ونیز، شهر کانال‌های آبی، شهر رؤیاها، شهر بالماسکه... ونیز را در دنیا با کانال‌های آبی و آبراه‌هایش می‌شناسند.

ونیز، شهر روی آب است. خیلی از قسمت‌های شهر ونیز واقعاً در آب غوطه‌ورند و درِ بسیاری از خانه‌ها رو به قایق‌های پارک شده در کنار دیوارهای فرورفته در آب باز می‌شوند. این شهر، خیابان و بزرگراه و ماشین ندارد. در کانال‌های اصلی شهر قایق‌های مسافربری بزرگ همانند مترو و اتوبوس‌های شهری، ایستگاه به ایستگاه مسافران را جابجا می‌کنند. ونیز واقعاً شهر روی آب است.

ونیز را در دنیا با قایق‌های مخصوص و سنتی‌اش نیز می‌شناسند. نام این قایق‌ها گوندولاست و از مراسم عروسی گرفته تا سوگواری از آن‌ها استفاده می‌کنند. این قایق‌ها با وجود ظرفیت محدود و کرایه‌ی بالاترشان، برای زیر پا گذاشتن آبراه‌های ریز و درشت شهر، مورد علاقه‌ی گردشگران ونیز است.

ونیز تنها شهر اروپایی بدون اتومبیل است!

ونیز شهری‌ است با کوچه پس‌کوچه‌های باریک و تودرتو. به مرکز شهر که رسیدید نقشه‌تان را در جیب‌تان بگذارید و در کوچه‌های باریک و عجیب‌اش قدم بزنید. نگران گم شدن‌تان نباشید، بالاخره سر از یک میدان پر توریست، مثل میدان سن مارکو با همه توریست‌ها و همه کبوترهایش، یا بندرگاهی یا ایستگاه کشتی‌های داخل شهری درخواهید آورد. این گشت و گذارها برای تنفس روح این شهر لازم است، برای دیدن ساکنینی که با قایق‌شان از خرید روزانه به خانه برمی‌گردند، قایق را به ستون‌های خانه می‌بندند و به پله‌های غوطه‌ور در آب پا می‌گذارند... همچنین برای شنیدن صدای ساز نوازندگان دوره‌گرد که در کوچه‌های باریکِ شهر می‌پیچد.

مارکو پولو، جهانگرد مشهور اهل ونیز بوده و نامش را روی فرودگاه بین‌المللی شهر گذاشته‌اند. خانه‌اش که خانه‌ای است قدیمی در جایی به دور از هیاهوی گردشگران، پایه‌هایش هنوز توی آب و برپاست. در ونیز نام مارکو پولو و آنتونیو ویوالدی را زیاد می‌شنوید. از جلوی گالری‌ها و موزه‌های زیادی رد می‌شوید، کاخ قدیمی ریاست جمهوری در حاشیه میدان را می‌بینید و زندان بزرگ قصر را.

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها نیز هست. برای مثال جشنواره‌ی فیلم ونیز در اواخر اگوست، هر سال یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر است. کارناوال مشهور ونیز هم که در ماه فوریه در تمام شهر برپاست، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارناوال‌های جهان است. این کارناوال به کارناوال ماسک‌ها نیز مشهور است. همان ماسک‌هایی که شاید در Eyes Wide Shut دیده باشید. ماسک‌های آن فیلم را نیز هنرمندان این شهر ساخته‌اند.
به‌غیر از ماسک‌ها، کریستال‌های ونیزی هم شهرت فراوان دارند و طرز ساخت‌شان دیدنی‌است. این کریستال‌ها را هنوز با روش سنتی در جزیره‌های اطراف ونیز (مورانو و بورانو) می‌سازند: ظریف وخارق العاده با قیمت‌های بالا.

سفر به ونیز، سفرخیلی ارزانی نیست، اما به هزینه‌هایش می‌ارزد. هزینه‌ی اقامت در یک هتل چهارستاره برای دو نفر حدودا شبی ١٥٠ هزار تومان و بیشتر است. و بسته به این که کدام رستوران را در کدام کوچه و میدان پیدا کنید، یک وعده غذا می‌تواند بین ٢٠ تا٨٠ هزار تومان باشد. بیشتر مسافران ونیز که به دنبال کمتر شدن هزینه‌ی سفرشان هستند، در هتل‌های شهرهای اطراف که ارزان‌تر هستند اقامت می‌کنند. هزینه‌ی رفت و آمد از شهرهای کوچک اطراف ونیز که معروف‌ترین‌شان مستره است، با اتوبوس حدود ٢ یورو می‌شود و طی کردن مسیرش بیش از ١٠ تا ١٥ دقیقه طول نمی‌کشد. هزینه‌ی اقامت بسته به موقعیت مکانی هتل و زمان سفر شما بسیار متغیر است.

ورودی موزه‌ها و گالری‌ها هم نسبت به ایران گران‌تر است؛ و برای هر نیم ساعت استفاده از گوندولا و راهنمایش هم باید بیشتر از ١٠٠ هزار تومان بپردازید. اما همان نیم‌ساعت گردش با گوندولا در آبراه‌های بزرگ و کوچک شهر، خاطره‌ایست که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد. برای رفت و آمد روی کانال اصلی ونیز، می‌توانید از اتوبوس یا تاکسی آبی که به قیمت کمتری دارند نیز استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم این‌ها را هم به خاطر بسپارید:
- هر چه باشد ونیز، ایتالیاست. از پاستاها و پیتزاهای بی‌نظیرش، و از لازانیا و غذاهای دریایی‌اش غافل نشوید.
- متاسفانه ونیز شهر خیلی خوبی برای خرید نیست. ولی توصیه می‌کنیم نشانی از این شهر رویایی را از سوغاتی‌فروشی‌های فراوان شهر برای خود به خانه ببرید.
- نوشیدن یک فنجان قهوه با موسیقی زنده در کافه‌های میدان سن مارکو می‌تواند برای شما بیش از ٣٠ هزارتومان هزینه داشته باشد. اگر به هزینه‌های سفرتان فکر می‌کنید، مواظب قیمت‌های بالای کافه‌های میدان باشید.

دیدنی‌های ونیز:
- میدان سن مارکو
- عمارت باسیلیکا در میدان سن مارکو
- کانال اصلی ( گرند کانال)
- پل دیدگاه، پلی که بین زندان پیومبی و دادگاه پالازا دوچاله قرار دارد و محلی بود برای آخرین دیدار زندانیان با شهر.
- پل ریالتو ( پونته دی ریالتو)
- بازار محلی میوه و غذای ریالتو
- گالری آکادمیا
- موزه‌ی ونیز


تاريخچه

شهر ونیز، که در شمال ایتالیا واقع شده و مرکز استان ونتو است، هم از نظر گردشگری و هم از نظر صنعتی، آوازه‌ی بسیار دارد. نام شهر از ونتی‌ها گرفته شده که در دوره‌ی رمی‌ها در آن جا می‌زیستند و در طول تاریخ، با لقب‌های لا دومینانته (برجسته)، سرنیسیما (بسیار آرام)، شهبانوی آدریاتیک، شهر ماسک‌ها، شهر پل‌ها، شهر شناور و شهر آبراه‌ها هم شناخته شده است. لوییجی بارتسینی، در نیویورک تایمز، ونیز را این گونه توصیف کرده: «بی‌شک زیباترین شهری است که به دست آدمی ساخته شده است.»


گالری‌های کاخ لئونی مونتاناری
در این گالری‌ها، آثاری از نقاشانی چون کانالتو و پیترو لونگی به نمایش گذاشته شده.
نشانی اینترنتی: www.palazzomontanari.com

کلیسای سن مارکو
سبک معماری کلیسای سن مارکو، ترکیبی از سبک‌های بیزانس، رمی و رنسانس است.
نشانی اینترنتی: www.basilicasanmarco.it

موزه‌ی تزورو (گنج)
تزورو، نام موزه‌ای است شامل اشیای گرانبهای به تاراج رفته از کنستانتینوپل در سال 1204 میلادی که مهم‌ترین آن‌ها تاج خاری است که گفته می‌شود هنگام به صلیب کشیدن، بر سر مسیح بوده.

کاخ دوک‌نشین
این کاخ، محل استقرار حکومت جمهوری، دیوان‌سالاری و بسیاری از زندان‌ها بوده است. جاکومو کازانووا در یکی از همین زندان‌ها زندانی بوده و توانسته بود از آن‌جا فرار کند.
نشانی اینترنتی: www.museiciviciveneziani.it

نگارخانه‌ی فرهنگستان
این نگارخانه حتی برای کسانی که به هنر علاقه ندارند هم دیدنی است.
نشانی اینترنتی: www.gallerieaccademia.org

مجموعه‌ی پگی گوگنهایم
پگی گوگنهایم یک مجموعه‌دار امریکایی بوده که بعد از مرگش، خانه‌ی وی در ونیز تبدیل به موزه‌ای شده که آثار بسیاری از بهترین هنرمندان اروپایی و امریکایی نظیر پیکاسو، ارنست، شاگال، کاندینسکی، دالی و... را برای نمایش دارد.
نشانی اینترنتی: www.guggenheim-venice.it

کلیسای سنتا ماریا دلا سلوته
کلیسا را در سده‌ی هفدهم میلادی به افتخار مریم مقدس ساختند، چون خیال می‌کردند طاعون را از شهر دور کرده است.
نشانی اینترنتی: www.marcianum.it

کلیسای جزواتی
این کلیسای سده‌ هیجدهمی که سنتا ماریا دل روزاریو هم نامیده می‌شود، از بناهای دیدنی این منطقه است که جورجو ماساری طراحی‌اش کرده.

کلیسای سن سباستین
این بنا در انتهای تساتره و بالای ریو دی سن بازجو واقع شده. بیشتر نقاشی‌های کلیسا را پائولو ورونزه که همان‌جا خاکش کرده‌اند، کشیده است.

موزه‌ی ونیز سده‌ی هفدهم
این موزه، در دل کا'رتسونیکو و رو به آبراه بزرگ قرار دارد و قدمت آن به سده‌های هفدهم و هیجدهم میلادی می‌رسد.
نشانی اینترنتی: www.museiciviciveneziani.it


موسیقی در کاخ
اپرای کاخ شاهکارهای آهنگسازانی چون روسینی، وردی و... را روی صحنه می‌برد.
نشانی اینترنتی: www.musicapalazzo.com

تاتر لا فنیچه
یکی از مشهورترین سالن‌های تئاتر اروپاست که بسیاری از اپراهای مشهور را برای اولین بار در آن نمایش داده‌اند.
نشانی اینترنتی: www.teatrolafenice.it

تاتر گولدونی
گولدونی، بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس ونیزی بوده. در این تئاتر، جز کارهای گولدونی و شکسپیر، کنسرت، باله و... هم اجرا می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.teatrostabileveneto.it


اگر مدت اقامت‌تان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی‌شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می‌پسندید، همان موقع و از همان‌جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعداً دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیفتد.
انتظار داشتتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ی شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فت و فراوان پیدا می‌شود. خیابان‌های اطراف میدان سن‌مارکو پر است از اسم‌های آشنا: مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و... آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و... را عرضه می‌کنند.


در ونیز به راحتی می‌توانید پیاده مسیرها را طی کنید. شهر آن‌قدرها بزرگ نیست و چند ساعتی بیشتر طول نمی‌کشد که از این سر به آن سرش برسید. البته ماه‌ها وقت لازم است که همه‌ی کوچه‌پس‌کوچه‌ها را خوب بگردید. برای سریع‌تر جابه‌جا شدن، ارزان‌ترین گزینه اتوبوس‌های آبی است و بعد از آن هم تاکسی‌های آبی. کرایه‌ی اتوبوس‌های آبی برای هر بار سوار شدن، حدود ١٠ هزار تومان است.
گوندولا هم قایق سنتی و خاص ونیز است که البته امروزه به دلیل قیمت بالایش، به درد جابه‌جایی نمی‌خورد، بلکه بیشتر برای مراسم خاص و گردش‌های دونفره سوارشان می‌شوند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت حامی گشت گهر می باشد