استانبول شهري است که نيمي از آن در قاره آسيا و نيمه ديگر آن در قاره اروپا قرار دارد. اين شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب اين شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقي آبهاي درياي سياه ، درياي مرمره و خليج شاخ طلايي است.در دوران امپراطوري روميان ، بيزاسن ها و عثماني ها استانبول همواره پايتخت کشور ترکيه محسوب مي شده و اين شهرهمواره به گذشته تاريخي غني و درخشان خود افتخار مي کند. در عين حال استانبول با توجه به رشد فزاينده اي که از نظر توسعه شهري دارد آينده اي روشن را در پيش رو دارد. وجود موزه ها ، کليساها ، کاخ ها ، مساجد با شکوه ، بازارها و نيز طبيعت زيباي اين شهر همواره باعث شگفتي گردشگران مي شود. بايد گفت اين آثار از نظر کمي تعدادشان بسيار فراوان بوده و در عين حال بسيار زيبا هستند.اگر در ناحيه غربي تنگه بسفر به زيبائي غروب آفتاب و رنگ قرمز آن نگاهي بيندازيد دليل اينکه چرا ساکنين اين منطقه قرن ها پيش اين سرزمين را براي زندگي خويش انتخاب کرده اند خواهيد فهميد. در يک چنين لحظه اي از غروب آفتاب در خواهيد يافت که چرا اين شهر بعنوان يکي از درخشنده ترين شهرهاي دنيا مطرح است.

 

استانبول مرکز برگزاري فستيوالهاي بين المللي در زمينه هنر و فرهنگ مي باشد. در اين شهر همه ساله در ماههاي ژوئن و جولاي فستيوالهاي متعددي در زمينه هاي فرهنگي و هنري برگزار مي گردد. در اين فستيوالها که اغلب در مرکز فرهنگي آتاتورک برگزار مي گردد هنرمندان بزرگي از کشورهاي مختلف شرکت مي کنند.

اگر هدفتان از سفر فقط خريد کردن است شهر استانبول گزينه خوبي براي اين کار به شمار ميآيد. در آغاز بهتر است سري به کاپالي چارشي (بازار سقف دار) بزنيد. در اين بازار بيش از 4000 مغازه وجود دارد. هر يک از کوچه هاي اين بازار برحسب نوع فعاليتي که در آن صورت مي پذيرد نامگذاري شده است. کوچه زرگرها ، کوچه فرش فروشان و يا کوچه کلاه دوران از جمله اين مکانها است. امروزه از بازار کاپالي چارشي بعنوان نبض مرکزهاي تجاري در شهر استانبول ياد مي شود.

اطراف استانبول مجموعه اي از جزاير نه گانه وجود دارد که به جزاير شاهزادگان نيز معروف است. در دوران بيزانس اين جزاير محل تعبيدگاه شاهزادگان به شمار مي آمده است. امروزه اين مکان با توجه به اقليم آب و هوائي مناسب و هم چنين خانه هاي چوبي خود که متعلق به قرن 19 مي باشد به عنوان مرکزي مناسب براي گذراندن تعطيلات در روزهاي گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترين اين جزاير جزيره بويوک آدا مي باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و يا گذراندن ساعاتي در سواحل اين منطقه فراهم است. از جزاير ديگر معروف اين مجمع الجزاير مي توان به کنيالي ، صدف ، بورگاز و هي بلي آدا اشاره کرد. 

براي رفتن به اين جزاير مي توان از کشتي هاي موجود در سواحل بخش اروپائي و يا آسيائي استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهاي دريائي موجود در منطقه کاتاباش نيز ترتيب انتقال شما را به اين جزاير را خواهد داد.

 

 

موزه هنرهاي اسلامي تركيه

ابراهيم پاشا دوست نزديك و صدراعظم سليمان بود، كه در كودكي در يونان اسير ترك‌ها شد و به عنوان برده به خانه‌داري امپراطوري فروخته شد. او در توپكاپي به عنوان پيام‌رسان كار مي‌كرد، جايي كه با سليمان كه هم‌سال او بود دوست شد، هنگامي‌ دوستش سلطان شد او به مقام صدراعظمي دست يافت.

اين قصر را سليمان، يك سال پيش از آنكه خواهرش را به عقد ابراهيم پاشا دراورد، به او بخشيد. اگرچه، اين دوران زيبا دوام چنداني نيافت. ثروت، قدرت و نفوذ او بر سلطان چنان زياد شد كه رشك ديگران را برانگيخت، و بيش از همه، حسد همسر قدرتمند سليمان (روكسلانا). روكسلانا همسرش را متقاعد كرد كه ابراهيم پاشا دشمن است و سلطان در 1953 دستور قتل او را صادر كرد.

اين موزه در سال 1524 به دستور وزير اعظم ساخته شد. اين بنا بزرگترين بنائي بود که در تاريخ دوره امپراطوري عثماني ساخته شد. مجموعه موزه شامل آثاري از قرون هشتم تا نوزدهم ميلادي است. شاخص‌ترين‌هاي آن نمايشگاه بسيار زيبايي از خوشنويسي و ابزار و ادوات آن، فرمان‌هاي شاهي، طغرا‌ها، و نسخ خطي آرايش يافته است. در بزرگترين تالار قصر (آخرين اتاق طبقه اول) رحل‌هاي قرآن زيبايي از قرن 16، مينياتور‌هاي تركي و مجموعه بسيار نفيسي از كهن‌ترين فرش‌هاي دنيا نگهداري مي‌شوند. در اين موزه همچنين، سراميک‌هاي ارزشمند، اشياء فلزي و چوبي هنري و پارچه‌هاي كهن نگهداري مي‌شوند.

كافي‌شاپ در حياط موزه نيز ميز‌هايي در تراس با ديد زيبايي از هيپودروم (سيرك) دارد.

 

مسجد فاتح

اين مسجد ابتدا در فواصل سال‌هاي 1463 تا 1470 ساخته شد و اولين مسجد امپراطوري پس از پيروزي است. نام اين مسجد از نام فاتح سلطان محمّد فاتح، فاتح شهر استانبول، گرفته شده. اين بنا نيز در بالاترين نقطه تپه‌اي در استانبول قرار دارد، جايي كه پيش از آن كليساي حواريون و مدفن كنستانتين و ساير امپراطوران بيزانتين وجود داشت. در کنار اين مسجد مجموعه‌اي از ساختمان‌هاي خيريه مذهبي، مدرسه‌ها، آسايشگاه‌ها، حمام‌ها، بيمارستان، کاروانسرا و کتابخانه بنا شد که همگي ارزش بازديد را دارند.

متاسفانه مسجد امروزي هماني نيست كه محمد فاتح بنا كرد. مسجد اصلي سيصد سال و تا زلزله 1766 بر پاي بود، و پس از بازسازي در آتش‌سوزي سال 1782 از بين رفت. در زمان عبدالحميد اول مسجد امروزي با نقشه‌اي متفاوت ساخته شد. گرچه هنوز باقيمانده‌هايي از مسجد اصلي، حياط و دروازه ورودي، وجود دارند.

درست پشت مسجد، آرامگاه‌هاي محمد فاتح و همسرش، گلبهار، قراردارند. گرچه گفته مي‌شود كه مزار محمد فاتح زير منبر مسجد بوده است. محمد فاتح بسيار گرامي داشته مي‌شود و هميشه زايريني در اطراف آرامگاهش ديده مي‌شوند.

روزهاي يكشنبه چمن‌زار حياط محل پيك‌نيك اهالي استانبول است و روزهاي چهارشنبه حياط و خيابان‌هاي اطراف ميزبان فاتح پازاري، بازار هفتگي البسه و اجناس است.

 

مسجد رستم پاشا

اين مسجد نيز يکي ديگر از شاهکارهاي معمارسنيان مي باشد. اين مسجد در سال 1561 ميلادي به دستور رستم پاشا ، وزير بزرگ و داماد سليمان اعظم بنا نهاده شد و نمايشگر بهترين معماري و كاشيكاري عثماني است. گفته مي‌شود كه اين مسجد پيش الگوي شاهكار معمارسنيان، مسجد سليميه است.

بالاي پله‌هاي ورودي، ايوان زيباي ستون‌دار مسجد است. از ميان آنها نماي كاشيكاري شده مسجد با كاشي‌هاي ايزنيك پيداست، از همان نوع كاشي‌هاي زيباي داخل. و يك گنبد بسيار زيبا توسط چهار ستون استوار شده است.

كاشيكاري‌ها حكايت از ثروت و نفوذ رستم پاشا دارند. كاشي‌هاي ايزنيك بسيار گرانقيمت و پر اقبال هستند.

 

مسجد سليمانيه

مسجد سليمانيه به همراه گنبد و چهار مناره بلند و باريکش همچون تاجي بر سر يكي از هفت تپه و ناظر بر شاخ طلايي است. اين مسجد بدستور بزرگترين، ثروتمند‌ترين و قدرتمند‌ترين سلطان عثماني، سليمان اول (1566-1520) و توسط معمار سنيان که معروفترين معمار دوره طلائي امپراطوري عثماني به شمار مي‌آمده، ساخته شد و چهارمين مسجد اشرافي بود كه در استانبول بنا شد. گرچه معمار سينان مسجد كوچكتر سليميه را بهترين كار خود ميدانست اما مسجد سليمانيه را براي آرامگاهش انتخاب كرد. شايد به اين خاطر كه مي‌دانست اين مسجد جايي خواهد بود كه بيشتر نامش را جاودان مي‌كند. آرامگاه او نزديك ساختمان مدرسه و درست بيرون باغ مسجد است.

اين مسجد که يکي از زيباترين مساجد موجود در شهر استانبول مي‌باشد در فاصله سالهاي 1550 تا 1557 ميلادي و در قسمت غربي خليج استانبول بنا شد. مدارك نشان مي‌دهند كه 3523 كارگر در ساخت آن همت گماردند. اين مسجد خاطرات تلخي نيز دارد. در سال 1660 در آتش سوخت، ستون‌هاي بزرگش بعدا نقاشي شد و بعدها در سال 1956 بازسازي شد.

در قسمت داخل مسجد محراب و منبري از سنگ قرمز کنده کاري شده وجود دارد و پنجره‌ها به شيشه هاي رنگي مزين است. در باغهاي اين مجموعه، نزديك ديوارهاي ضلع جنوب شرقي، آرامگاه سليمان و همسرش خرم سلطان قرار دارد كه كاشيكاري‌هاي بسيار زيبايي دارند.

چهار مدرسه ديني‌، يک مدرسه طب‌، يک کاروانسرا‌، حمام ترکي كه هنوز كار مي‌كند‌، آشپزخانه و آسايشگاهي براي فقرا در اين مجموعه به چشم مي‌خورد. آشپزخانه امروزه رستوراني بنام ضيافت‌خانه است، مكاني عالي براي يك چاي لذت‌بخش.

نكته: اگر پله‌هاي نگارخانه در ضلع شمال‌شرقي، روبروي شاخ طلايي، در هنگام بازديدتان باز بودند، حتماً بالا برويد و از تراس، يكي از بهترين منظره‌ها را تماشا كنيد.

 

کاخ دولما باغچه

اين کاخ  600متري در ساحل اروپايي تنگه بسفر قرار گرفته است. قسمت بيروني اين کاخ توسط سلطان عبدالمجيد اول در اواسط قرن 19 ميلادي ساخته شد.

وجود سالن بزرگ در اين کاخ با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکيل و 4/5 تني آن با 750 لامپ موجود در آن چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌کند. در زمان‌هاي گذشته جهت خوشايند ساکنين اين کاخ پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوري و نگهداري مي‌شده است.

تمامي ساعت‌هاي كاخ بر روي 9:05 متوقف هستند، ساعتي كه موسس جمهوري ترکيه، آتاتورک، در اين کاخ در تاريخ 10 نوامبر 1938 ديده از جهان فروبست.

 

نكته: راهنمايان كاخ گروه‌هاي بازديدكنندگان را به كاخ راهنمايي مي‌كنند. اين تور‌ها در ساعات پر بازديد هر 5 دقيقه يك بار و در ساعات معمولي‌تر هر 25 دقيقه يكبار است. تور كامل حدود 2 ساعت طول مي‌كشد.

آدرس: تركيه، استانبول، بشيكتاش، دولما باغچه

ساعات بازديد: روز‌هاي دوشنبه و پنج‌شنبه تعطيل است

 

جزاير اطراف استانبول

اطراف استانبول مجموعه اي از جزاير نه گانه وجود دارد که به جزاير شاهزادگان نيز معروف است. در دوران بيزانس اين جزاير محل تعبيدگاه شاهزادگان به شمار مي آمده است. امروزه اين مکان با توجه به اقليم آب و هوائي مناسب و هم چنين خانه هاي چوبي خود که متعلق به قرن 19 مي باشد به عنوان مرکزي مناسب براي گذراندن تعطيلات در روزهاي گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترين اين جزاير جزيره بويوک آدا مي باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و يا گذراندن ساعاتي در سواحل اين منطقه فراهم استاز جزاير ديگر معروف اين مجمع الجزاير مي توان به کنيالي ، صدف ، بورگاز و هي بلي آدا اشاره کرد.

براي رفتن به اين جزاير مي توان از کشتي هاي موجود در سواحل بخش اروپائي و يا آسيائي استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهاي دريائي موجود در منطقه کاتاباش نيز ترتيب انتقال شما را به اين جزاير را خواهد داد.

 

تنگه بسفر

در مدت اقامت خود در استانبول ، هرگز گشت و گذار با قايقهاي قديمي و سنتي در تنگه بسفر را فراموش نکنيد. اين تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسيا جدا مي کند. سواحل تنگه بسفر ترکيبي است از زمانهاي گذشته و حال و به نوعي شکوه و جلال امروزي و زيبائي و سادگي گذشته را به تصوير مي کشد. هتل هاي مدرن و ويلاهاي چوبي قرار گرفته در حاشيه ساحل به همراه کاخهاي زيباي مرمرين که در مجاورت قلعه هاي سنگي روستائي و دهکده هاي کوچک ماهيگيري قرار گرفته جذابيت اين منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قايق يکي از بهترين راههاي تماشاي اطراف تنگه بسفر است .

 با گردش در اين منطقه توسط قا يق که بصورت زيگزاگ حرکت مي کنند شما اين امکان را خواهيد داشت تا تقريباً تمامي ساحلهاي اطراف تنگه را از نزديک مشاهده کنيد. در صورت تمايل به گردش با قايق در اين نواحي از ايستگاه امين انو سوار بر کشتي شويد.هزينه گردش با کشتي در اين منطقه عليرغم زمان 6 ساعته آن بسيار مقرون به صرفه مي باشد. درصورت تمايل به استفاده از قايقهاي اختصاصي جهت گردش ، در اطراف منطقه خليج آژانسهاي مخصوصي وجود دارد که با مراجعه به آنها مي توان به سياحت پرداخت. در اين آژانسها تورهاي نيم روزه شبانه يا روزانه داير مي باشد.

 

مراکز خريد استانبول

سابق بر اين، اصناف متعددي نواحي خاص خود را در بازار بزرگ (Great Bazar) و Kapoli Carsi داشته‌اند، در حال حاضر بيشتر، فروشگاه‌هاي چرم، فرش و طلا اينگونه‌اند. بازار بالغ بر  5000مغازه دارد و چانه‌زدن ضروري به نظر مي‌رسد.

بازار ادويه در پايه اصلي پل Galata، در Eminonu قرار دارد و به بازار مصري معروف است، زيرا ادويه‌هاي وارداتي آن از مصر مي‌آيند. در مسيرهاي اطراف بازار، شما مي‌توانيد پنير، عسل و انواع سوسيس را خريداري کنيد.

Istiklal Caddesi، يکي از قديمي‌ترين خيابان‌هاي شيک در ناحيه Pera و اکنون در Beyoglu است. بهترين خريدها به حومه شهر از Etiler حرکت داده مي‌شوند، اما برخي کالاهاي خوب باقي مي‌مانند.

همان‌طور که از سينماي قديمي Atlas Han بر مي‌آيد، Istiklal Cad.209، يک دالان سر پوشيده خريد، براي مغازه‌هاي عتيقه‌فروشي است. ديگر خيابان‌هاي عالي در استانبول عبارتند از Vali Konagi Caddesi در منطقه Nisantasi، پشت هتل هيلتون (Hilton)، با مغازه‌هايي با برندهاي بسيار.

Bagdat Caddesi، در سمت آسيايي کشيده شده و يک منطقه عالي براي خريد است. در اينجا مغازه‌هاي بسياري با برندهاي عالي وجود دارند و قيمت‌ها برخي مواقع از داخل شهر ارزان‌تر هستند، زيرا توريست‌هاي کمي اين ناحيه را پيدا مي‌کنند.

در راه فرودگاه، در کنار درياي مرمره، Galleria، يک مرکز خريد بزرگ وجود دارد. ديگر بازار مدرن Akmerkez در Etlier/Levent است. در اينجا  241 فروشگاه و رستوران در 4 طبقه وجود دارند. مي‌توانيد از طريق مترو در Taksim استفاده کنيد.

 

Istinye Park Shopping Mall       

Istinye Park بر پايه يک طراحي منحصر بفرد بنا شده است. اين مکان که در سال 2007 افتتاح شده است داراي 2 ناحيه سر پوشيده و سرباز شامل يک پارک و يک بازار غذايي معتبر ترکي ميباشد. مرکز به 3 بخش تقسيم شده است. فضاي تفريحي اصلي در يک ساختمان مجلل 4 طبقه واقع شده است که شامل 12 سينما با 2600 صندلي به همراه يک سينماي IMAX سه بعدي ويژه کوکان ميباشد. مرکز لوازم خانگي در يک ميدان شهري فضاي باز به همراه يک پارک سبز قرار گرفته است. همچنين اينجا شامل يک ناحيه شيک داخلي به همراه بسياري از برندهاي معروف همچون Zara، Max Mara، Hugo Boss، Mango، Dior و Dolce & Gabbana تا نامهاي کمتر آشنا ميباشد. کافه رستوران گردان بين المللي آن در طبقه همکف مجتمع واقع شده است. ناحيه بازار به سبک بازارهاي سنتي ترکي طراحي شده است و شامل چندين رستوران از جمله رستوران Ottoman، Fish و Steakhouse Gonaydin به همراه چندين مغازه فروش محصولات تر و تازه ميباشد. فروشگاه داراي يک پارکينگ با ظرفيت 120 خودرو است.

Yastik By Rifat Ozbek      

Yastik در زبان ترکي به معني "متکتا" يا "کوسن" است.

Grand Bazaar - Kapali Carsi      

بهتر است کيف پول و حوصله خود را براي بازار بزرگ، آشفته و رنگارنگ استانبول آماده کنيد. اينجا يکي از قديمي ترين و بزرگترين بازارهاي سرپوشيده دنيا است. اين بازار در سال 1461 ميلادي توسط سلطان محمد دوم (محمد فاتح) ساخته شده. با رونق تجارت، مغازه داران شروع به ساختن سقفهايي در اطراف محوطه کردند تا از بدي آب و هوا در امان باشند و مشتريان بيشتري را به سمت خود جلب کنند. اين بازار در حال حاضر بيش از 4000 مغازه را در 64 خيابان سرپوشيده و در محيطي به مساحت تقريبي 31000 متر مربع پوشش ميدهد. به طور متوسط روزانه بين 250000 تا 400000 نفر به منظور تماشا يا خريد و فروش محصولات خود به اين بازار مراجعه ميکنند. اگرچه اينروزها هنوز بخشهاي ويژه اي براي طلا و نقره جات و محصولات چرمي وجود دارد، اما براي بسياري از بازديد کنندگان ديدن خيابانهايي که هر چيزي را از فرش و قالي گرفته تا ادويه جات، چاي، فانوس، لباس، سوغاتي، ظروف مسي، سراميک، پيپ و ... ميفروشند ميتواند هيجان انگيز باشد. اگر بدقت گوش دهيد ميتوانيد فريادهاي فروشندگان خارجي طلا و جواهر را از اطراف بشنويد.

اول مطمئن شويد که چه ميخواهيد و براي آن چه مبلغي ميخواهيد پرداخت کنيد، سپس خود را براي يک چانه زني به همراه کمي تند خوئي و خشونت آماده کنيد.

ساعت کاري: دوشنبه تا شنبه 9 تا 19:00 - بازار در روزهاي يکشنبه، 29 اکتبر، روز استقلال ترکيه، ماه رمضان و عيد قربان تعطيل است.

 

Addres Istanbul    

Addres Istanbul نخستين مرکز فروشگاهي دکوراسيون منزل ميباشد که محدوده وسيعي از فروشگاههاي با کيفت عالي لوازم طراحي منزل و مجموعه اي از فروشگاههاي اختصاصي را شامل ميشود. Addres Istanbul توسط يکي از بزرگترين معمارهاي محلي، Emre Arolat، طراحي شده است. استفاده از ستونهاي صيغلي و شيشه اي مدرن در فروشگاههاي زنجيره اي از نقاط برجسته کار اوست.

از اتاقهاي نشيمن گرفته تا اتاقهاي خواب، آشپزخانه، دفتر کار، اتاق غذاخوري، حمام و باغ، از نظر منسوجات، روشنايي، کف سازي و تجهيزات جانبي Addres Istanbul همان مکاني است که بسياري از امکانات را براي خانه و محل کارتان فراهم ميکند. بيش از 30 برند محلي و بين المللي در Addres Istanbul فراهم شده است، از جمله Habitat، Vacco، Bang & Olufsen، Hilker، Riviera Mason، BicuitT، Hamam، Becara، Atlantic Homes، Bahar Korcan. در فروشگاه Addres Istanbul خدمات نصب و طراحي نيز ارائه ميشود. در اين فروشگاه تعدادي اتاق نمايشگاهي با امکانات کامل براي راهنمايي خريداران درباره محصولات مختلف وجود دارد.

 

Istiklal Street - Taksim    

خيابان Istiklal (استقلال) مسلما معروفترين خيابان در استانوبل است. اين خيابان در منطقه Beyoglu، در سمت اروپايي شهر واقع شده است. نام قبلي اين خيابان Cadde Kebir (بزرگ خيابان) بوده که پس از جمهوري ترکيه در سال 1923 به اين نام تغيير يافته است. در هنگام بازديد از اين خيابان ميلونها نفر را در سراسر خيابان مشاهده خواهيد کرد که هر روز براي لذت بردن از مغازه ها، کافه ها، گالريهاي هنري، رستورانها، کليساها، سينماها، مساجد و بسياري جاهاي ديگر در جنب و جوش هستند.

 

Carsamb (Wednesday) Pazari In Fatih

بازار Fatih بزرگترين بازار فضاي باز در استانبول است. اين بازار شامل 7 خيابان اصلي و  17 خيابان ميباشد. مردم محلي از سراسر منطقه جهت خريد به اينجا مي آيند. بازار شامل 4811 مغازه است که در آن ميتوان هر چيزي از جمله محصولات تازه، گل، لباس، سراميک و ... را براي خريد پيدا کرد.

 

 

 


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد