ساله و مزرعه کروکوديل ها ( Million Years Stone Park & Crocodile Farm ) در 9 کيلومتري شهر پاتايا قراردارد و در آن گياهان زيبا، درختان و صخره هاي عظيم الجثه با قدمت چند صد سال و چند ميليون سال وجود دارند. در قسمتي از اين پارک، مزرعه کروکوديل ها وجود دارد که بيش از 1000 کروکوديل را در خود جاي داده است. حيوانات ديگري هم از جمله فيل ها، گربه ماهي هاي غول پيکر،مارماهي هايي از آمازون، گونه هايي از اسب ها و خرس هاي کمياب، شير، ببر، شتر و آهو در اين پارک وجود دارند. هر روزه نمايشي جذاب و هيجان انگيز از کروکوديل ها نيز اجرا مي شود.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.thaistonepark.org رجوع کنيد.

 

ميني سيام
ميني سيام ( Mini Siam ) نزديک مرکز پاتايا قرار دارد و در آن ماکت هاي کوچکي از آثار تاريخي مشهور جهان و تايلند قرار دارد.
ميني سيام سومين مجموعه مينياتوري بعد از نمونه هاي مشابه آن در هلند و تايوان است که بيش از 100 مدل مينياتوري از آثار تاريخي و باستاني جهان را در مقياس 1:25 در خود جاي داده است. آثاري همچون معبدهاي معروف تايلند مانند معبد بوداي زمردين، برج ايفل، مجسمه آزادي، برج کج پيزا و تخت جمشيد جزو اين مجموعه هستند.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.minisiam.com رجوع کنيد.

 

جزيره مرجاني
جزيره مرجاني ( Koh Larn ) در7 کيلومتري جنوب غربي پاتايا قرار دارد و مسير آن از پاتايا با قايق موتوري 15 دقيقه و با لنج 45 دقيقه طول مي کشد. اين جزيره يکي از زيباترين جزاير مرجاني با داشتن سواحل شني سفيد، آب تميز و مرجان هاي فراوان است که گردشگران مي توانند سوار بر قايق کف شيشه اي مرجان هاي زيباي آن را مشاهده نمايند.

 

باغ استوايي نانگ نوچ
باغ نانگ نوچ ( Nongnooch Tropical Garden ) در 18 کيلومتري جنوب پاتايا قراردارد. اين باغ زيبا مملو از انواع گل هاي ارکيده، نخل هاي زيبا، گياهان تزيين شده و گل هاي گوناگون از اقصا نقاط جهان است. همچنين گروهي از خانه هاي سنتي تايلندي در اين باغ وجود دارند.
هر روزه نمايش هاي فرهنگي و شوي فيل ها در اين مکان اجرا مي شود.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.nongnoochtropicalgarden.com رجوع کنيد.

 

باغ وحش ببرها
باغ وحش ببرها ( Si Racha Tiger Zoo ) در شمال شهر پاتايا قرار دارد و بيش از 200 ببر بنگال و 100000 کروکوديل را در خود جاي داده است. علاوه بر اين، حيوانات ديگري مانند شترمرغ، شتر تک کوهان، کانگورو و پرندگان عجيبي در اين باغ وحش وجود دارند. در اينجا مي توانيد ببينيد که چگونه ببرها، خوک ها و سگ ها در آرامش با يکديگر زندگي مي کنند.
شوي حيوانات مانند پرش ببرها از حلقه آتش، راه رفتن روي بند، کشتي کروکوديل ها، رقص و بازي بسکتبال فيل ها از جمله نمايش هايي است که در اين باغ وحش اجرا مي شوند.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.tigerzoo.com رجوع کنيد.

 

موزه ريپلي
موزه ريپلي "باور مي کني با نه؟" ( !Ripley's Believe It or Not ) در طبقه سوم مرکز خريد رويال گاردن در مرکز پاتايا قرار دارد و مجموعه اي از اشياء عجيب و غريب از گوشه کنار جهان در آن يافت مي شود. همچنين يک نمايش چهاربعدي هيجان انگيز نيز در اين اجرا مي شود که مي توانيد از آن لذت ببريد.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.ripleysthailand.com رجوع کنيد.

 

دنياي زير آب
مکاني که به دنياي زير آب ( Underwater World ) در پاتايا شهرت يافته است بزرگترين و مدرن ترين آکواريم آسيا مي باشد که در جنوب پاتايا قرار دارد. اين آکواريم که به شکل تونل استوانه اي شيشه اي است 100 متر طول دارد و بيش از 4000 موجود آبزي در 200 گونه متفاوت را در خود جاي داده است.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.underwaterworldpattaya.com رجوع کنيد.

 

خانه مقدس حقيقت
خانه مقدس حقيقت ( Sanctuary of Truth ) بناي چوبي عظيم و با ابهت معبد مانندي است که در شمال پاتايا در کنار دريا واقع است و بلندترين نقطه آن 105 مترارتفاع دارد. اين بنا طوري ساخته شده است که در برابر باد و نور آفتاب ساحل دريا مقاوم باشد.
اين بنا بر اساس قوه ابتکار و خلاقيت تايلند قديم ساخته شده و با مجسمه هاي کنده کاري شده چوبي تزئين شده است. هدف از به کارگيري اين مجسمه ها، استفاده از هنر و فرهنگي بوده است که منعکس کننده ديدگاه قديم، دانش کهن و حکمت و فلسفه شرقي است. اين موارد سبب مي شود که بازديدکنندگان زندگي کهن، مسئوليت انسان، افکار اوليه، چرخش زندگي، ارتباط زندگي با جهان و هدف مشترک از زندگي به سوي يک مدينه فاضله را درک نمايند.
سرگرمي هاي ديگري نيز همچون شوي دلفين ها در اين مکان اجرا مي شود.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.sanctuaryoftruth.com رجوع کنيد.

 

موزه بطري هاي شيشه اي
موزه هنري بطري هاي شيشه اي ( The Bottle Art Museum ) شامل بيش از 300 نوع اثر هنري دست ساز درون بطري هاي شيشه اي است که حاصل زحمات مجسمه ساز آلماني پيتر بدلايس ( Peter Bedelais ) مي باشد. ماکت هاي مينياتوري تعدادي از آثار توريستي جهان، کليساها، معبدها، کاخ ها و کشتي ها از جمله آثاري هستند که در اين بطري هاي شيشه اي جاي گرفته اند.

کوه بودا
کوه بودا ( Khao Chi Chan ) کوهي است که تصوير بودا با ليزر بر روي آن حک شده است. اين تصوير 109 متر بلندي و 70 متر پهنا دارد.

 

معبد مدرن وانسانگ وارارام
معبد وانسانگ وارارام ( Wat Yansangwararam ) مهمترين معبد پاتايا مي باشد که ساختماني مدرن دارد. معماري اين معبد الهام گرفته از معماري ژاپن، چين، هند، سوئيس و ... است و مرکزي براي مديتيشن نيز مي باشد. در کنار اين معبد يک موزه چيني ( Chinese Museum ) با نام Wihan Sian قراردارد که شامل آثار هنري با ارزش و آنتيک کشور چين است.
اين معبد در 12 کيلومتري جنوب پاتايا قرار دارد و تنها 3 کيلومتر با باغ استوايي نانگ نوچ فاصله دارد و همچنين نزديک به کوه بودا است.
توجه: بازديد کنندگان معبد بايد شانه هايشان پوشيده باشد و دامن يا شلوار بلند بر تن داشته باشند.

 

شوي آلکازار و تاتر آلانگ کارن
شوي آلکازار ( Alcazar ) و تاتر ( Alangkarn ) از جمله نمايش هاي جذابي هستند که ديدن آنها مي تواند لحظات خوش و به ياد ماندني را براي گردشگران به ارمغان بياورد.

پارک پاتايا و پارک آبي آن
پارک پاتايا که در شمال ساحل جومتين پاتايا قرار دارد شامل شهر بازي، يک پارک آبي بزرگ ( Water Park ) و يک برج ساحلي با رستوران گردان است که مي توان از آن منظره اي زيبا از پاتايا را مشاهده نمود.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.pattayapark.com رجوع کنيد.

دهکده فيل ها
دهکده فيل ها ( Elephant Village ) در سال 1973 براي مراقبت از فيل هايي که از کارافتاده شده اند و ديگر توانايي کارهاي سنگين در جنگلهاي تايلند را ندارند ساخته شد. در اينجا فيل ها آزاد هستند و به دقت ار آنها مراقبت مي شود.
نمايش هايي همچون فوتبال فيل ها، رژه فيل ها و فيل سواري در جنگل در اين مکان اجرا مي شود.
براي اطلاعات بيشتر به وب سايت www.elephant-village-pattaya.com رجوع کنيد.

مراکز خريد
برخي از مراکز خريد معروف پاتايا عبارتند از: رويال گاردن ( Royal Garden )، بيگ سي ( Big C )، کارفور ( Carrefour )، ماريوت ( Mariott )، مايک ( Mike )
همچنين يک سري بازارهاي خياباني هم وجود دارند که در طول يک خيابان تشکيل مي شوند. واکينگ استريت ( Walking Street ) يکي از همين خيابان هاست.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد